• |
ide | kryesore

Video/ Tragjedi në Moto3: humb jetën 19 vjeçari që e shtypën kolegët në pistë

-Instant, Sport, Video

Një lajm i tmerrshëm trondit botën e Botërorit të Motorëve: Jason Dupasquier, piloti i Moto3 i cili u përfshi në një aksident të rëndë në kualifikuese, nuk ia doli dot. 19-vjeçari vdiq të dielën në spitalin Careggi në Firence, ku ishte operuar gjatë natës. Llogaria zyrtare në Tëitter e MotoGP dha lajmin për vdekjen e tij: “Do të na mungosh shumë, shëtit në paqe”.


Ndërhyrja kirurgjikale të cilës iu nënshtrua piloti i ri zviceran gjatë natës ishte e padobishme: gjendja, e cila menjëherë u duk e dëshpëruar, u përkeqësua deri në vdekjen e tij. “Do të na mungosh shumë, Jason – shkruan MotoGp në një postim – Shëtit në paqe”. FIM, IRTA, MSMA dhe Dorna Sports “përcjellin ngushëllimet tona më të thella për familjen, miqtë, ekipin dhe të dashurit e Dupasquier”.


“Automjetet e urgjencës së mjekëve të FIM arritën menjëherë në vend dhe piloti zviceran u ndihmua në pistë para se të transferohej me helikopter në spitalin Careggi në Firence – nënvizon MotoGp – Përkundër të gjitha përpjekjeve të stafit mjekësor të qarkut dhe nga të gjithë ata që më pas ndihmuan zviceranin, spitali njoftoi se Dupasquier vdiq për shkak të plagëve të marra”.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu