• |

Video/ Sinjal europian i Tottenham: Kane e Hojbjerg shembin Wolves

Tottenham ka arritur të mposhtë Wolverhampton 2-0 në javën e 36 të Premier League duke fituar tre pikë të rëndësishme në sprintin për t’u kualifikuar në Europa League. Sfida u zgjidh me një gol në secilën pjesë: në të parën shënoi Kane në minutën e 45, ndërsa dyfishimi nënshkruhet nga Hojbjerg, në minutën e 62. Në ndeshjen tjetër, Crystal Palace përmbysi shifrat përballë Aston Villa duke fituar 3-2: shënuan për Eagles, Benteke, Zaha dhe Mitchell.

Spurs kanë hequr skorjet e humbjes së rëndë në Leeds, duke fituar bindshëm ndeshjen kundër Wolverhampton e duke filluar kështu sprintin për t’u kualifikuar në Europa League, duke arritur 59 pikë në renditje. Kundër një ekipi tashmë të shpëtuar prej disa ndeshjesh dhe jashtë zonës evropiane, diferencën e bën stimujt, edhe pse goli i avantazhit për skuadrën e udhëhequr nga Ryan Mason erdhi vetëm në fundin e pjesës së parë: realizoi Kane, në golin e 22 në kampionat, duke i shpëtuar pozicionit jashtë loje në filtrin e Hojbjerg, duke rezistuar ndaj markimit të Coady dhe duke kapërcyer Rui Patricion.

Miqtë nuk reaguan në mënyrë efektive dhe lejuan Tottenham të mbyllin rezultatin në minutën e 62: Rui Patricio arrin të zmbrapsë një goditje të parë të fuqishme nga Bale, por Hojbjerg nxitoi me shpejtësi duke e dërguar topin në rrjetë për 2-0. Në fakt, emocionet përfundojnë këtu: ekipi vendas nuk ka më interes për të shtyrë përpara, ekipi vizitues nuk ka as forcën dhe as qartësinë për të rihapur diskutimin. Fitorja e merituar, për Spurs, të cilët përpiqen të bëjnë presion ndaj rivalëve të tyre të drejtpërdrejtë në Evropë.