• |
ide | kryesore

Certifikata Europiane Covid merr miratimin e parë

-Instant, Arkiva, Lajme, Planet

Parlamenti Europian ka dhënë miratimin e parë për certifikatën dixhitale Covid të Bashkimit Europian, që do të lehtësojnë lëvizjen e lirë në Europë gjatë verës, pavarësisht nga pandemia e COVID-19.


Në fakt, Komisioni për Liritë Civile (Libe) i PE-së i ka dhënë dritën jeshile marrëveshjes midis tre institucioneve europiane, me 52 vota pro, 23 kundër dhe tre abstenime.


Projektligji pritet tani në seancën plenare të Eurochamber në qershor.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.