• |
ide | kryesore

Juventus, gjithçka e kryer për rikthimin e Allegri: mungon vetëm firma

-Instant, Sport

Massimiliano Allegri rimerr Juventusin ‘e tij’ dy vjet pas lamtumirës së fundit: mëngjesin e sotëm janë përcaktuar edhe detajet e fundit, gati një marrëveshje tre-vjeçare me vlerë 9 milion euro në vit për livornezin. Kështu, Andrea Pirlo do të shkarkohet pas vetëm një sezoni, ndërsa duket se në këtë mënyrë edhe Juventus del nga për Zinedine Zidane dhe Real Madrid e Inter duhet të ndryshojnë kur për pankinat e tyre, pasi kërkuan gjatë shërbimet e Allegrit.


Deri në mëngjesin e djeshëm kthimi te Juventus dukej se ishte bërë realitet, por divorci nga Inter i Contes dhe vendimi i Zidane për të lënë Real Madrid kishte përzier kartat, deri në momentin përfundimtar të kthesës që erdhi paraditen e sotme.


Bardhezinjtë i kanë ofruar Allegrit një tre-vjeçare (megjithëse në tryezë ekziston edhe hipoteza e një marrëveshje katër-vjeçare) në shifra më të larta se 7 milion në vit të kontratës së vjetër, sot mbledhja e aksionarëve të Exor mund të jetë sqaruese në këtë kuptim: vullneti është që të mbyllet sa më shpejt që të jetë e mundur dhe pastaj të fillojë planifikimi i merkatos në mënyrë që njoftimi të mund të mbërrijë mes sot e nesër.

Në të njëjtën kohë me kthimin e Allegrit, përvoja e Pirlos në pankinë përfundon me një vend të katërt dhe fitoret e Kupës së Italisë dhe Superkupës së Italisë. Për 42-vjeçarin tani mund të ketë një mundësi të huaj ose perspektiva e ndalimit për një vit, derisa të skadojë marrëveshja e nënshkruar në vitin 2020 me Juven.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.