• |
ide | kryesore

Publikohet raporti/ Danimarka ndihmoi SHBA të spiunonte liderët e BE

-Instant, Lajme, Planet

Një raport i publikuar, së fundmi, nga mediat daneze zbulon se Shërbimi Sekret i Danimarkës ndihmoi SHBA-në të spiunonte politikanët europianë, përfshirë kancelaren gjermane Angela Merkel, nga viti 2012 në 2014. Sipas raportit të prezantuar në “Danmarks Radio”, Shërbimi Inteligjent i Mbrojtjes (FE) bashkëpunoi me Agjencinë Kombëtare të Sigurisë në SHBA (NSA), për të mbledhur informacion. Të dhëna u mblodhën gjithashtu dhe mbi zyrtarë të tjerë nga Gjermania, Franca, Suedia dhe Norvegjia.


Akuza të ngjashme shpërthyen për herë të parë në vitin 2013. Në atë kohë, sekretet e zbuluara nga Edward Snowden tregonin se NSA kishte përgjuar dhe telefonin e kancelares gjermane. Kur u bënë ato akuza, Shtëpia e Bardhë nuk dha asnjë përgjigje të plotë, por tha se telefoni i zonjës Merkel nuk ishte duke u përgjuar, pasi Gjermania është një aleate e ngushtë e SHBA-së. Në raportin e ri, të ndarë me disa agjenci europiane lajmesh, NSA thuhet se ka hyrë në mesazhet me tekst dhe bisedat telefonike të një numri individësh të njohur duke përdorur kabllot daneze të internetit në bashkëpunim me Shërbimin Sekrete. Së bashku me zonjën Merkel,  në shënjestër të përgjimeve ishte dhe Ministri i atëhershëm i Jashtëm gjerman, Frank-Walter Steinmeier, dhe udhëheqësi i opozitës, Peer Steinbruck.


 


Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.