• |
ide | kryesore

Studimi: Astra Zeneca është 97% efektive ndaj COVID-19

-Instant, Lajme, Planet

Sipas një studimi në Indi, vaksinat kundër koronavirusit janë 97% efektive ndaj variantit indian. Studiuesit kanë theksuar se AstraZeneca siguron mbrojtje nga koronavirusi deri në 97.38%.


Studimi,  i cili përfshiu 3,235 punonjës shëndetësorë të vaksinuar vuri në dukje se në  85 prej rasteve që zhvilluan simptoma vetëm dy prej tyre kishin nevojë për shtrim në spital. Gjithashtu asnjë person nuk u shtrua në kujdes intensiv dhe nuk u raportua asnjë viktimë.


Anupam Sibal, drejtori i spitalit tha për  Telegraph se studimi tregoi se 97,38% e të vaksinuarve ishin të mbrojtur nga infeksioni dhe rreziku për t’u shtruar në spital ishte vetëm 0,06%.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu