• |
ide | kryesore

Negociatat me BE-në/ Ndarja e Shqipërisë nga Maqedonia e Veriut, Rama: Nuk është çështje jonë!

-Instant, Arkiva, Lajme, Të fundit

Kryeministri Edi Rama është pyetur sot në lidhje me faktin nëse ka ndonjë mundësi që Shqipëria të ndahet nga Maqedonia e Veriut sa i takon hapave për çeljen e negociatave. Në prani të ministrit gjerman për Europën Michael Roth, kreu i qeverisë shqiptare tha se nuk i takon Shqipërisë të merret me këto çështje, por Këshillit Europian. Mes të tjerash ai tha se Shqipëria e di që procesi i anëtarësimit në BE është i gjatë, dhe se nuk po kërkojnë që të hyjnë pas 23 qershorit.


“Se çfarë ndodh dhe si ndodh dhe kur ndodh me njohjen dhe afirmimin e punëve të bëra nga ne, kjo nuk është detyra jonë. Kjo është puna e të zotërinjve të asaj shtëpie që janë anëtarët e BE dhe të KiE. Ndaj ndahet, bashkohet, s’bashkohet njëri me tjetrin, apo të tjerët me të tjerët, kjo nuk është çështja jonë, por e KiE. Sepse është shumë e qartë se vendimmarrja në KiE lidhet në këtë situatë me çfarë duan të bëjnë ata dhe jo me çfarë kemi bërë ne, ne do të vazhdojmë të bëjmë pune tonë. Ne jemi de-facto në disa aspekte më përpara se ata që negociojnë por kjo nuk do të thotë asgjë, se ne po bëjmë dëtyerën dhe do e bëjmë. Për mua sfida është se si të rrisim kërkesën ndaj vetes dhe si të bëjmë më shumë për veten. nëse nuk do të vijë dhe do të vonojë, ne do të vazhdojmë që të bëjmë punë. Nuk shoh ndryshim mes këtyre të dyjave, këto janë aspekte të rëndësishme formale. Përmbajtja e procesit s’na e pengon kush që të punojmë. Ne punojmë me partnerët dhe BE dhe miqtë gjerman dhe me të tjerët. Reforma në drejtësi nuk do të ndalojë se u hapën apo nuk u hapën dyert për Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut. Reforma e drejtësisë do vazhdojë. Sfida jonë është se si ta çojmë edhe më larg çdo arritje në këtë punë. E dimë vetë të parët, ky është fillimi i një rruge të gjatë, spo kërkojmë që të futemi në Be. E kanë bërë disa sikur ne do shkojmë në 23 dhe do vëmë vetot tona. Do na e japin, sdo na e japin, është çështje kohe.”, tha ai.


6 Comments

 1. Po pse nuk jane hapur negociatat me ne ? O i gjati ine po ti na ke thene se jan hap me kohe e me vakt , ke hap shampanjen disa here per kete ‘fitore” personale . Biles ne marsin e kaluar na the prape qe u (ri)hapen . Tani prape do rihapen ? O i gjati ine na sqaro perfundimisht , jane hapur apo jo negociatat ?

 2. Jane hapur mo si jo. Kushti i vetem qe ishte dhe u realizua me se fundi ishte ai i vjedhjes se votave apo masakrimi i zgjedhjeve.
  U krye bac.
  Po cfare thote Soreka.
  Po keta Gjermane bejne sikur nuk dine gje???.
  Keto jane standartet? Sikur ishin 15 pika, apo ishte loja. Ku je o Pther Fishta? Cohu o burre te shikosh kurven Europe qe e parashikove!!!!!!!

 3. Ky popull e voton! Na mbetet te shikojme e degjojme gomarlleqe sepse u pelqen pensionisteve qe kane objektiv te vetem te dalin neper stola e sheshe e te luajne domino, dhe komunisteve pabuksa nostalgjike.. U pelqen te shikojne “udheheqesin” qe duket sikur flet me arrogance me Evropen, por qe nuk u ka rritur as njemije leke pensionet nderkohe mbush aeroplanet me paret e taksave tona dhe i con ne parajsa fiskale bashke me oligarket dhe niperit e Birose Pollitike… Bravo o populli ine, mos u anko dhe degjo kete zgjyren se Evropen me dylbi do ta shikojme edhe niperit e ketyre nostalgjikeve..po nejse, ku marrin vesh keta

 4. Tani, kur miti i Sali Berishës ka rënë dhe është damkosur si vrasës, bandit dhe hajdut, dhe kur pushteti i tij në gjyqësor është dobësuar, procesi i 21 janarit duhet rihapur në themel, dhe jo për elementë të veçantë të tij, pasi kjo do jetë një rivrasje për të vrarët dhe për drejtësinë shqiptare. Ai duhet rihapur për të hetuar të dyshuarin kryesor si vrasës. Sali Berishën!

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu