• |
ide | kryesore

Berisha non grata, më keq vonë se kurrë

-Instant, 1, Ide

Të gjithë ata që janë ndjerë të ligështuar në janarin e vitit 2011, kur dëgjonin ambasadorin amerikan në Tiranë, ta konsideronte Sali Berishën si një burrë shteti, pasi me urdhërin direkt të tij ishin vrarë katër demostrues opozitarë në bulevard, me siguri që sot kanë ndjerë një sadisfaksion të vonuar moral.


Të gjithë ata që se kapërdinin dot se si, pas varrit masiv të Gërdecit, kryeministri i asaj kohe bënte fushatë elektorale me fotot e vizitës së mikut të tij Xhorxh Bush në Tiranë, mund të jenë krenarë, se e vërteta triumfon një ditë edhe pse hiperfuqia, për një kohë të gjatë, ka dashur të na mbajë nën errësirën e gënjeshtrës.


Ndonëse unë jam njëri prej tyre, një nga gazetarët e shpallur puçistë pas “grushtit të shtetit”, një nga ata që pas emisioneve investigative për Gërdecin, hyri me Berishën në një nga ato konflikte që të kushtojnë vendin e punës, sot nuk kam asnjë lloj sadisfaksioni moral. Sepse publikimi i shpalljes si non grata nga SHBA, për ish presidentin dhe kryeministrin, është aq i vonuar sa nuk ka më vlerë.

Lexo me tej:

“Korrupsion masiv”/ Sali Berisha shpallet non-grata në SHBA

Askush sot nuk mund të ma heqë dot shijen e hidhur mbetur në gojë prej aleancës së atëhershme të Sali Berishës me diplomatët amerikanë. Askush nuk do më bëjë dot të harroj se në atë kohë delet e zeza ishim ne, që sipas propagandës përbënim “celulat anti amerikane”, vetëm se thonim të vërtetën tonë. 

Askush nuk do më shlyejë dot nga kujtesa rrëfimin e drithëruar që më bënte Edi Rama, në një lokal aty pranë çadrës së grëvës së urisë, për kërcënimet e vazhdueshme që merrte nga një diplomat totalisht kundër opozitës së kohës, si i famshmi Kantrimen.

Pra, atëherë kur më shumë se kurrë, në betejën për një demokraci reale na duhej e vërteta, ambasada e SHBA-në Tiranë, Departamenti i shetit dhe emisarët e dërguar prej tij, na e fshehën atë në mënyrë të turpshme. Në atë periudhë, ky manipulim i dha shumë municion dhe barut mbrojtësve mediatikë, kamikazëve të Berishës, të cilët përdornin kundër të vërtetave dhe fakteve vetëm një alibi: rolin e arbitrit për debatin tonë të brendëshëm e kanë monopol vetëm të dërguarit e Uashingtonit. 

Rama e pati paralajmëruar/ Sali Berisha shpallet person non-grata në SHBA

Prandaj, sot kur dëgjoj se me vonesë më vjen, nga përtej Atlantikut, konfirmimi se para një dekade, unë dhe një grup gazetarësh që mendonim njësoj, paskëshim pasur të drejtë, më shumë se i përkëdhelur profesionalisht në sedër ndihem i zhgënjyer. Sepse dhe dje ashtu sikurse sot kam kuptuar një gjë: ne nuk kishim as më shumë mundësi informacioni, as aparat më të madh inteligjence, sa ta kuptonim të vërtetën më qartë se diplomatët amerikanë. Ndryshimi qe se ne tentonim të ishim me faktet dhe provat reale, ndërsa ata të mbështesnin pushtetin. 

Prandaj, sot, kur duhej të ndjeja një sadisfaksion moral, për konfirmimin e qëndrimeve të dikurshme, kam trishtimin dhe frikën, se me publikimin e aktit të sekretarit të shtetit Blinken, po hyjmë sërish në periudhën e një manipulimi të ri.

Shpallja non grata e Sali Berishës, më shumë sesa një vënie e drejtësisë së shkuar në vend, është një përkrahje e hapur për regjimin e ri që po instalohet në Tiranë.

Duke fshikulluar ish kryeministrin, familjarët e tij, aleatët e dikurshëm politikë, SHBA duket se po i spastron rrugën Edi Ramës dhe gjithpushtetshmërisë së tij të ngritur mbi zgjedhje të manipuluara. Dhe ndoshta, së shpejti, nuk do të jetë çudi, që sërisht blerësit e votës të konsiderohen ‘burra shteti”, ndërsa ata që i denoncojnë të listohen si pjestarë të “celulave anti amerikane”.   

©Lapsi.al    

57 Comments

  1. Sote eshte nje dite e bukure për popullin Shqiptare faliminderit Amerike 🇦🇱🇪🇺🇺🇸🇺🇸🇺🇸🇦🇱 pase një diktatore Ra edhe nje tjeter thotë:

   Unë di të them një gjë Edi Rama nuk ështe shejte por Kush do që e krahasone Ramen me Sali Berishen dhe ilir Meta si njeri nuk eshte mire me trute e kokes unë e kame then për her se krimineli numer 1 Ka çen Enver Hoxha numer 2 Sali Berisha numer 3 ilir Meta.. mbase andej vine Fatos Nanoja dhe Edi Rama… Por ndoshta Ameriken në ate kohe nuk Ka pase të dhenate që Ka sote.. Dhe Mose harroni Amerika nuk mundet të varrose popullin Shqiptare per se pse Kure në pushtet Ka një njeri si Sali berisha të njëjten gjë kane me ber edhe me Meten po nuk munden me e bër tani se pse ështe në pushtet Kjo koptohet çaret

    1. Ai është kruv mavi pse liston kriminelat shqiptare me rend kronologjik shumë të saktë me perjashtim të Nanos që vendos pa të drejtë para Ramës, kurse ti mostra që e ofendon pse tek lista kriminelave ve të dytin Sali Fazlliç Karaxhiçin je burr i mirë. Edhe pse të vetmin argument ke ofendimin. Ju demokratikasit e pështirë qini dhe plakën tuaj për partinë siç bënit në komunizëm. Spiuna e servila të pështirë të pushtuesve të Shqiptarëve keni qënë dhe do të mbeteni. Vemje të pështira!

     1. Artemis ti je thjesht nje pordhace; ai nuk i rreshtoj sipas krinologjis po ai e tha vet i rreshtoj sipas rendesis se krimit po keshtu jeni ju morrat e kuq rrena haptaz e te zezat qe i beni vet i vini ne konto tjeter; si the moj pise? Demokratikas spiun? Ju qe jeni te gjith patronazhist e te patronazhum…

 1. Kjo eshte e gjitha Kujt i duhet person non grata Berisha, tani qe nuk ka asnje pushtet? Eshte shantazh i paster. Gjithe autocratet hane kurorzuar si te tille me bekimin e SHBA. Ka shembuj sa te doni ne lindjen e mesme dhe ne ameriken latine.

 2. Nuk jam kundra , po Rama qe ka vjedh 100 fishin e Berishes pse nuk shpallet non grata? Po Meta pse nuk shpallet non grata . Te gjithe lideret qe kane drejtuar kete vend duhet te shpallen non grata se kane vjedh sa te duan e si ti duan , prandaj amerika nuk duhet te beje dallime . Biles nje pjese e mire politikanesh duhen shpallur non grata . Pse nuk shpallet non grata jevgu i gjirokastres , qe edhe pse ka vjedh pothuajse sa rama bene edhe pastrimin e parave te te gjithe politikaneve dhe eproreve te tije perfshire edhe “kundershtaret” ? Ketu minimumi nja 100 politikane duhen shpallur non grata dhe duhen larguar nga politika me cermoni .

  1. Pothuajse 100% dakord me ty Arb. Përgjigja është e thjeshtë: se politika Amerika është karakurvë dhe super e korruptuar për vete, që mbështet shumicën e diktatorëve dhe satrapëve në botë (në mënyrë të fshehtë edhe kur hiqet sikur i sulmon), pikërisht siç ka mbështetur Sali Fazlliçin deri dje dhe Edvin Sorosin sot…

 3. amerika po shpalle non grata ata te cilet luftuan per demokraci dhe po ringre klyshat e atyre qe e dhjene dhe e shurrosen e dogjen flamurin amerikan .kjo eshte nje hakmarrje e paster ne ndihme te klyshave te ish komunisteve ,kjo tregon qe amerika eshte nje vend banditesh dhe kriminelesh qe ka per flamur vetem dollarin.shqetesimi i z. bushati eshte plotesishte i drejte .banda amerikane po kerkone instalimin e diktatures ne shqiperi.njerzit e ndershem dhe patriot qe kane ngelur ne shqiperi duhet ti hedhin poshte me neveri dhe perbuzje bandeambasaden e e kurvave dhe dapartamentin e gagareleve dhe pederasteve. mbeshtetja e ish nomenklatures komuniste nga banda amerikane duhet kundershtuar me cdo mjete sepse perulja ndaj kesaje bande do sjelle zhdukjen e shqiperise

  1. Jari, për Saliun që i merrte leje shokut Ramiz e ke fjalen që luftoi për demokraci, apo për Saliun që i kalonte pushimet me fëmijët e Enver Hoxhës?

   Pse jeni kaq të pështirë e të padinjitet o njerëz sa i thoni të zezës e bardhë, për çështje tifozlliku, apo për ndonjë favor të vogël që keni pasur gjatë sundimit të Berishës, megjithëse me mijëra bashkombës tuaj gjatë sundimit të tij u rrënuan ekonomikisht dhe familjarisht.(mjaftojnë veç firmat piramidale, e ’97 pa vazhduar me thyerjen e embargos e qindra bëma të tjera antikombëtare të Sali Fazlliçit)

 4. O Bushati…po ta vrasesh pak me shume mendjen me shume nder inka bere Lulit se Rames me kete vendim SHBA….
  Rames me shume duket sikur i ka cuar mesazh si KM qe eshte….

  1. Konsulli rama esht km i dekonektum nga realiteti qe nuk pyt per mesazhe te askujt; kushedi sa vite mendon te qendroj ne pushtet dhe ne momentin e duhur te largohet ne pension ne nje vend miqesor se bashku me miliardat e tij

 5. amerika po shpalle non grata ata te cilet luftuan per demokraci dhe po ringre klyshat e atyre qe e dhjene dhe e shurrosen e dogjen flamurin amerikan .kjo eshte nje hakmarrje e paster ne ndihme te klyshave te ish komunisteve ,kjo tregon qe amerika eshte nje vend banditesh dhe kriminelesh qe ka per flamur vetem dollarin.shqetesimi i z. bushati eshte plotesishte i drejte .banda amerikane po kerkone instalimin e diktatures ne shqiperi.njerzit e ndershem dhe patriot qe kane ngelur ne shqiperi duhet ti hedhin poshte me neveri dhe perbuzje bandeambasaden e e kurvave dhe dapartamentin e gagareleve dhe pederasteve. mbeshtetja e ish nomenklatures komuniste nga banda amerikane duhet kundershtuar me cdo mjete sepse perulja ndaj kesaje bande do sjelle .zhdukjen e shqiperise.i kemi dhjere mu ne ammerike ,nuk na plase trapi per keta bandite.

 6. Berisha iku. Likja e ka rradhen pas tij. Dhe pas Likes, edhe nje varg i gjate politikanesh. Nese deshe revolucion Bushati, tani po fillon. Mos te dridhen leqet.

  1. O idiot të të dridhet bytha ty se nuk duhesh për gjë se je thjesht një parazit i paaftë.

   Bushati është gazetar i zoti e me integritet, mutin do ti hanë qelbës si ti e skota jote parazite.

 7. Me nje fjale USA tall bythen me ne e qe ne nuk e kuptojme, por themi si kompetente” ” he mer jahu se keshtu i intereson amerikes” Qe ti biem shkurt; fuqite e medha gjithmone jane tallur me ne qe nuk dijme te bejme shtet, e kjo eshte e vertete ( peveç mbretit Zog ) e ne kete analize del se ameriqia mbeshtet hajdutin, spese ky arrin ta mbaje vendin ne vend numero e amerikes nuk i bejhet vone per kete! Hjaduti vjedh e shketerron vendin e tije, çi duhet amerikes kur asaj nuk i vjen asnje dem nga kjo! Amerika ka halle shume te medha me Rusine dhe me Korene e veriut, ndersa ata kryetare shtetsh qe vjedhin e shketerojne vendin e tyre nuk ka pse ta preokupoje, keshtu duke e ditur se ne si popull i japim shume rendersi asaj qe thone fuqite e medha per ne; i besojme qorrazi. Me pak fjale ne shqipot duhet ta kuptojm qe nese duam nje qeveri demokraike qe perpiqet per te ardhmn e zhvillimin duhet te levizim vete,.Kshtu qe nje vend i dobet siç e ka bere hajduti i intereson te gjitheve bashke me fqinjet tone edhe amerikes, e keshtu ata i dergojne nje mesazh te forte hajdutit, qe vazhdo keshtu se mire e ke..Ketu del edhe me qarte majtizmi dhe te qenet renegat i Bushatit ku kerkon te njehsoi qeverishjen e Berishes me qeverisjen e tufes se qenve qe nuk lene asgje pa vjedhur, vetem sepse Berisha sipas tij paska censuruar disa media kur dihet nga çdo shqiptar qe te paketen top canali i mutit, ishte i opozits se atahershme, ndersa tani te gjithe jane te qevrise se hajdutit, dhe llapsi brenda! Edhe nesa ka pasur ndonje çensure nuk krahasohet qeverisja e hajdutit me qeverine e Berishes qe beri aq shume per mireqenjen e popullit dhe kreu shume e shume pune e rruge, qe hoqi vizat me Europen e qe futi vendin ne Nato, ti mohosh keto, nuk je nje gazetar i ndershem sado ti zoti te jesh por ngelesh nje i pasiqerte dhe i demshem!

  1. Kurse mua më duket se ti për pak lekë shet atdheun dhe familjen se s’ka mundësi tjetër pasi mohon qeverisjen kuislinge më kriminale që ka pas ndo1 herë Shqipëria.
   Thyerje Embargos Serbis (krykrimi Fazlliçit)
   Firmat piramidale
   Shitja Detit Greqisë
   1997 dhe 1998
   S’po vazhdoj me privatizimet e Taçit dhe Gerdecin se duken qesharake para shërbimeve që i ka bërë armiqëve historikë të atdheut.

   Ju militantët e pedes jeni ultra komunistë në mentalitet si udhëheqësi juaj shpirtërore, të cilin dhe pasi e patë në foto me sytë tuaj tek vatra familjes Hoxha, bënit sikur nuk e shikonit për ca privilegje të vogla financiare, siç bënit sikur nuk e kuptonit që është agjent serb edhe pasi fuste Fszllicin në mbledhje të këshillit të sigurimit.

   Ju jeni fytyrat më të urryera të popullit shqiptarë se të paktën Sali Fazlliçi është bërë miliarder duke i shërbyer serbeve, kurse ju i shërbeni kryekriminelit të shqiptarëve për 1 vend ordiner pune, apo pse sju merrte leket e dritave.

   Imagjinoni ç’do kishit bërë ju për lekët e atij, do kishit qirë nënën dhe babën tuaj plera të pështira!

 8. sakte

  qoka e rradhes

  sh njerez jane naive dhe nuk kuptojne thelbin e gjonave

  s’ka te mire e te keqinj, por te forte e te dobet

  ky i gjati ine, eshte me te fortet, per momentin

  kta te tjeret, jane me te dobtit

  P I K E.

 9. Une jetoj ne New york. Tani ti thuash tjetrit ti je non grata se paske bo corrupsion pak e cuditshme. Kur jetoja ne itali atje thinking nje shprehje qe e mbaj mend dhe sot “” dice bue cornuto al asino “””. Tani me pak fjale qe vendi me I korruptuar ne bote smund ti thote tjetrit ti je i korruptuar pa fakte e pa prova. Kur shkoja ne universitet ketu pedagogja e bisness law ose ligjet per bisnesin tha ne ne amerike skemi korrupsion sepse ne e kemi te ligjeruar. I them njerezve ate ne shqiperi qe mos ta enderrojne ameriken dhe mos ta besojne ne ate qe Ben sepse do deluzionohen. Hajt sheet e te mira

 10. Berisha non gratta ne Amerike apo Berisha zv. Sekretar Shteti ne Amerike
  Ketu ne Shqiperi asfare nuk ndikon asnjera! Varferia mbetet po ajo, edhe Ekonomia rri aty ku eshte, ne krize!

 11. O ARB shpifjet e salihut nuk jane prova o rrotKari,amerika di gjithcka per salihun,por kur ben si kar derr me shtetin qe e beri president dhe ky mbas tre vjetesh nuk pret kongresmenet amerikan etj etj etj etj,vjen dita qe amerika te shkerdhen me fis e kuc e mac o arb shpellkari me i ri ne pd e lulzime salih BBasha

  1. O te qifsha ropt e shpise me bura e me gra o kurve roze . Une te qi grua , e burre , te gjalle e te vdekur o fisqir ngjyre roze. Ju moterqirat mavi nuk keni as turp e as nder per ju partia mbi gjithçka o ju qifsha partin dhe gjakun tuaj te prishur . Ropt ne pafundesi oj buçe rozeqe edhe emer nuk ke .

 12. Kreu i PD, Lulzim Basha ka bërë like te postimi i sekretarit të Shtetit Antony Blinken, ku ky i fundit ka shpjeguar pse Sali Berisha dhe familja e tij janë shpallur non grata në SHBA për akte korrupsioni?

 13. Berisha u shall nongrata sepse prishi planet e Rames me Vuvic. Rama u mbajt ne pushtet pasi ka firmosur per ndarjen e kosoves. Hakmarrje e paster Sorrosiane. Pyes veten po gruaja e Bilalit kur do jete non Grata.

 14. kete qe po ben banda amerikane ne shqiperi nuk e ka bere as stalini ,te pakten ai nuk i caktonte armiqte e pushtetit popullor sic po caktojne keta kundershtaret e diktatures.kjo eshte amerika qe tregon majkell muri ne dokumentaret e tije.

 15. Keta te perdorin, pastaj te shtrydhin dhe flakin or daj kur nuk kane interes xhixhash. pale ne kembim te çfare demi ndaj shqiperise ia plotesuan kete deshire selisë mavi.

  1. O i metë që të duket vetja i zgjuar Rama është mërzitur më shumë se ju karat e pedes se ka hall se dhe atij kur të lërë pushtetin do i bëjnë të njëjtën gjë e do i sekuestrojnë plaçkën e vjedhur mos përpara. Po vërtetë mendoni se Rama dhe Berisha janë armiq o bagëti trushplara! A të mjerët ju , sikur t’a dinit sa tendera ka marr Xeni, Argita e kunati Lulit gjatë rilindjes, ndoshta do t’ju vinte turp nga vetja edhe pse kam frikë se jo. Se shumica militantëve të pedes dhe po të gjenin Sali Fazlliç Gërdecin duke i përdhunuar maman, do thonin s’prish punë se na e përdhunoi heroi demokracisë( me lejen e ramiz Alisë)

   Injoranca dhe niveli shtazorë i ndërgjegjes suaj të ngjall krupën!
   Qofshi ju që jeni!

 16. Kur amerikanet te denojne apo shpallin non grata ndonje politikan ne pushtet do e quaj vertet mbeshtetje per demokracine. Se qe te katandisen te merren me nje plak te surrufjatur qe ska me asnje pushtet eshte turp per ta. Per me teper kjo shpallja non grata nuk ka ndinje vlere te madhe per mua per sa kohe Doshit, Gjushit apo Berishes nuk u hyn gjemb ne kembe ketu. Eshte vetem shantazh. Amerikanet nevdore i kane edhe dosjet edhe drejtesine qe reformuan. Po duan te bejne dicka me vlere le ti fusin ne burg

 17. Dmth Berisha mund te punoje fort si shoku Tomë dhe te ndjehet fitimtar si Tomë mamuthi!!!!

  POR S’KA VIZA AMERIKANE!
  SI DO T’IA BEJNE TANI TOMA DHE BERISHA PA VAJTUR NE AMERIKE????
  Ndersa shoku Militant Balla, psh., mund te shkoje me not ne Amerike!!!

  Te shohim…

 18. Amerikanët dhe anglezët i pamë më 1944 kur e lanë Shqipërinë në kampin komunist.Dhe tani o Bushat të njëjtën gjë po bën.Po i kthen Shqipërisë neodiktaturën e veshur me petkun e demokracisë.Kemi ëndëruar shpresuar te Amerika sidomos ajo pjesë e përvuajtur e komunizmit dhe ku jemi?Jemi aty që për të mbrojtur istitucionet e shtetit quesh vrasës dhe që ai që babai i tij me dashje çoi në litar një poet quahet kampioni i demokracisë.Por ti o Bushat nuk mund të akuzosh sepse ke një histori familjare bllokiste.Vërtet në demokraci kishte vënd dhe për ata që që paçka prejardhjes familjare por jo të abuzosh me të.Berisha as ka vrarë as ka vjedhur pir përkundrazi sa herë ai ka qënë në pushtet e ka afruar Shqipërinë më pranë Europës , krejt ndryshe nga pasardhësit e komunistëve.Dhe mos kujto se i hidhni baltë atij.Ai ka qënë dhe do jetë doktori që solli demokracinë dhe ska kërkush përfshi dhe Amerikën ta poshtërojë.

  1. “Berisha as ka vrarë as ka vjedhur” – hahahahahahahahahshshahahaha , Sfidë publike për gjithë komentuesit: Më gjeni një gomar me ndërgjegje më të ulet se militantët e pedes dhe do ju fal apartamentin tim. ( As vetë ai s’guxon ta thotë k’të, e thotë Gimi, edhe pse ai mburret publikisht: po i vrava me 21 janar me duar ne xhepa jashtë gardhit, për shkak të rregullores së gardhit) Ndërkohë që disa orë përpara i kishin vrarë protestuesit me çadra pistoletë…
   Gimi e di ti që po të shtrosh ty në psikiatri çohen pacientët në protestë me motivacionin : mos na lini me atë të marrë!

 19. Bushat,e ke gabim,pasi nuk eshte aspak vone dhe prandaj edhe Meta para zgjedhjeve pa dashje tha nje te vertete qe keto zgjedhje ishin me te rendesishmet e 100 vjeteve te fundit,pikerisht tani qe rikonfirmohet Rama kryeminister do perfundoje reforma ne drejtesi se me heret edhe po te bente perpjekje ndokush te çonte para drejtesise Berishen do te perfundonte ne kosh te plehrave pasi e gjithe drejtesia kontrollohej nga Berisha dhe te gjithe prokuroret dhe gjyqtaret ishin ushtare besnik te dale nga plepat qe ishin gati te beheshin kamikaze per familjen Berisha,ndersa tani qe vetingu pastroi drejtesine dhe SPAKU do filloje te veproje eshte momenti qe me ne fund te vihet drejtesia ne vend dhe po fillon ashtu siç duhet pra me hierarki duke filluar nga Berisha,pastaj Meta e keshtu me radhe kushdo qe eshte i perlyer dhe shkaktar i katrahures 30 vjeçare i te ashtuquajtur demokraci.Edhe nje here Amerika tregoi qe eshte miku i Shqiperise dhe Shqipetareve,THANK YOU USA!!!

  1. Penicilina, kush i ka mbajtur në pushtet politikanët antikombetar shqiptare deri më sot? Kush e rehabilitoi saulehun pas 97, kush tha për të është burr shteti. Prandaj të paktën prit njeherë te arrestojne Berishën, Ramen, Meten e Veliaj, pastaj falenderoi, po jo kot para kohe si servil trupeshk. Se çfarë do thuash pastaj po e denuan me 1 vite burg Salen e po i konfiskuan vetëm apartamentin në brake?!!

 20. Qindra qytetarë i kanë bërë thirrje Sali Berishës të lerë mandatin e deputetit dhe të përballet me akuzat që Shtetet e Bashkuara të Amerikës i renditën ditën e sotme duke e futur në listën e zezë.

  Nëse hyjmë në profilin zyrtar të Berishës në Facebook, dallohen komentet e qytetarëve që i kërkojnë dorëheqjen si deputet i zgjedhur më 25 prill.Gimi ka ne shtepi dy fotografi nje te enverit dhe nje te salihut mbaji o byrektor i ri per vete dhe mos na caj karin,lepirsbythe ekselent e funksional

 21. Ky lajm vjen si një reflektim i botës perëndimorë ndaj të gjitha padrejtësive të bëra në kurriz të shqiptarëve në 30 vite. Shtetet e Bashkuara pra, nuk i paskan mbyllur sytë para ngjarjeve më të kobshme që ky vend ka përjetuar, nga trazirat e 97, tek Gërdeci dhe 21 Janari. Të gjitha nën qeverisjen e Sali Berishës, personit që edhe në opozitë ka bërë thirrje veç për radikalizim me hunj e zjarre.

  Departamenti Amerikan është kujdesur jo më kot që në listë të fusë të gjithë familjen e ish-presidentit që më pas na u rikthye si kryeministër për ta gjakosur sërish vendin.

 22. Ka ardhur momenti qe boll me dokrra gazetash – Ja ku jane gjykatat shqiptare, edhe ato nderkombetare!
  Ta padisin Saliun ketu ose atje, ose ne te kunderten vertetojne fjalet e tij se kjo ‘non grata’ ka motiv politik.

 23. Po Meta ku eshte?
  Heshtje.
  Sic duket po turr popullin me cfurqe per memedheun.
  Shqiptaret duan ti terheqesh zvarre,vetem ashtu zene mend.
  6000 amerikane po presin cfurqet e Metes dhe ta cojne tek mali me gropa,.
  Gallate.
  I shkreti Haxhi Ali,i shkrtei Ali Haxhi.

 24. Jam i zhgenjyer nga Berisha si politikan dhe tashme nuk kam ndonje simpati per te por ta krahasosh Berishen me Doshin sikur nuk shkon , stonon totalisht . Sepse te beshe non grata nje njeri qe ka qene kryeminister e president per pesembedhjete vjet atehere do te thote se non grata jemi te gjithe si komb . Nese Berisha paska qene kaq i korruptuar atehere ç’duhet te themi per te gjatin tone dhe shume te tjere qe jane ku e ku jo vetem me Berishen por edhe me Putinin e Markosin te marre se bashku ? Ç’fare mund te themi per te gjithe qeverine dhe nomenklaturen e sektit te rilindjes ? Ketyre nuk ju mjafton as uji i oqeaneve dhe detrave te marre se bashku qe jua lane mekatet . Nese ka fakte per berishen do ishte e udhes qe tja nxirrni ne shesh dhe denojeni , atehere automatikisht ai behet non grata jo vetem ne Amerike por edhe ne Shqiperi . Nuk jam aq naiv sa te besoj se Berisha eshte nje puritan por gjithashtu nuk jam edhe aq naiv sa te mos e kuptoj se kjo eshte nje loje e piset brrylash nga sekti sorosian . Nuk besoj se eshte Amerika pas kesaj , mendoj se eshte çeshtje konjukturash brenda shtetit amerikan , mendoj se eshte nje lobim i fort i Sorosit dhe perkraheseve te tije qe nepermjet tyre i hap dhe i sheshon rrugen drejt “Everestit , apo K2 te pushtetit ” te gjatit tone . Diku Berisha i ka prekur ne tela keta kundershtare qe po reagojne kaq ashper , kaq brutalisht dhe shume vulgarisht , ose i gjati ine qenka nje urith qe se paska shokun dhe ka kohe qe po lobon per te arritur tek synimet e tij me metodat me meskine e me perverse te mundeshme . Me duket se nuk kemi pare gje akoma . Nga ky njeri pa shtylle kurrizore , qe kur eshte ne pushtet bene luanin dhe kur eshte pa pushtet bene vetem ate qe dije te beje gjithmone , lepurin , atehere çfar nuk mund te pritet nga kjo vemje . Per sa kohe kjo vemje e gjate do jete ne pushtet , keq e me keq do shkojne fatet e keti vendi . Nuk besoj apsolutisht se Berisha eshte nje puritan por kurrsesi nuk do ta çoja ndermen ta krahasoja me te gjatin tone , perkundrazi nese e krahasoj me te gjatin tone atehere Berisha me duket superpuritan . Nese Berisha u shpall non grata , atehere çdo beni me te gjatin tone o USA ? Ku keni menduar ta syrgjynosni , sa pashe nen dhe’ do ta fusni kete vampir te parase dhe pushtetit ?

  1. Fiks . Po sic.duket sorros paska kredo tek blinken. Networku i ben favore perkundrejt cmimit po networkut.

   Berisha doli kunder planit te beogradit per kosoven.
   Rrjeti i sorros eshte i fuqishem.ndersa shqiperia e paperfillshme ose dispensabile…

   Non grata eshte veprim i piset me.efekt.politik lokal , por veprim i dobet. Berisha eshte 78 vjec nuk te con kurrkund kjo gje, pervec mos marrjes se vizes.
   Efeltin e ka tek propaganda e.rames.qe.do.e perdore kete. Por edhe per pd berisha eshte nje deputet ska rol aktiv. Ne fund te dotes eshte nje veprim dashakeq pa asnje efekt te vertete dhe me ndikim te dobet tek opozita. Diversion
   Per qellim ka cfokusim nga masakra e zgjedhjeve dhe presion opozites.

   Ky eshte resion i dobet.

   Me ramen shqiperia eshte e humbur , dikush ne washington i beri nje favor politik nje republike bananeje qe e ka kthyer rama.

   Sic.duket opozita qenka.ne pozita te forta
   Dhe ambasada ketu ne hall te madh pasi nuk ka me kredo ne pd

 25. Titull i goditur per nje artikull brilant te Bushatit. Amerikanet, ose me mire sorosianet qe po drejtojne aktualisht Ameriken, po tallin menderen me shqiptaret ne nje menyre qesharake. Argumente per kete ka sa te duash. Akuzat qe i behen Berishes jane te njejtat me ato qe i behen edhe Putinit edhe Erdoganit, por askush nuk ka degjuar qe te jene shpallur “non grata”. Do thote ndokush qe behet fjale per shtete te medha e te fuqishme. Dakord, por te njejtat akuza i jane bere edhe Gjukanovicit qe nuk eshte se drejton ndonje shtet te fuqishem. Nuk ka asnje informacion se Gjukanovic eshte shpallur “non grata”. Por le te kthehemi tek Berisha. Edhe sikir t’i pranojme si te verteta te gjitha akuzat qe i behen, kur jane marre keto informacione? Ne 2008, menjehere pas shperthimit te Gerdecit, Shqiperia u pranua ne NATO. Pas vrasjes se 4 njerezve ne bulevard, ambasadori i SHBA, deklaroi se Berisha eshte burre shteti dhe me vone e rikonfirmoi kete thenje. Berisha ka ndihmuar aleatet te pasurohen thuhet ne deklaraten e Blinken. A mos e ka fjalen per aleatin e Berishes qe aleati tjeter e beri president? Ky aleati a mos eshte i njejti qe beri aleance me Ramen per ta sjelle ne pushtet? Po Doshi, a nuk u shpall non grata? Pra duket qarte se po mendohet per nje stabilitet me nje qeveri me baze te gjere te tipit gjerman, ku do te mungoje opozita pasi PD do jete ne qeverisje dhe shperdorimi i fondeve publike do arrije kulmin sepse te dyja palet do ndajne torten. Kjo do te shpejtoje shpopullimin e Shqiperise dhe planet e globalisteve te tipit Soros do realizohen me shpejt nga sa ishte parashikuar fillimisht. Ndoshta kjo iu duhet Rothchildeve dhe sherbetoreve te tyre sorosiane.

 26. Viti 1997 ishte vepër e tij si nxitës i konflikteve civile. Momentet kur kjo ka ndodhur janë të shumta, por tragjedia e 1997 është më e rënda.

  Ai është nxitësi i grushtit të shtetit të 1998, tensionit politik që nuk ju nda Shqipërisë me vite. Por bëmat e tij kaluan kufirin dhe Sali berisha ishte i vetmi politikan që kërkoi shkatërrimin e marrëveshjes së Rambujesë, marrëveshje e cila i dha mundësinë NATO-s të dëbonte regjimin serb dhe të çlironte Kosovën.

  Pa këtë njeri që futi në konflikt komunistët me të persekutuarit, jugun me veriun, shqiptarët me minoritarët, Kosovën me Shqipërinë dhe shqiptarët me perëndimin, Shqipëria do të ishte një vend normal dhe shumë më afër Bashkimit Europian.O shpellkare e cecene ka qene salihu qe e solli Sorosin ne tirane per ta bere shqiperine dixhitale o qifshin qente e sorosit fisin

 27. Shumë i saktë shkrimi i Bushatit. Ameriqenët janë të njohur për mbrojtjen e demokracisë … në vendin e tyre. Ndërsa nëpër Botë kanë sjellë vetëm ngatërresa kudo ku kanë futur këmbët, kjo sepse i duan diktatorët të cilët mund ti sjellin e ti përdredhin sipas interesit të tyre shumë më kollaj se sa me qeveritë demokratike me mendime e vendime të lira në parlamente serioze. Kjo ka qenë dhe do të jetë politika e ameriqenëve sa kohë të egzistojë ideja e tyre e hegjemonisë globale. Prandaj ata sot përkrahin pa asnjë lloj turpi pacientin tim skicofrenin kokainoman bipolar. Por kohët po ndryshojnë sepse nuk po i pjerdh më aakush (përveç shqiptarëve), sidomos tani që edhe në USA triumfoi Sorosi i cili transformoi në farsë edhe zgjedhjet në USA duke nxjerrë president një njeri të mbaruar nga trutë me një të kaluar korrupsioni gjigand ndërkombëtar. I dhje edhe USA…

 28. Dje, Uashingtoni i tha Sali Berishës “This is it!” Dje administrata amerikane e Presidentit Biden i komunikoi këtij “përbindshi” të politikës shqiptare fundin e vet. Një fund i turpshëm, poshtëronjës, për kreun e shtetit dhe kryeministrin e një shteti aleat të fuqisë më të madhe të globit.

  Për shkak se – dhe në rrethanat në të cilat po zhvillohet reforma në drejtësi në vendin tonë – reforma demokratike më e gjerë, më e thellë, më e vështirë dhe më e rëndësishme në tri dekadat e këtij tranzicioni të tejzgjatur e konvulsiv në Shqipëri, kjo duket se ishte koha më e përshtatshme për t’i treguar vendin Sali Berishës dhe dinastisë së tij, si dhe për t’i dhënë mësimin e duhur jo vetëm familjes politike që ai krijoi dhe udhëhoqi me një dorë të hekurt deri më sot, por edhe tërë klasës politike shqiptare.

  1. O 8:17 qe berisha ish non grata ja tregoj populli ne 2013 ky u terhoq;me turp e mbylli normalet e kuptojn kete se militantet si puna edhe e atyreve qe e quajn ramen gjigand nuk kan efekt keto ;shpallje ; psh me trurin tend tani qe ky na u shpall i tille n’a mbaroj edhe tranzicioni??? Je mir ne metro ti?

 29. Por atij i është përgjigjur juristi i OSHE, Romeo Kara, që i ka kujtuar dosjen e famshme të CEZ.

  “Prej 31 marsit 2017, une personalisht i kam dorezuar Prokurorise se Pergjithshme nje dosje te plote lidhur me aferen e privatizimit te CEZ-it.

  Ne 18 tetor 2017, kam dorezuar nje tjeter kallezim ndaj tij, Metes dhe pese personave te tjere lidhur me aferen tjeter DIA-CEZ.

  Ne fillim te viteve ‘90, u publikua afera Arsidi, per t’u ndjekur nga nje varg i pafund bemash ku spikatin rruga Durres-Kukes-Morine, Gerdeci, privatizimet e Albpetrolit, Armos, objekteve ushtarake, Fazllici qe merrte pjese ne mbledhjet qeveritare etj.

 30. Sikur gjithe keto afera qe jane shkruar nder vite si abuzime me vjedhje, vrasje te kryera nga Sali Berisha ne Pushtet dhe familjaret e tij gjithashtu, mos te shohin dere gjykatash por te mbeten vetem ne dyer gazetash e portalesh?
  Nje shpjegim mbetet se Pushtetit Rama i dhimbset Saliu, e meqe ky nuk eshte aq i besueshem, mbetet se ato akuza jane vetem per gazeta dhe portale.
  Ketu do jemi, tani Topi mbetet te Rama. Nese nuk e gjuan, do te thote se pa ate te Saliut ne goje nuk rron dot.

  1. Akoma ke dyshime që Rama e Berisha bëjnë pjesë tek e njëjta organizatë kriminale o Ballë?mos bjer dhe ti në nivelin e milikarave të pedes dhe ps , enveristët fanatikë që të bardhës i thonë të zezë se ashtu ja u kërkon partia.

 31. Bushat,

  SHBA kane filluar t’a aplikojne proceduren et te shpallurit “non-grata” per raste korrupsioni etj vetem 3- 4 vitet e fundit. Nuk mund te pretendosh qe t’a benin kete kur Sala ishte ne fuqi.

  Te flasesh per “aleancë të Berishës me diplomatët amerikanë ” ështe ti marresh njerezit per amnezike. Te gjithe e mbajne mend Lu’ne ne krahe te Ina Rames, nderkohe qe Berisha e quante lavire bulevardi.

  Ti pjese e nje celule “antiamerikane” ? Pervec Sales e te tijve, asnje tjeter nuk ka nxjerre idiotesira te tilla ne ate kohe, e jo me ndonje zyrtar amerikan…

  Dil e merr ca ajer Bushat, se ky izolimi pervec arsyes te ka pjerdhur dhe kujtesen

  1. Nuk i ka pjerdhur kujtesën jo, por s’ka ç’i bën sikleteve të tjera Bushati. Ka ca kohë që e ka humbur fare llogjikën që kur justifikon ç’do marrëzi të presidentit. Vjeç kur vjen puna tek Luli dhe Edi është objektiv. Dikur ka pasur njëfarë integriteti, kurse kohët e fundit ka rënë në nivelin e Çim pekes, pasi as nuk e fsheh që po “qeraset” nga Meta gjithë këtë kohë…

 32. Amerika shikon interesat e veta e nuk i plas per demokracine tek ne.maskarallik i madh.duke e pare qe jemi nje vend legen e nje popull legen ,ne vend qe te na ndihmoje per te forcuar demokracine dhe luftuar korrupsioni n amerika ben te kunderten duke na zhytur me thelle ne balte.sa turp qe quan te drejta votimet te blera nga mafia!poshtersi e madhe kjo nga ameriqent.nuk kane aspak humanizem qiverite amerikane ,por vetem interesa.

 33. Sipas të dhënave të dokumentuara nga Petifer dhe Vickers, na del një Berishë krejt tjetër nga ai që luan aq fort me kartën e patriotit.

  Në librin e studiuesve të njohur nënkuptohet se ish-presidenti shqiptar ishte “shumë pranë shërbimeve franceze”, shërbime të cilat ishin seriozisht të investuara në mbështetjen ndaj Millosheviçit dhe shpërbërjes së UÇK-së.

  Në atë periudhë u arrestua Adem Jashari, heroi tjetër Zahir Pajaziti, ndërsa një skuadër me pagesë u dërgua në Tiranë për të vrarë Hashim Thaçin, por ekzekutuan gabimisht shokun e tij të dhomës gazetarin Hysni Vulaj.

  Berisha ka studiuar në Paris i dërguar nga regjimi i Hoxhës që aq shumë e anatemon.

 34. Është ndërshkim për Lulzim Bashën dhe PD për ti thënë ose me mua kundër Amerikës ose me Amerikën kundër meje. Është një nga makthet se mos PD nuk i qëndronte afër.

  Berisha është dënuar përjetësisht nga SHBA bazuar në fakte dhe ky është qëndrim që ka marrë fund, është dënuar si vrasës, si hajdut dhe nuk i ikën ky dënim.

  Kjo është për të gënjyer ata 30 veta që kishin shkuar aty ta dëgjonin. Këto janë emocione momenti dhe makthe të PD që do të gënjejë militantët që ka ende njohje. Problemi është që ky është vendim i gjatë dhe PD do të varroset bashkë me Berishën”

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu