• |
ide | kryesore

Facebook nuk do të heqë dorë nga pretendimet se Covid-19 ështe krijuar nga dora e njeriut

-Instant, F1, Stil

Facebook tha se nuk do tw heq më nga platformat e saj pretendimet se koronavirusi ishte i bërë nga dora e njeriut.


Ky njoftim vjen menjëherë pasi Presidenti Joe Biden njoftoi se ai e kishte drejtuar komunitetin e inteligjencës amerikane që të dyfishojë përpjekjet e saj për origjinën e Covid-19.


Në një deklaratë për CNN Business, një zëdhënës i Facebook tha të mërkurën vonë se, “Në dritën e hetimeve të vazhdueshme për origjinën e Covid-19 dhe në konsultim me ekspertët e shëndetit publik, ne nuk do të heqim më pretendimin se Covid-19 është bërë nga aplikacionet tona nga vetw dora e njeriu”.

“Ne jemi duke vazhduar të punojmë me ekspertë të shëndetit për të ecur në hap me natyrën në zhvillim të pandemisë dhe për të azhurnuar rregullisht politikat tona ndërsa shfaqen fakte dhe tendenca të reja,” shtoi zëdhënësi.

Biden njoftoi të mërkurën se u ka dhënë zyrtarëve amerikanë 90 ditë për të hetuar origjinën e virusit. Njoftimi erdhi pasi një raport i inteligjencës amerikane gjeti disa studiues në Institutin e Virologjisë Wuhan të Kinës u sëmur në nëntor 2019 dhe duhej të shtrohej në spital një detaj i ri që nxiti presionin e ri publik mbi Biden për të hyrë më thellë në origjinën e virusit.

©LAPSI.AL

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu