• |
ide | kryesore

Beteja qesharake e boksit: “Gjyshi” Mayweather kthehet në ring të sfidojë… youtuber-in Paul

-Instant, Sport

Floyd Mayweather është kthyer në ring. Edhe njëherë. E 4 vjet pas sfidës së tij të fundit (fitorja kundër Conor McGregor), boksieri 44-vjeçar kthehet në boks sonte (mes të dielës dhe të hënës) në Hard Rock Stadium të Miamit. Ish-kampioni nuk duket se e ka shumë seriozisht, sepse jo vetëm është një ndeshje shfaqje, por edhe sfidanti nuk është bindës: anglezi Logan Paul, është një youtuber dhe yll i Instagram me 19 milion ndjekës, i cili i është dhënë artit fisnik dhe ka vetëm një ndeshje në karrierë (ndër të tjera humbur).


Sfida (8 raunde prej 3′) nuk përfshin asnjë pikavarazh. Të dy boksierët mund të fitojnë vetëm me nokaut, nokaut teknik ose skualifikim. “Unë nuk e shoh atë si një dyluftim; por unë mendoj se kundërshtari im e sheh në atë mënyrë”, tha Floyd Mayweather, i pamposhtur si profesionist (50 fitore, 27 me nokaut). Dhe pastaj shtoi: “Unë argëtoj njerëzit për një natë. E bëj kur të dua. Ne do të shkojmë atje dhe do të argëtohemi dhe do t’u japim njerëzve atë që duan të shohin “.


Shfaqja, megjithatë, ka tërhequr protesta nga adhuruesit e boksit. “E gjithë cështja është surreale” – tha Paul, i cili ishte ai që nisi sfidën -. Unë do ta besoj vetëm kur të jem në ring. Nuk mund ta imagjinoj që Floyd do të tërhiqet tani, por kush e di ? Ndoshta plakushi shtiret si i dëmtuar, frikësohet nga djali i madh. Unë jam i ngazëllyer”.

Mayweather, gjatë karrierës së tij 21-vjeçare, ka fituar tituj botërorë në tituj super pendë, të lehta, super të lehta, welter e welter. Ka mundur Manny Pacquiao, Oscar De La Hoya, Shane Mosley dhe Saul “Canelo” Alvarez. Një fenomen që kishte thënë mjaft pasi ndaloi yllin e UFC Conor McGregor në 2017. Ai së fundmi u bë edhe gjysh dhe, përveç shfaqjes, nuk ka ndërmend të kthehet në ring seriozisht. Jo si ish-rivali Pacquiao i cili në moshën 42 vjeç dhe pas dy vitesh mungesë, më 21 gusht në Las Vegas do të ngjitet edhe një herë në ring për të luftuar me kampionin e peshave welter Errol Spence Jr. “Nëse jam krenar për Manny Pacquiao? Absolutisht po,” tha Mayweather. “Por ai duhet të luftojë. Unë, nga ana tjetër, kam bërë disa investime të mira dhe jam në një pozicion ku nuk mund të luftoj.”


Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.