• |
ide | kryesore

Mykonos gati për party-t si më parë Covid-t

-Instant, Paparazzi, Slider

Në ishullin më të njohur të festave në Greqi, shtëpitë e bardha, grilat blu dhe bougainvillea e kuqe e ndezur vezullojnë të gjitha në diell.


Dy javë pasi sezoni zyrtar turistik i vendit u shpall i hapur, gjithçka është e heshtur përveç punës për të rikthyer vendin në jetë.


Në rrugicat labirint të qytetit kryesor, ku gjatë muajve të zënë të verës distanca shoqërore është më e lehtë të thuhet sesa të bëhet, ekipet e punës pikturojnë dyqane luksoze. Nëse gjithçka shkon mirë, ata së shpejti do të jenë përsëri sfondi i mijëra fotove në Instagram.

Në baret e plazhit në të gjithë ishullin, altoparlantët që normalisht nxjerrin basslines tingulli i vetëm që vjen nga deti. Muzika ende nuk lejohet në ambiente, megjithë lehtësimin e kufizimeve për të lejuar përdorimin e zonave të jashtme.

Klubet mbeten të mbyllura, duke shpresuar që së shpejti të rihapen. Ky është emri i planit të qeverisë greke për të deklaruar 80 ishuj – duke përfshirë shumicën e destinacioneve kryesore turistike të vendit – i sigurt për Covid deri në fund të qershorit.

Çelësi është një fushatë agresive vaksinimi për çdo banor të ishullit. Vizitorët lejohen të vijnë vetëm nëse janë vaksinuar, janë rikuperuar nga infeksioni ose kanë bërë një test negativ PCR.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu