• |
ide | kryesore

“Inter-Juventus në Arabinë Saudite”: Presidenti i Lega Serie A zbulon destinacionin e Superkupës

-Instant, Sport

Disa orë pas përfundimit të kampionatit, presidenti i Lega Serie A Paolo Dal Pino është ndalur të flasë për të ardhmen e futbollit italian. Duke filluar nga finalja e ardhshme e Superkupës. “Do të luhet në Arabinë Saudite me publik, siç parashikohet nga kontrata jonë – shpjegoi ai për Radio Anch’io Sport -. Inter-Juventus do të jetë një spot për futbollin tonë”. “Seria A me 18 ekipe? Ne jemi duke e diskutuar atë me FIGC dhe klubet”, shtoi ai.


SUPERKUPA ITALIANE NË ARABINË SAUDITE
“Finalja e ardhshme e Superkupës italiane do të jetë në Arabinë Saudite me publik, si është parashikuar nga kontrata jonë. Me Inter-Juventus do të jetë një spot për futbollin tonë.” Kështu Presidenti Dal Pino përsëriti planet e Lega-s për ndeshjen e madhe mes atyre që fituan kampionatin dhe Kupën e Italisë. “Ne kemi një kontratë të nënshkruar dy ose tre vjet më parë, kur unë nuk isha atje – vazhdoi ai në lidhje me çështjen e të drejtave të njeriut në vendin që do të organizojë ndeshjen -. Ekziston një marrëdhënie e bashkëpunimit intensiv me federatën e Arabisë Saudite. mbi futbollin e grave dhe pikërisht për të shkuar në drejtim të hapjes së të drejtave të njeriut. Pastaj për këtë çështje do të preferoja të mos hyja “.


“SERIE A” ME 18 SKUADRA
Një temë tjetër e nxehtë për futbollin italian është zvogëlimi i domosdoshëm i ekipeve të Serie A. Një ide për të cilën të interesuarit për ndryshim kanë menduar prej kohësh. “Reduktimi i Serie A në 18 ekipe është një temë që është diskutuar për një kohë të gjatë, shumë e dashur për klube të ndryshme dhe gjithashtu për FIGC – shpjegoi Dal Pino -. E gjithë kjo fillon nga supozimi themelor: sistemi, ashtu siç është është, nuk qendron më në këmbë”. “Nga 2024 ne do të kemi një Champions të ri me më shumë data, ndeshje më shumë, kështu që ne duhet t’i gjejmë këto data brenda kampionateve tona kombëtare – shtoi ai -. Ne tashmë kemi ndryshuar formatin e Kupës së Italisë për të zvogëluar angazhimet sepse lojtarët nuk janë makina”. “Ne duhet të ndërtojmë diçka që është funksionale në lidhje me sistemin e përgjithshëm – shtoi ai -. Shoqëritë tona po diskutojnë këtë çështje në këtë periudhë dhe do të jetë subjekt i takimeve dhe diskutimeve të ardhshme me FIGC”.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu