• |
ide | kryesore

Shqipëria po zbrazet, 2840 vetë kërkuan azil në Britani vetëm gjatë tre muajve të parë të 2021

-Instant, Arkiva, Lajme, Të fundit

2.840 shqiptarë kanë kërkuar zyrtarisht azil në Mbretërinë e Bashkuar gjatë tre muajve të parë të vitit 2021.


Për këtë periudhë, shqiptarët ishin të dytët në numrin e azilkërkuesve në MB – së, pasi të parët ishin iranianët me 3,523 kërkesa, ndërsa në vendin e tretë, ishin shtetasit eritreas me 2,373 kërkesa.
Krahasuar me tremujorin e parë të vitit të kaluar, numri i azilkërkuesve shqiptarë u ul me 657 kërkesa.
Sipas të dhënave më të fundit të botuara nga Instituti Britanik i Statistikave, për personat e kthyer nga Britania në Shqipëri:
1,222 shqiptarë që hynë në port ilegalisht, u kthyen nga Britania në vitin 2020. Vendi ynë u rendit i dyti pas Brazilit në 1245.
Në mesin e 561 shqiptarëve në procesin e kërkimit të azilit që u kthyen në vitin 2020, 238 prej tyre u kthyen vullnetarisht, ndërsa të tjerët u detyruan.


5 Comments

    1. Po or loqja partise, te ikin shqiptaret nga vendi tyre dhe te vine Siriane, Iranians dhe nga Bangladeshi ne Shqiperi. Dhe ndjenja kombetare te shuhet. Po mos harro qe ata qe do zevendesojne shqiptaret do ja qine dhe grate, motrat dhe gocat atyre qe do mbeten ne shiperi dhe niperit , dhe sterniperit e tyre do jene gjysem afrikane.

    2. O Aurin kllufi, po me mire te te shkerdhejne robt “maloket” sesa sirianet e bangladeshasit o patronazhist.

  1. Duhet te ikesh edhe ti auron qe e ke emrin geg. He a te qifja, mos bej si rrocke e bukur. Ju te paret, komunistet moterqira te jugut.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu