• |
ide | kryesore

“Kur më thanë për Suarez qesha”: Simeone rrëfehet për blerjen që i dha titullin kampion

-Instant, Sport

Në një intervistë të gjatë me ESPN Argjentinë, trajneri i Atletico Madrid, kampion i ri i Spanjës, Diego Simeone, foli për sezonin e Ligës dhe triumfin e arritur ditën e fundit. Por jo vetëm. Cholo është ndalur edhe në disa episode të fillimit të vitit, veçanërisht te ardhjen e Luis Suarez nga Barcelona…


“Është e mrekullueshme, pas shtatë vitesh ne arritëm të fitonim përsëri. Ky sezon ka qenë i vështirë për të gjithë, Covid na ka goditur shumë. Por historia e këtij klubi bazohet në forcë, në qëndrueshmëri, fitorja këtë vit ka edhe më shumë vlera. Kur arrita në 2011, thashë se doja që njerëzit të ndiheshin të identifikuar në historinë e këtij klubi. Kur i thamë lamtumirë Calderon unë duhej të flisja, sepse njerëzit nuk e dinin nëse do të qëndroja. Unë thashë se do të qëndroja dhe e thashë sepse e kuptova që këtu kishte një të ardhme”, tha Simeone.


“Më parë, Atletico fitonte çdo 25 vjet, pastaj zbritëm në 18, tani kanë kaluar 7 vjet nga titulli i fundit. Jemi vërtet të lumtur, ka shumë punë pas këtij titulli, njerëz që punojnë çdo ditë në prapaskenë. Të fitosh në Spanjë është me të vërtetë e vështirë, këtu janë Real Madrid dhe Barcelona në krye të La Liga çdo vit dhe për t’i mposhtur ata duhet të bësh mirë, me të vërtetë mirë “.

Mes protagonistëve të udhëtimit fantastik të Atletico Madrid në La Liga është edhe Luis Suarez. Sulmuesi arriti praktikisht falas nga Barcelona: “E kisha kërkuar atë kur ishte ende në Liverpool, në fund ai zgjodhi Barcelonën dhe faktet i dhanë të drejtë”, filloi Simeone. “Kur u paraqit rasti, klubi më thirri dhe unë qesha, nuk e besova. Menjëherë e thirra dhe i thashë: ‘Luis, duhet të fitojmë dhe ti dëshiron të fitosh”.


Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.