• |
ide | kryesore

Fytyrat e pafajshme të konfliktit në Gaza

-Instant, Arkiva, F1, Planet

Nga 219 persona që janë vrarë në Gaza, të paktën 63 janë fëmijë, sipas ministrisë së saj të shëndetësisë. Nga 10 personat e vrarë në Izrael, dy fëmijë janë midis të vdekurve, thotë shërbimi mjekësor i vendit.


Këtu janë historitë e disa prej fëmijëve që janë vrarë.


Fëmijët e familjes al-Kawalek, nga 5 deri në 17 vjeç 

(Në foto: Nëntë-vjeçarja Yara (majtas) dhe pesë-vjeçarja Rula (djathtas) u vranë së bashku me disa anëtarë të familjes të Dielën.) 

Kur një sulm izraelit goditi rrugën al-Uihda në qytetin qendror të Gazws herët të Dielën, të paktën 13 anëtarë të familjes së zgjeruar al-Kawalek besohet të jenë vrarë, të varrosur në rrënojat e shtëpisë së tyre.

Shumë nga viktimat ishin fëmijë, me njërën që thuhet se ishte më e vogël se gjashtë muaj.

“Ne nuk pamë asgjë tjetër përveç tymit,” tha një nga anëtarët e mbijetuar të familjes, Sanaa al-Kawalek për Felesteen Online. “Unë nuk mund ta shihja djalin tim pranë meje dhe po e përqafoja, por nuk shihja asgjë”. 

Forcat e Mbrojtjes së Izraelit (IDF) e përshkruan bombardimin si “jonormal” dhe thanë se viktimat civile ishin të paqëllimshme. Një zëdhënës tha se sulmet ajrore kishin shkaktuar shembjen e një tuneli, duke sjellë me vete shtëpitë.

Midis të vrarëve ishin motrat Yara, 9 dhe Rula, 5. Të dy kishin marrë trajtim për trauma nga Këshilli Norvegjez për Refugjatët (NRC).

Ato ishin vajza të sjellshme që gjithmonë bënin detyrat e shtëpisë në kohë, i tha BBC-sw një nga mësuesit e tyre.

Një fotografi që qarkullon në internet thuhet se tregon 10-vjeçarin Aziz al-Kawalek, i vetmi anëtar i mbijetuar i familjes së tij të drejtpërdrejtë, i ulur pranë trupit të nënës së tij.

Ido Avigal, 5 vjeç 

(Në foto: Ido Avigal, pesë vjeç, i cili u vra në një sulm me raketa të Hamasit.) 

Viktima më e re nga pala izraelite mendohet të jetë Ido Avigal, një djalë pesë-vjeçar i vrarë të mërkurën e kaluar në qytetin jugor të Sderot.

Ido u vra brenda një dhome të fortifikuar në atë që ushtria izraelite e përshkroi si një incident “tepër të rrallë”. 

Nëna e tij e kapi dhe e çoi në dhomën e fortifikuar kur ranë sirenat nga raketat të mërkurën në mbrëmje në Sderot, raporton Times of Israel.

Copas e raketës shpuan mbulesën metalike mbrojtëse të përdorur për të mbuluar dritaren e dhomës ku ai ishte, duke plagosur gjithashtu nënën e tij dhe motrën shtatë-vjeçare. Ai vdiq nga plagët disa orë më vonë.

“Ishte një pjesë e raketës që hyri në një kënd shumë specifik, me një shpejtësi shumë specifike dhe në një pikë shumë specifike,” tha zëdhënësi i IDF Hidai Zilberman për incidentin.

“Ne ishim në shtëpi dhe fëmijët ishin pak të mërzitur, kështu që gruaja ime Shani shkoi me ta në shtëpinë e motrës së saj dy ndërtesa më tej”, tha babai i Ido, Asaf Avigal.

“Më vjen keq që nuk i mora unë copat në vendin tënd”, tha Avigal në varrimin e djalit të tij. “Disa ditë më parë, ju më pyetët:” Babi, çfarë do të ndodhë nëse sirenat fillojnë të bien ndërsa ne jemi jashtë? ” Unë të thashë që për aq kohë sa do të ishe me mua do të mbroheshe. Unë gënjeva”. 

Disa muaj më parë, z. Avigal dhe gruaja e tij kishin folur për atë që ishte një fëmijë veçanërisht i ndritshëm Ido, sikur të ishte një 50-vjeçar në trupin e një pesë-vjeçari. Ai shpesh e nxiste babanë e tij të linte kompjuterin dhe të kalonte më shumë kohë me të. “Mjaft me ekranet, rri me mua”, do të thoshte ai.

Nëna e Idos mbetet në spital.

Nadine Awad, 16 vjeç 

Nadine Awad, një nxënëse 16-vjeçare arabo-izraelite, ishte me babanë e saj 52-vjeçar në orët e para të së mërkurës së kaluar, kur një raketë goditi makinën dhe shtëpinë e tyre, duke i vrarë të dy. Nëna e saj, e cila ishte gjithashtu në makinë, u plagos rëndë, thanë mjekët.

Kushëriri i Nadine, Ahmad Ismail, thotë se ai dëgjoi zhurmën e një rakete duke goditur nga brenda shtëpisë së familjes, në qytetin Lod, afër Tel Aviv, ku izraelitët arabë dhe hebrenj jetojnë së bashku.

“Ndodhi kaq shpejt,” i tha ai transmetuesit publik Kan. “Edhe sikur të kishim dashur të vraponim diku, nuk kemi një dhomë të sigurt”.

Nadine ishte një “vajzë shumë e veçantë” në vitin e parë të shkollës së mesme, e cila ëndërronte të bëhej doktoreshë, thanë ata që e njihnin.

Drejtoresha e shkollës së saj tha se ajo “kishte ëndrra për të ndryshuar botën”. “Ajo ishte një vajzë kaq e veçantë, një vajzë kaq e talentuar. Ajo donte të pushtonte botën,” i tha Shirin Natur Hafi radios lokale, raporton Times of Israel.

Nadine ishte përfshirë në një numër projektesh shoqërore të lidhura me shkencën dhe shkollat ​​hebraike në zonë dhe ajo kishte planifikuar të merrte pjesë në një program studimesh biomjekësore, tha zonja Hafi.

Fëmijët e familjes al-Hadidi, 6 deri në 13 vjeç 

(Në foto: Foshnja palestineze pesë-muajshe Omar Hadidi, që humbi nënën dhe vëllezërit e motrat e tij në sulmin ajror izraelit, shtëpitë e të cilit në Shati Refugee Camp u shkatërruan plotësisht, merr trajtim mjekësor në Spitalin Shifa në Gaza City, Gaza.) 

Të Premten, katër fëmijët e Muhamed al-Hadidi – Suhayb, 13, Yahya, 11, Abderrahman, tetë dhe Osama, gjashtë – veshën rrobat e tyre më të mira dhe shkuan për të vizituar kushërinjtë e tyre afër, në kampin e refugjatëve Shati jashtë qytetit të Gaza, për të festuar Bajramin, i cili shënon fundin e Ramazanit.

“Fëmijët veshën rrobat e tyre të Bajramit, morën lodrat e tyre dhe u nisën për në shtëpinë e xhaxhait të tyre për të festuar,” u tha babai i tyre 37-vjeçar gazetarëve.

“Ata na thirrën në mbrëmje për të lutur për të qëndruar natën dhe unë thashë mirë.”

Të nesërmen, godina ku ata po qëndronin u godit. Vetëm vëllai i tyre foshnjë pesë muajsh, Omar, mbijetoi, pasi u tërhoq nga rrënojat ku ishte shtrirë pranë nënës së tij të vdekur.

“Ata ishin të sigurt në shtëpitë e tyre, ata nuk mbanin armë, nuk qëlluan me raketa,” tha Z. Hadidi për fëmijët e tij. “Çfarë bënë ata për ta merituar këtë? Ne jemi civilë”. 

Mes rrënojave gjendeshin lodra për fëmijë, një lojë Monopol dhe, të ulur në banakun e kuzhinës, pjata të papërfunduara ushqimi nga festa.

“Kur fëmijët e mi shkuan të flinin, ata shpresonin që kur të zgjoheshin gjithçka do të mbaronte. Por ata janë zhdukur tani. Unë kam vetëm kujtesën e tyre dhe aromën e tyre në shtëpinë time,” tha Z. Hadidi për Gazetën Times në Londër.

Ibrahim al-Masry, 14 vjeç 

Ibrahim al-Masry po luante me vëllezërit e motrat e tij në oborrin e shtëpisë së tyre në një lagje veriore të Gazës javën e kaluar, kur një raketë goditi, sipas raporteve.

Ibrahimi dhe vëllai i tij Marwan, dhe disa të afërm të tjerë, u vranë menjëherë.

“Çdo ditë në Ramazan ata luajnë në rrugë në këtë kohë para Iftarit,” tha babai i tyre, Youssef al-Masri për The Independent.

“Ne nuk e pamë atë duke ardhur, vetëm dëgjuam dy shpërthime të mëdha … Të gjithë vraponin në rrugë, fëmijët po rridhnin gjak, nënat qanin, gjaku ishte kudo”. 

Vëllai i tyre, i quajtur gjithashtu Ibrahim, tha se ata kishin mbushur thasë me kashtë për t’i shitur në një treg vendas.

“Ne ishim duke qeshur dhe duke u argëtuar, kur papritmas ata filluan të na bombardojnë, gjithçka rreth nesh mori flakë,” i tha ai agjensisë së lajmeve AFP.

“Unë pashë kushërinjtë e mi duke marrë flakë dhe të copëtuar.” – shtoi ai.

Hamza Nassar, 12 vjeç 

Hamza Nassar ishte larguar nga shtëpia e tij në Gaza të mërkurën e kaluar në mbrëmje për të marrë disa perime në mënyrë që nëna e tij të përgatiste një vakt për të thyer Ramazanin. Ai nuk u kthye kurrë në shtëpi.

Sulmet izraelite filluan pranë varrezave Abu al-Kas dhe e vranë atë, raportoi Al Jazeera.

Hamza ishte një fëmijë i mirë dhe një student i shkëlqyer, tha babai i tij.

Tala Abu al-Ouf, 13 vjeç 

Tala Ayman Abu al-Ouf u vra së bashku me vëllain e saj 17-vjeçar.

E njëjta raketë që goditi shtëpinë e al-Kawaleks gjithashtu mori jetën e fqinjes së tyre 13-vjeçare, Tala Abu al-Ouf dhe vëllait të saj 17-vjeçar Tawfik.

Babai i tyre, doktor Ayman Abu al-Ouf, gjithashtu u vra në sulm. Ai ishte shefi i mjekësisë së brendshme në spitalin al-Shifa të qytetit të Gazës, ku ishte përgjegjës për përgjigjen ndaj koronavirusit.

Në ditët para sulmit, Dr. Abu al-Ouf kishte punuar më shumë dhe më gjatë në spital, thanë miqtë e familjes për BBC.
Mësuesja e Tala, e cila nuk donte të përmendej, e përshkroi atë si një “nxënëse të shkëlqyer” në klasën e shtatë.

Tala ishte “e interesuar për orët fetare dhe asaj i pëlqente të lexonte dhe të mësonte përmendësh Kuranin”, tha mësuesja për BBC, duke shtuar se ajo ishte gjithmonë e gatshme për provime.

Ajo gjithashtu kishte marrë pjesë një program për të ndihmuar fëmijët të trajtojnë traumat.

“Ata tashmë kishin vuajtur shumë,” i tha Hozayfa Yazji, menaxheri në terren i zonës së këshillit të refugjatëve.

“Kjo çmenduri duhet të ndalet … dhuna duhet të ndalet, në mënyrë që t’u japë këtyre fëmijëve një të ardhme.” 

©LAPSI.AL 

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu