• |
ide | kryesore

Virus i ri në Kinë? Infektohet një person me gripin e shpendëve H10N3

-Instant, Arkiva, Planet

Regjistrohet personi i parë në Kinë me gripin e shpendëve H10N3. I infektuari është një 41-vjeçar në provincën e Jiangsu.


Ai ishte shtruar në spital prej 28 prillit pasi kishte shfaqur simptoma.


Më 28 maj është zbuluar se ai kishte H10N3, por nuk u dhanë detaje si ai ishte infektuar.

Gjithsesi autoritetet kineze kanë sqaruar se H10N3 virus jo i rëndë, shfaqet kryesisht tek pulat dhe rreziku i përhapjes së stij është shumë i ulët.

Kina ishte vendi nga ku filloi dhe pandemia e COVID-19 që u përhap në gjithë botën. Shumë shtete e kanë akuzuar se COVID-1 është krijuar në një laborator në Wuhan të Kinës, por kjo nuk është vërtetuar ende zyrtarisht.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.