• |
ide | kryesore

OBSH: Numri i viktimave nga Covid-19 mund të jetë tre herë më i lartë

-Instant, Arkiva, Lajme, Të fundit

Numri i viktimave nga koronavirusi mund të jetë tre herë më i lartë se ai që është raportuar zyrtarisht, njofton Organizata Botërore e Shëndetësisë. Deklarata u bë nga ndihmësdrejtorja e Përgjithshme e OBSH-së, Samira Asma. OBSH-ja vlerëson se deri në muajin maj 2021 rreth 3 deri në 4 milionë njerëz kanë vdekur si pasojë e sëmundjes COVID-19, që e shkakton koronavirusi i ri.


“Në të vërtetë ky numër mund të jetë dy ose tre herë më i lartë. Kështu që unë mendoj se mund të jenë rreth 6 deri në 8 milionë vdekje”, tha Asma. Ndërsa analisti i të dhënave në OBSH, William Msemburi dha detaje të kësaj llogaritjeje.


“Ky vlerësim përfshin vdekjet e pa raportuara si dhe vdekjet për shkak të mungesës së kapacitetit spitalor, masave të izolimit që kanë kufizuar lëvizjen dhe faktorëve të tjerë”, tha ai. Koronavirusi është zbuluar për herë të parë në qytetin Vuhan të Kinës, në fund të vitit 2019.

Qeveria e Kinës i ka hedhur poshtë akuzat për daljen e virusit nga laboratori. Një ekip i ekspertëve ndërkombëtarë ka udhëtuar në Vuhan në janar, për të hetuar origjinën e virusit. Ekipi e ka hedhur poshtë teorinë që virusi të ketë dalë nga laboratori, por hulumtimi i tij është mbështetur në mostra dhe prova të siguruara nga zyrtarët kinezë.


2 Comments

  1. Covidokracia vazhdon vazhdimin.
    Ja e pranuam se paska 8 milion vdekje ne 18 muaj per nje popullsi prej 7,8 miliarde banoresh.
    Eshte ky justifikim per terrorin vuajtjet dhe mungesat qe i shkaktuat tere botes?

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.