• |
ide | kryesore

Zgjedhjet e Bashës si alibi për vjedhjen e Ramës  

-Instant, 1, Ide

Të gjithë idhtarët e teorive konspirative që besojnë se Lulzim Basha është një vegël e Ramës, prej sot e kanë edhe një argument më shumë. Mënyra si u soll me analizën e humbjes dhe me hapjen e garës për të pasuar vetveten, tregoi se kreu demokrat nuk ka pikën e respektit ndaj procesit demokratik. Ai aplikoi me partinë e tij të njëjtin parim që Rama përdori për 25 prillin, atë se loja me zgjedhjet mbyllet shumë më parë se sa votuesit ti drejtohen kutive. 


Nëse kryeministri i ndryshoi në mënyrë unilaterale regullat e lojës, nëse ai falë parave të buxhetit, krijoi kushte të pabarabarta konkurimi, nëse ai u soll gjatë gjithë kohës në rolin e dikujt që ka në dorë dhe gurin dhe arën, nëse ai i vizatoi si armiq kritikët e tij, Basha nuk i la asgjë mangut. 


Ai po organizon një garë “fake” pikërisht në kohën kur PD ka më shumë nevojë për të kundërtën. 

 

Atëherë kur të gjithë prisnin që zgjedhjet e radhës, të planifikuara për në korrik të shtyheshin, për ti hapur rrugë një drejtimi kolegjal, një diskutimi serioz, krijimit të alternativave të reja më bindëse, ai e afroi datën e tyre me një urdhër absurd. Qëllimi është i qartë, të mbysë zërat ktitikë dhe të vrasë opozitarizmin brenda partisë. 

Askush tjetër nuk mund të gjejë shpjegim të ndryshëm për hapjen urgjente të regjistrimit të rivalëve që sot, kur ende nuk ka mbaruar procesi formal zgjedhor dhe kur nuk ka nisur asnjë diskutim për një alternativë të ndryshme në drejtimin e opozitës.

Për këdo është qesharake të mendojë se vetëm pas 5 ditësh, pra sa hap e mbyll sytë, çdo konkurenti të mundshëm do ti jetë djegur mundësia për të garuar. Dhe meqë grotesku duhet çuar deri në skaj, rivalët potencialë të Bashës nuk do të kenë dot as dy javë për të bërë fushatë kundër një kryetari, që jo vetëm udhëheq prej tetë vitesh partinë, por që për humbjen e dytë nuk e pa të nevojshme as të vetë ngrihej si pas disfatës së 2017-ës

Natyrisht, këto që po organizon Basha, në 13 qershor, nuk janë votime, por një maskaradë e turpshme. Për të komentuar ato, më shumë se ndonjë analizë serioze, do ia vlente ndonjë gaz i shfrenuar si ai që pamë disa ditë më parë tek “Të paekspozuarit”. 

Kjo farsë nuk mëritonte më shumë sesa kaq. Por problemi, si me gjithë shakatë e bëra në momentin e gabuar është se ajo po vjen fill pas 25 prillit, kur kasaphana elektorale e Rilindjes mbetet një plagë ende e freskët.  

Dhe me mënyrën se si Basha po karikaturizon garën e tij, ai nuk po bën gjë tjetër veçse po krijon alibi për Ramën. Me këtë karagjozllëk që po organizon PD-ja, në publik krijohet përshtypja se në Shqipëri askush nuk beson te parimet demokratike, te gara reale, te konkurenca e ndershme dhe tek kushtet e barabarta mes alternativave.

Partia më e madhe e opozitës po sillet me zgjedhjet njësoj si kemi parë të ndodhë në federatat sportive, në universitete apo në ojf të dorës së dytë, ku regullat i vendos dhe fitoren e merr ai që është më i forti.

Duke vulosur këtë model, Lulzim Basha po i bën nderin më të madh Edi Ramës.

Pas farsës zgjedhore në PD, kryerilindasi mund të thotë me gojën plot se, në këtë vend, të gjithë janë njësoj dhe se ai fitoi në 25 prill, pasi ishte më i zoti në mes të të ngjashmëve. Dhuratë më të madhe, në këto ditë, Edi Rama as nuk do ta kishte imagjinuar. Dhe atë nuk po ia bën as Toma, as Qifja. Por vetë shefi i opozitës, që po amniston edhe njëherë krimin e rivalit, duke i hapur rugë teorive të komplotit për një lidhje okulte mes tyre.

©Lapsi.al

45 Comments

 1. Cili eshte varianti juaj, Bushati (nese do ishe ne vendin e Bashes)?
  “Jap dorheqje nga kryetar i PD se humba ne zgjedhjet normale etalon demokracie ku nuk pati kurrfare blerje vote, manipulim, perfshirje administrate, gjygjesori, policie, grupe mafioze, etj”!
  Nese eshte ky varianti qe do beje ti ne vend te Bashes (ose do bente Basha vete), atehere or lum zotnia ketu ne Shqiperi kurre, po kurre ama, nuk do kete zgjedhje! Sa per farse zgjedhore, Po!

  1. Ke te drejte kur thua se asnje regjim nuk iken me vote, dhe Rama eshte me keq se nje regjim, Por ajo qe duhte te ndodhi ne PD eshte:
   Basha te jape doreqeqjen dhe te krijoje nje komitet per organizimin e zghjedhjeve realisht te lira dhe te ndershme brenda PDs
   Zgjedhjet ne PD te mos nxitohen por ti lihet kohe kujtdo kantidati te pregatitet.
   Basha, nese vendos te jete perseri kryetar i partise te hyje ne gare si i barabarte me te gjithe te tjeret.
   Kjo besoj eshte e vetmja rruge e ndershme dhe qe i hap rrugen mendimit ndrushe ne PD.

   Ne te kundert Rama do vazhdoje te vjedhi dhe te fitoje zgjedhjet sa here ti doje qejfi.

 2. Basha po e ben cope PD-ne. Rama do jete edhe 8 vjete ne pushtet te pakten. Komunistet ja dolen edhe njehere ta vene Shqiperine nen hyqm . Shqiptaret e meritojne te jetojne ne skllaveri sic kane jetuar gjithmone .

 3. O Bushati, figurat qe spikasin ne pd i njohim sic njohin njeri tjetrin ata. Populli nuk do zgjedh kyetarin; pse jo grida duma shehaj apo tabaku nuk ka pse te jet si luft ndaj bashes sic e thu; ti vet ke kritiku debatet ne média qe nuk merren me vjedhjen qe beri pushteti po na servirin pseudo debat a di iku basha?as mundesi nuk i ka mbet shum opozitareve o radicale o te hyjn ne parlament;

 4. Nuk kishte mikrofona, podium ku të flisje, por ishte thjesht një sallë ku do të fliste kryetari i partisë dhe sekretari i përgjithshëm. Kritikët nuk u dëgjuan. Pati incidente gjatë fjalës së zotit Kadilli, ku persona që nuk ishin fare pjesë e Këshillit Kombëtar u munduan ta intimidojnë dhe t’i ndërprisnin fjalën.

  PD i ka humbur këto zgjedhje. E pyeta zotin Basha nëse do të shkonte në shtator dhe të betohej përpara zotit Ruçi në parlament dhe përgjigja ishte Po. Atëherë themi do hyjmë në parlament, por nuk njohim rezultatin, kësaj i bie të tallemi me demokratët.Kjo eshte pd qe salihu krijoj dhe lulzimja po e con lart e me lart

 5. Nuk të njoh fare Bushati, dhe as nuk e di se je gjë e zgjuar apo kokrra e injorantit. Por, që Lulzim Basha është ky që tani po e sheh edhe ti, kjo ka qënë evidente për ne të tjerët me dekada tanimë.

 6. YMER GELBAZA ,FRROK CUPI,KOL SALLAKU SKYPE ,BATON HAXHIU DHE CARLO BOLJA BOLINON I KA TREDHUR NGA B***let EDI RAMA DHE REGJIMI thotë:

  YMER GELBAZA KELLIRA TE KA NDRYSHUAR TITULLIN E SHKRIMIT ZOTI BUSHATI,PO KY YMERI ESHTE KUR JA PUBLIKOJ DOSJEN E EDI RAMES KUR KRISTAQI JA PALLOJ GRUAN TE BIRIT EDI RAMES DHE E BERI ME NJE VELLA ME SHUME GREG KRISTAQ RAMEN

 7. YMER GELBAZA KELLIRA,E KA GJETUR SE KUSH ESHTE BABAI I ZAHOS,NUK ESHTE EDI RAMA,POR OSE BATON HAXHIU OSE KUJTIM GJUZI thotë:

  YMER GELBAZA KELLIRA PER TA RRITUR GJOBE VENJEN NDAJ EDI RAMES PO E MBAN NJE TJETER DOKUMENTE NE GJEPE SI AI ME DOSJEN E KRISTAQ RAMES ME GREGUN POR KESAJ HERE YMERI KA GJETUR NJE TJETER VENDIM TE GJYKATES SE ZAHO ESHTE I KUJTIM GJUZIT OSE I BATON HAXHIUT

 8. Kandidature e nje te pa njohuri per ti kthelluar nga trute Bashen por dhe ato…Kadillet, Imamet, Nishanet etj.
  “Zgjedhjet nuk njihen, ne parlament nuk shkojme, mandatet i marrim se na i ka dhene elektorati. Protesta deri ne shkallmimin e regjimit. Kryetari i PD duhet te jete kryetar i opozitarizmit shqiptar.”

 9. Ne demokracite me te forta perendimore institucioni me i forte i tyre eshte ai i dorheqjes . Edhe keta tanet duhet ta kuptojne se dorheqja eshte normalitet i rendomt kur humb . Akoma edhe me keq behet kur ke humbur disa here rrjesht , ne keto raste dorheqja eshte domosdoshmeri imediate . Ne ju kishim paralajmeruar se i gjati ine po perdor çdo meskinitet , truf apo manover per te arritur tek fitorja me çdo kusht . Ju na dole garant , se nuk do vidheshin e nuk do tjetersoheshin votat , per kete mbani pergjegjesi te plote .Tani dorheqja eshte mese normale .
  Çdo justifikim vetem sa e perkeqeson akoma edhe me shume gjendjen tende dhe te ardhmen e opozites .

  Ju z.Bushati thoni se : Qëllimi është i qartë, të mbysë zërat ktitikë dhe të vrasë opozitarizmin brenda partisë.
  Ndersa une them se ky “bukurosh” nuk e ka kuptuar ende se nuk po mbyt zerat kritik as edhe po vret opozitarizmin brenda partise , ky thjesht por vret opoziten e ketij vendi , po vret prosperitetin e te gjithe Shqiptareve . Ndoshta nuk e ka kuptuar apo nuk don ta kuptoje se koha e tij ka mbaruar . Dikush duhet tja thote dhe jo ti beje lajka apo lekakulizem deri ne ate mase sa te thone se nuk ka te tjere qe ta zevendesojne . Absurditet i paimagjinueshem , eshte edhe per te qare edhe per te qeshur , eshte groteske ta mendosh dhe jo me ta thuash nje hajvanllik te tille .

  Nese Basha nuk largohet , PD do shkoje drejt shkrirjes dhe nje opozite e re do krijohet . Mos e ço havanllikun tend deri ne fund z.Basha por hapi rrugen te rinjeve me shume vlera qe per fat te mire ne PD nuk mungojne (zj Duma , Shehaj ) . Dil para pasqyres dhe fol me te z.Basha , ajo nuk te genjen kurre . Tung

  P.S
  Gjithsesi opozita nuk duhet ti njoh keto zgjedhje , nuk duhet ta njoh parlamentin e ardhshem dhe menjehere duhet te fillojne protestat pa date skadence , deri ne realizimin e zgjedhjeve te reja , me rregulla te saktesuara loje si dhe me ndryshimet e domosdoshme ne kodin zgjedhor dhe ate kushtetues .

  1. Ore a keni një minimum integriteti ju, apo thjesht jeni thellësisht injorant?! Grida Duma figurë e re?! Po zonja është me dosje në prokurori për shitje të të njëjtit apartamentet më shumë se njëherë. Ortaku i saj është në qeli kurse kjo është jashtë vetëm fal antarësimit në PD që si të gjitha partitë e rregjimit shërben si mburojë për kriminiletë dhe hajdutët. Vërtet s’e kuptoni që elektorati gri, përpos neverisë për Ramën PD se sheh dot me sy pikërisht se bën moral me figura si Luli, Duma, Berisha etj?!

   1. PO DUMA NE 2011 E KA FILLU POLITIKEN O NYJE . PASTAJ ATO QE THUA PER ORTAKERI JANE PAÇAVURE TE MERO KURVES QE JU MILITANTET I BESONI VERBERISHT PA E FUT TRUNIN NE PUNE . THUJ MEROS DHE MUT NANOS TA ZGJEDHIN ATA KRYETARIN E PD. APO DUN LULIN QE TE BEJNE EDHE 12 VJET PALLE .

    1. Pikërisht pra (o nyje ne katror) është futur në politikë sapo i kanë nisur kallëzimet në prokurori për mashtrime me shitjet e një apartamenti disa herë.
     Lulin e do Rama në radhë të parë pastaj Berisha dhe veta Duma e Shehaj o “demokrat” i shkretë, kështu që t’a gëzoni dhe për shumë vite!

     1. bon edhe moralistin ti qe vjen era mut o klysh komunisti? ik qiu ferrave o kurve

 10. BASHA DUHET TE IKI ME VRAP . TE KRIJOHET NJE KRYESI PER DREJTIMIN E REVOLUCIONIT MBAREPOPULLOR KUNDER SEKTIN TE MAVJOSUR

 11. KESAJ ITHONE ME LA KRYT E GAMORIT . BASHA KESHTU DO NGELET NE PERJETESI KRYETAR POR NE FUND KA PER TE DREJTUAR VETEN E TIJ DHE KRYESINE SE USHTARET DO KENE MARRE ARRATINE ME KOHE EME VAKT .

 12. Imagjinoni sa i besueshem e shpresedhenes eshte Bashen kur ate qe e mbronjne jane tellalli i qelbesirave M.Nano , Merushe kurva , Minxhozi , Frrok karaputana si dhe analistet e tij te djathte por qe jane te “pavarur’ . Ooooooo Bashaaaaaaaa duhet te kishe ik me kohe . Çdo minute qe kalon vetem sa te perkeqeson ty , opoziten dhe vendin .
  Me keq se kaq opozita nuk mund te shkonte . bashke me ty edhe kryemadhi duhet te jap doreheqjen .
  Tani duhet nje rinovim total i opozites dhe pregatitja per nje beteje deri ne fitore me monstren pallosh Rama dhe sektin mavi .

  1. Akoma se ke kuptuar o Arb që Pd-Ps-Lsi = PPSH , pra janë e njëjta parti? Kur do ftilloheni o të shkretë edhe sa prova ju duhen? Kur ky popull se kuptoj k’të fakt kaq elementar as në ’97 kur të gjitha partitë kaluan ligjin për mos hetimin e krimeve gjatë trazirave, rrezik s’ka për t’a kuptuar as kur pd-ja të bashkëqeverisi me PS. Do e keni gati justifikimin trushplarës: po e bëjnë për hir të integrimit!

 13. Dhe te mendosh se sot eshte 17 maj . Dita kur dy kurva vendosen ta çnderojne popullin dhe vendin e tyre .
  Pse nuk na thua ne kete pervjetor se çvendoset te benit bashke ju dyshja e kurvave Rama -Basha ?

 14. Asgje nuk do te ndodhe! Do harrohet gjithcka! Une per vete isha betuar se nuk do votoja me per Bashen pas 2017?! Dhe cfare bera? Si dele e bute shkova dhe votova perseri, pra harrova. Asgje, por asgje fare. Ah po per pak harrova. Shqiptaret do vazhdojne nga syte kembet dhe per kete pergjegjes nuk eshte vetem kukudhi, por edhe opozita, Luli apo Berisha apo te dy bashke.

  1. Re Bo të përgëzoj për sinqeritetin, ama ndodhia jote që jam i sigurtë që i ka ndodhur dhe shumë të tjerëve fakton përgjegjësinë e militantëve për derexhen ku jemi. E njëjta gjë vlen dhe për militantët e PS. 31 vite pushtet, kanë mbjellur vetëm mjerim, ndërkohë vetë janë bërë miliardera dhe marrin 1 milion 400 mij vota të dyja bashkë. Mua do më vinte neveri nga vetja po të votoja PPSH(ps-pd-lsi), kurse militantët vazhdojnë i votojnë pa u skuqur fare. Të paktën ti ke bërë mea culpa dhe ke pranuar turpin, por shumica as që e kupton tradhtinë kombëtare duke votuar rregjimin!

 15. Basha duhet te jape doreheqjen, jo pse i vodhen zgjedhjet, por sepse genjeu demokratet dhe ate mase gri qe e votoi se fitorja ishte e sigurt.
  Lesho karriken zoteri, nuk eshte fundi i botes, mos mba peng opoziten, qe eshte e vetmja shprese e atyre shqiptareve me dy pare mend qe e duan demokracine dhe lirine.
  Sa me shume ta zgjasesh ti ne ate karrike, aq me te lehte do ta kete Rama te sundoje shqiptaret.

 16. Se pari. Bushat sqaro trilemën…vjen te marrësh paratë e borxhit,vjen se të pëlqen e zonja e shtepisë,apo vjen se te pëlqen “llozi” i të zotit te shtëpise…?
  Ta japë dorëheqjen,mos ta japë,te ngrijë….apo cfarë….?
  Se duri, Basha duhet te shporret,por pasi te shkulet Berisha….
  Basha sorosiani nuk mund te zevendesohet me Fatbardh sorosianin…
  Se Trento, PD e ka mbaruar misionin e saj politik…..nga kaloi nga Diktatura ne Diktature…..
  Shqiperia duhet te administrohet si nje protektorat ndërkombëtar, te rivendoset dënimi me vdekje madje dhe burgu per agjitacion e propagande…
  Ti Busho ben mire te masturbohesh si Sokol Balla…qe te qetesohesh ca…..

 17. U cate me komente koti,sikur te kishte halla koqe do ti thoshin xhaje,por halla ska koqe dhe keshtu hani ate manallin e xhajes.
  Uski ,soda dhe rrok e rroll.
  Na cate sumen me Bashen.

 18. Lexova qe sot eshte pervjetori i marrveshjes Basha – Rama . A dine ndonje te me shpjegoje se ça kane vendosur ate dite ? A ka thene ndonje fjale z.basha per ate marrveshje ? Po Rama , apo ai eshte ne kale ? Keta jane nje dore hajdutesh qe ekane kap per fyti kete vend , çfarosja e kesja kaste politikanesh e ♪5liron kete vend nga pocaqite e njerezimit . Rrembeni ça te gjeni e mos lini kemb pocaqiri nga keta politikane kurva qe tju drejtoje .

 19. Pa doreheqjen e parevokueshme te bashes nuk ka zgjedhje te lira .Ne te voglen e tij edhe ky si palloshi po vepron, kjo do te thote se jane fytyra te njejte medale. FUCK ALL YOU, politikane kurva

 20. Mediat po i imponojne njerezve te mos shohin, degjojne, e lexojne tjeter vecse per opoziten (Eshte nje nga tiparet e Regjimeve)
  Sikur gjysmen e kohes harxhuar me opoziten, Mediat ta kthenin timonin te qeverisja, me kohe shume gjera do perceptoheshin ndryshe. Do benin vecse ate qe bejne Mediat kudo ne bote, fokusin kryesor te qeverisja.

 21. Dmth ti Bushati pranon që zgjedhjet nuk janë vjedh pavarësisht që ti në çdo dalje në debate ke mbështetur të kundërtën.Pra Rama o ka vjedhur dhe përgjegjësia e Bashës është relative o Rama ska vjedhur dhe Basha vërtet ka faj dhe të japë dorheqje.

 22. Tè pakènaqurit nè pd deshèn zgjedhje le tè ketè zgjedhjè le ta provojnè veten se mezi pritèn pa pèrfunduar zgjedhjet akoma kèrkuan dorèheqjen e kryetarit tani na hidhèrohen se qenkan shpejt zgjedhjet nèse kanè pèrkrahje nè pd le tè zgjidhen ose tè heshtin se tani do tè provohet se a kishin peshè nè elektorat apo ishin sabotues tè pd

 23. bushati si buushatet ,gjithmon me kriminel e vrases komuist esht.me mir zgjedhje te bashes s zgjedhje te enverit,kristaq e edvin rames ,spiro kolekes e ruqit.nuk votojn 17 vet per 74 ,apo nuk prishen fletet e votinmit.bushati ben gjoja opozitarin por shan opoziten me shum se kriminelin rama de kriminelet ps.tuuuuuurp.

 24. Aman Lul ik se na cane bythen gjithe keto teori boshe.
  Mjere te humburit.
  Fitimtari nuk gjykohet se ka shtetin.
  Vetem Hoxha dhe Berisha ja qine nonen ketij populli qe e ka me hak.

 25. Po prap një deputete e partisë, thoshte i afruan zgjedhjet në qershor, sepse pengohet turizmi në korrik. Besoj jemi në rrugë të mbarë, Basha do ta çojë partinë nga humbja në humbje“, tha ndër të tjera Ristani, ish-kreu i KQZ, kamikaz i vjedhjes së mandatit ‘Basha’ në zgjedhjet e 2011 për Bashkinë e Tiranës.

 26. Rama, Basha dhe Kadilli te gjithe kelyshe te Sorros. Si ata edbe plot te tjere politikane, ambasadore, ministra etj.
  E keni degjuar ndonjehere malokun Berisha te flase per Sorrosin?

 27. Ajo që Sali Berisha dhe Lulzim Basha pretendojnë se ka ndodhur në zgjedhjet parlamentare të 25 prillit 2021, për të justifikuar humbjen dhe për mbajtur nën kontroll partinë duke u hedhur ‘hi syve’ demokratëve, në fakt e kanë aplikuar dhe realizuar vetë dy herë brenda Partisë Demokratike, duke manipuluar zgjedhjet për kryetarin në 2013 dhe 2017, histori të cilën po përgatiten për ta përsëritur në 13 qershor 2021. Sali Berisha dhe Lulzim Basha janë akuzuar jo vetëm nga figurat kryesore të Partisë Demokratike, por edhe nga diplomatët perëndimorë, për manipulimin flagrant të zgjedhjeve për drejtimin e PD-së, për të nxjerrë fitues Lulzim Bashën si i besuar i Familjes Berisha, për kontrollin e partisë.

 28. Kopja e ores 14:24 e dates djeshme 18 maj eshte nga uturaku i Mender Baze kurves qe mbajti ne bythe pallen e Sales shume vite e tani mba kallamin e Rames ne goje!
  Kopjaci eshte po ai i perhershme – Ethem Lalaj nje ish kapterr enverist qe kopjon pa pagese ketu si detyre partie ato qe dhjet Mender kurva.
  Per ta njohur, shpesh Ethem ish-kapterri perdor edhe nick-un femeror “Atremis”, si huq i vjeter i kurverise tij

 29. Përfaqësuesja e PD rrëzon akuzat e opozitës për votim të dyfishtë: Thjesht çështje teknike,dilni shpellkare e byrektore dhe na beni nje revolucion demokratik të salihut,pastaj hani mut te vaksinuar ne lalez

 30. Shumica që ka shkruar këtu duken qartazi nga mënyra që shprehen janë patronazhistët e Ramës.Asnjë demokrat nuk mund të deklarojë që fajin e ka Basha por dhe ata që i kërkojnë dorë heqjen.Asnjë demokrat nuk thotë që Pd ka humbur zgjrdhjet por thotë që janë vjedhur nga narkoshteti i Ramës.As një demokrat nuk thotë që nuk demokraci në Pd por që ka statut dhe ai po zbatohet për zgjedhje për kryetar.Kush nga ata që ka rezerva për Bashën mund të kanditojë dhe se mendon se ai është shkaktari për humbjen të matet në përballje me të.

  1. Beso, mos thuaj shumica! Eshte vetem njecke ketu qe ka mbi gjysmen e komenteve ku ben Copy paste te atyre qe vjell Mender Baze te uturaku TemA, kete detyre ka si patronazhist!
   Eshte nje ish-kapterr enverist qe quhet Ethem Lalaj, nje katunar nga katundi i Mehmet Shehut

 31. LAJMI I FUNDIT/ SHBA shpall zyrtarisht “non grata” Sali Berishën dhe familjen e tij: I korruptuar dhe minues i demokracisë në Shqipëri,byrektore me bark bosh jane disa shpellkare ketu të lapsi

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu