• |
ide | kryesore

“Korrupsion masiv”/ Sali Berisha shpallet non-grata në SHBA

-Instant, Arkiva, Lajme, Të fundit

Sali Berisha shpallet person non-grata në SHBA.


Lajmi bombë vjen nga Sekretari amerikan i Shtetit, Anthony Blinken.


Sipas Blinken, “veprimet e Sali Berishës minuan demokracinë në Shqipëri”. 

SHBA ka futur në listën e zezë Sali Berishën dhe famlijarët e tij.

“Aktet e korrupsionit nga ish-Presidenti i Shqipërisë Sali Berisha kanë minuar demokracinë në Shqipëri. Unë jam duke deklaruar publikisht Sali Berishën dhe anëtarët e familjes së tij si të papërshtatshëm për hyrë në Shtetet e Bashkuara të Amerikës.Ne mbetemi #BashkëKundërKorrupsionit me partnerët tanë në Shqipëri”, thuhet në postimin e Sekretarit te Shtetit.

Shpallja non-grata e Sali Berishës dhe familjes së tij u argumentua nga Sekretari amerikan i Shtetit.

Sipas zyrtarit të nivelit më të lartë amerikan, Sali Berisha ishte i përfshirë në veprime korruptive si kryeministër dhe ka përdorur pushtetin për përfitimet e tij, për të pasuruar familjarët dhe aleatët e tij politikë.

Blinken thekson se Berisha me retorikën e tij tregon se është i gatshëm të mbrojë veten dhe njerëzit rreth tij në kurriz të hetimeve të pavarura.

“Në cilësinë e tij zyrtare si Kryeministër i Shqipërisë në veçanti, Berisha ishte i përfshirë në veprime korruptive, të tilla si shpërdorim i fondeve publike dhe ndërhyrje në proceset publike, duke përfshirë përdorimin e pushtetit të tij për përfitimet e tij dhe për të pasuruar aleatët e tij politikë dhe anëtarët e familjes së tij në shpenzimet e besimit të publikut shqiptar në institucionet e tyre qeveritare dhe zyrtarët publikë.” – deklaroi Blinken.

“Për më tepër, retorika e tij tregon se ai është i gatshëm të mbrojë veten, anëtarët e familjes së tij dhe aleatët e tij politikë në kurriz të hetimeve të pavarura, përpjekjeve antikorrupsion dhe masave të përgjegjësisë. Me këtë përcaktim, unë po rikonfirmoj nevojën për llogaridhënie dhe transparencë në institucionet demokratike të Shqipërisë, proceset qeveritare dhe veprimet e zyrtarëve publikë shqiptarë.

Përveç Berishës, unë po caktoj publikisht bashkëshortin e tij, Liri Berishën, djalin e tij, Shkelzen Berisha dhe vajza, Argita Berisha Malltezi. Këta individë nuk janë të përshtatshëm për të udhëtuar në Shtetet e Bashkuara.” – thuhet mes të tjerash në reagimin e Sekretarit amerikan të Shtetit, Anthony Blinken. ©LAPSI.AL 

36 Comments

 1. Në cilësinë e tij zyrtare si Kryeministër i Shqipërisë në veçanti, Berisha ishte i përfshirë në veprime korruptive, të tilla si shpërdorim i fondeve publike dhe ndërhyrje në proceset publike, duke përfshirë përdorimin e pushtetit të tij për përfitimet e tij dhe për të pasuruar aleatët e tij politikë dhe anëtarët e familjes së tij në shpenzimet e besimit të publikut shqiptar në institucionet e tyre qeveritare dhe zyrtarët publikë.

  Për më tepër, retorika e tij tregon se ai është i gatshëm të mbrojë veten, anëtarët e familjes së tij dhe aleatët e tij politikë në kurriz të hetimeve të pavarura, përpjekjeve antikorrupsion dhe masave të përgjegjësisë

  Me këtë përcaktim, unë po rikonfirmoj nevojën për llogaridhënie dhe transparencë në institucionet demokratike të Shqipërisë, proceset qeveritare dhe veprimet e zyrtarëve publikë shqiptarë.Ta gezoni sot salih karaxhic berishen o shpellkare dilni dhe mbrojeni tani me revolucionin demokratik,amerika shpetoje lulzimen nga babai i tij shpirteror

  1. gjalle qenkeni ju gjys sufllaqet e fuges, paskeni marre zemer nga postimi i blinken

   kjo do ju jape buken e sotme, sic duket gruja e bilalit qenka me e paster,

   jeni per meshire

 2. Hani mut tani ju lapsi . Gjeni ndonje justifikim te mbroni bosin tuaj dhe te quani Ameriken shtet komunist qe mbrone Edi Ramen.

  1. po po sepse berisha qe nuk hyn ne SHBA do e rregulloje shqiperine, a mavrite ju! mavrite dhe mavite !

   kjo ka vetem efekt politik per shqiperine, dhe efekt shume negativ per USA sidomos pas disa vitesh te shemtuara me Lu peshkatarain dhe kim fytyrbythen me reforma supe te deshtuara , dhe me mbeshtetje te Rames si nje person kyc per drogen, krimin dhe korrupsionin

   te merresh me berishen eshte nje verpim pa asnje efekt te vertet per vec debatit te brendshem, pas ketyre zgjedhjeve makaber

   por e fealenderoj Blinken sepse po e thote troc qe me ramen ne kryue te shtetit jeni nje republike bananesh. kjo kerkese eshte ber enga rama, dhe ata ja plotesuan deshiren. nuk merret departamanti i shtetit me pula te ngordhura po nuk pati nje investim nga dikush ne kete vend, qe e ka emrin edi rama.

   asnje efekt, real vetem debat politik .

   patetike

 3. Qellimi I ameriken eshte qe te kete ne pushtet vasal bythlepiresa si ramut kristaqin me bythkuqet qe ti poshteron lehet

 4. Ju plehra qe perdorni nje njoftim te Zedhenesit te George Soros !As nuk e rruan njeri fare per ca te korruptuar qe kane dizinformuar panderprerje Departamentin e Shtetit !Pse nuk ndodhi nga Klinton,Obama,Trump ?
  Pse tani,pse Berisha,pse u njoftua me pare nga edvin rama !?
  Dihej,kishte te bente me klanin e Soros qe drejton faktikisht Shtepine e Bardhe !
  Ka mundesi ne nje nga keto dite te shpalle non grata dhe opoziten ne teresi !Madje te gjithe sherbimet ndaj ordinances se George Soros,Edi Rames nga Ambasada ne Tirane jane te Turpshme,jane anti demokratike dhe kriminale !Nese Berisha dhe familja e tij jane nongrata ne USA atehere i bie qe Amerika te vendose ne vendin e Statujes se Lirise,edvin ramen lakuriq !
  Nuk ka ndonje te re eshte thjesht sherbimi qe Soros i ka bere veglave te tij kriminale ne Tirane dhe ustallareve te tij,hajdute e spekullante !
  Ka Gjykata ne USA ku mund te kundershtohet Urdheri i mekebesit te George Soros !!!

 5. Sallate ruse alla amerikane, Sali Berisha non-grata. Edi Rama, Ilir Meta, Fatmir Mediu, Gramoz Ruci, Taulant Balla, Gjiknuri, Bode etj. ..Ok. Sma ndjen per Berishen por kur hajdutet e tjere privilegjohen nga DASH, te perzihen zorret.

  1. as qe diskutohet, qe eshte neveri komplet, veprim me efekt politik ne shqiperi, asnje efekt tjeter real, pervecse komardare per ramen.

   amerika qe me lu peshkatarin qe dilte me tahirin kur e mbushi me droge shqiperine, dhe me reformen e deshtuar te drejtesise, ka fut duart shume keq ne shqiperi, apo me marreveshjen e 5 qershorit , palmer bytha, jane shume veprime te anshme, pro rames.

   do jete derdh lek i madh tek lobuesit , nuk e rru nejri per pulat e ngordhme ne shqiperi

 6. Per shkak te njeanshmerise se treguar ndsj Edi Rames, nga ana e opozites u rrit dhe antiamerikanizmi ne Shqiperi. Duke e nderprere kete ndjenje antiamerikane, Departamenti Shtetit donte te bente nje goditje shantazhuese per te tjeret dhe zgjodhi nje figure historike per ta shpallur te padeshirueshem. Kjo eshte e gjitha. Kush nuk shikon nuk ka sy, kush nuk degjon nuk ka veshe.

 7. Filloi lufta e klasave, disa te privilegjuar e disa te shpallur non-grata. Histori e vjeter sa vete bota perca dhe sundo. Te nderuar dhe te respektuar Rama, Veliaj …………. Kudo ku kane futur hundet americanet dihet fundi. Good luck Shqiperi!

 8. Sa lek te femijeve shqiptar vjeth dhierja e kristaqit qi te loboj ne amerika vendime te till a
  30 milion te unaza kush I vodhi

 9. Ja ku me ne fund u zyrtarizua nderkombetarisht slogani i famshem “Fajin e ka Saliu”
  Shume vone amerike, liderri yne e ka thene qe para 10 vjetesh.

 10. Dy gjera vijne rrotull ose ky eshte presion ndaj bashes te njoh zgjedhjet dhe te futet ne parlament. Ose e kunderta eshte nje provokim qe pd te radikalizohet e te mos hyj ne parlament dhe keshtu rama ta kete me te lehte te perfundoje ate qe ka nisur per ta zhbere shqiperine duke pasur gjithe pushtetet plus krimin e organizuar.

 11. Ju qe prisni Drejtesi nga USA tani shiheni fytyren e vertete te tyre.
  Berisha vodhi 5 Lek, dhe u shpall non grata, ndersa Rama ka vjedh 25 Lek dhe eshte burr i mire.

 12. Me kete llogjike i bie qe dhe Berlusconi, Putin, Erdogan. Sarkozy qe u denua ne France per korrupsion dhe plot te tjere i bie te shpallen non grata, apo Albanistan hesapi

 13. ka disa kafshe me fytyre njeriu qe mbrojne akoma qenin serb antishqiptar sb zoti ju ruajte se ju keni shku per lesh

 14. Booll sheet ! Ky sekretari I beka te dyja edhe hetuesin edhe gjykatesin! Bravo USA ! Po qe jane te korruptuar: Saliu,Edvini,Iliri,edhe te gjithe politikanet ne Shqiperi dhe ne USA kete e dijne gjithe bota,po pse I discriminon te tjeret ! Te gjithe duhen shpallur non grata,te gjithe duhet te denohen o Sekretar mos tall bythen me shqiptaret,po Edvin palloshi qe pagoi $80000 per te ber nje foto me Barakun,apo e beri burgun “BILALI”?????????

 15. Varja ktyre kte pune kan bere ka 100vjet. Kur i sherbe je burr shteti kur del sherbetori radhes me i mire se ti je i korruptuar.

 16. O shpellkare shikoni fa Qen e salihut ne fcb po e masakrojne shpellkaret e rinj të pd,se te vjetrit deri kur te ngordhe si Qen do ja lepijne bythen salihut

 17. Sot ishte rradha e Berishes, le ta mbaje nese e ka bere. Por imagjinoni ca do ndodhi me kallomin e gjate… e imagjinoni c fare konstatimesh do bejne per kete ????
  – Per shperdorime te fondeve publike me te gjitha llojet, format dhe menyrat … Rama kampion;
  – Per shperdorimin e pushtetit duke favorizuar dhe promovuar publikisht trafikante, kontrabandiste e kriminele … Rama kampion,
  – Per shperdorimin e besimit publik … Rama kampion
  – Per shkaterrimin dhe shperfytyrimin e administrates … Rama kampion

  Ramen nuk mund ta akuzojne per shoqeri te ngushte me Tom Doshin, sepse ja degjoi fjalen ambasadores Yuri Kim (alias Kimete) duke mos e ftur ne qeverine e re.
  Perfundimisht nese nuk do te kete te njejtin qendrim per te gjithe horrat politike ne shqiperi, atehere ju dhjefsha konstatimet dhe mbajini mire e fort gjithe komunistet, faren me te keqe

 18. prit se do dale mediu, meta,

  ndersa dvoranii ruci, kraja, servet pellumbi, agron xhafa, jane kampionet e demokracise , te gjithe ish sigurimsat ish hetuesit, ish prokuroret e enver hoxhes dollen qelibar, demokrate te vertete

  po ka me, kur te dale , taulant balla, lali eri, rama , tahiri, cela o shee, rraja, qifja, qazoja i elbasanit, prit se ka plot hambari i korrupsionit , dmth i demokracise se vertete

  ca sharlatanizmi politik , shembulli me i mire i politikes se sotme amerikane, sharlatanet e tempullit te demokracise

 19. Sala nuk ka ndërmend të fluturojë 13 sahat
  Tu pasë parisin londrën,romen etj
  Ka vendos të shkoje ca kohe të kulla e vet në Tropojë kafen w mgjezit Prizren
  Përballë ka tomen të kulla e prek calit
  Kalojne veren freskët dhe koncertin e fundvitit në Vjenë.
  Kudo jetojne njerëz jo vetëm në amerikë.
  Pse priten kaq shumë amerikanët?
  Tani atyre dosjeve ju ka kalu afati.
  Kështu që as dënohet as një qime nuk i sekuestrohet Saliut.
  Mbas Sallës pas ca ditësh do ti dalin likes
  As atij nuk i sekuestrohen.
  Tallje bythe .
  Ramës i ra kurrizi copë duke tehollur bakllavë tu jua cu katunareve dere me dere .
  Mjerë Shqipëria se për shqiptarët spo me plas fare e meritojnë gjithe këtë.

 20. Kreu i PD, Lulzim Basha ka bërë like te postimi i sekretarit të Shtetit Antony Blinken, ku ky i fundit ka shpjeguar pse Sali Berisha dhe familja e tij janë shpallur non grata në SHBA për akte korrupsioni?Per cfare sherben pika G të femrat

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu