• |
ide | kryesore

Berisha zbulon detajin: Amerikanët bënin presion për zgjedhjen e Sandër Lleshajt, President

-Instant, Arkiva, Lajme, Të fundit

Ish-kryeministri Sali Berisha thotë se nuk ka pasur asnjëhërë probleme me Shtetet e Bashkuara të Amerikës kur atje në pushtet kanë qenë republikanët. Në një intervistë në Opinion, Berisha tha se amerikanët kanë bërë persion per vendosjen e Sander Lleshajt si President.


“Shqipëria nuk mund qeveriset me guvernatorë të huaj. Askush nuk mund të na përcaktoje ne Presidentin. A u bë një përpjekje për të na përcaktuar Sandër Lleshin? U bë.


Gjatë viteve që republikanët kanë qenë në pushtet unë nuk kam pasur asnjë problem me SHBA.

Akuzat tani janë politike sepse atyre nuk u kanë pëlqyer kundërshtimet e mia për ndryshimin e kufijve, Sorosin dhe kritikat e mia për reformën në drejtësi” – tha Berisha. ©LAPSI.al

6 Comments

 1. Por, ndoshta për herë të parë, Sali Berisha “drejtoi gishtin”, ndaj pasardhësit të tij në krye të PD-së, Lulzim Basha.

  Ky i fundit një person I mbështetur dhe suportuar fort nga Sali Berisha, por sot Berisha tha “Akuzat për rrugën Durrës-Kukës kanë qënë për ministrin, ka qënë politike, ska pasë asgjë për Berishën”.

  Kujtojmë këtu se në atë kohë ministër i Transportit, ishte pikërisht Lulzim Basha.i Hoqe breket o ceceni salih i ke lene byrektoret duke qare ne oborrin e shqupit

 2. Ashtu eshte mor daj. Por deren zullumqareve ja hapet ju dhe ata vershuan e na u ulen ne mbi shpina .E nga ndryshoni ju prej haleve anglishtfoles qe na coptuan bashke me ju te gjithe?! Mos na beni viktimen o te shitur se viktimat e verteta jemi ne.300.000 do ngelen ketu per 20 vjet. kjo eshte ajo qe keni bere ne 30 vjet . Jeni shitur. Na keni shitur dhe ne ne tregun e gjese se gjalle si bagetia ose si skllever. Mallkuar qofshi te gjithe ju dhe kush ju sherben ju dhe kush ju ka bler ju ,

 3. Sipas të dhënave të dokumentuara nga Petifer dhe Vickers, na del një Berishë krejt tjetër nga ai që luan aq fort me kartën e patriotit.

  Në librin e studiuesve të njohur nënkuptohet se ish-presidenti shqiptar ishte “shumë pranë shërbimeve franceze”, shërbime të cilat ishin seriozisht të investuara në mbështetjen ndaj Millosheviçit dhe shpërbërjes së UÇK-së.

  Në atë periudhë u arrestua Adem Jashari, heroi tjetër Zahir Pajaziti, ndërsa një skuadër me pagesë u dërgua në Tiranë për të vrarë Hashim Thaçin, por ekzekutuan gabimisht shokun e tij të dhomës gazetarin Hysni Vulaj.

  Berisha ka studiuar në Paris i dërguar nga regjimi i Hoxhës që aq shumë e anatemon.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu