• |
ide | kryesore

Protestë dhe në Fier kundër abuzimeve seksuale

-Instant, Arkiva, Lajme, Të fundit

Marshim kundër abuzimit seksual në Fier.


Të nxitur nga përdhunimi i 15-vjeçares në Mirditë, dhjetëra nxënës te shkollës “Janaq Kilica” e të rinj të qytetit janë bërë pjesë e një marshimi në rrugët e qytetit të Fierit për tu ndalur në qendër të tij. Me pankarta në duar ata kërkojnë më tepër siguri për gratë dhe vajzat, ndërsa u kanë bërë thirrje t’i denoncojnë rastet e dhunës.


Edhe drejtoresha e shkollës “Janaq Kilica”, Feriniqi Fuli, është shprehur se roli i shkollës është thelbësor, duke mbështetur të rinjtë në këtë marrshi protestë.

Reagimet e shoqërisë civile e veçanërisht të rinjve nuk kanë munguar pas rastit të rëndë të përdhunimit të 15-vjeçares nga Fshati Tarazh i Mirditës nga 5 persona, ku me 4 prej tyre kishte lidhje gjaku.

3 Comments

 1. Nuk mbahen psikot me protesta por me shtet qe mban ne kontroll gjithcka
  keta fieraket jane te prapambetur

  nuk ekziston ndergjegjesimi me keta – ekziston vetem frika e ndeshkimit

 2. Nuk mbahen psikot me protesta por me shtet qe mban ne kontroll gjithcka
  keta fieraket jane te prapambetur

  nuk ekziston ndergjegjesimi me keta – ekziston vetem frika e ndeshkimit

  ju jeni koqe nga trure

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu