• |
ide | kryesore

Europa përjeton pranverën më të ftohtë prej vitesh

-Instant, Arkiva, Lajme, Të fundit

Një sistem i vazhdueshëm i presionit të ulët mbi Europë i ka dhënë kontinentit pranverën më të ftohtë që nga viti 2013, sipas të dhënave nga Shërbimi i Ndryshimit të Klimës ”Kopernik” të BE-së.


“Temperatura mesatare nga marsi në maj ishte 0,45 gradë Celsius nën mesataren e vitit 1991 deri në vitin 2020”, njoftoi agjencia “Reading”, me qendër në Angli.


”Në pjesën më të madhe të Europës, u matën temperatura nën mesataren afatgjatë”, theksoi ai.

“Në maj 2021, pjesa më e madhe e Europës përjetoi temperatura nën mesatare me qendrën e anomalisë së temperaturës të vendosur mbi Gjermaninë”, theksoi një deklaratë nga ”Kopernik”.

Muaji u karakterizua nga kushtet e motit ciklonik jashtë sezonit që rezultuan në Gjermaninë që të ketë majin më të ftohtë që nga viti 2010 dhe temperaturat maksimale në Britaninë e Madhe janë ndër më të ulëtat e regjistruara.

Globalisht, studiuesit regjistruan temperatura më të larta në maj sesa mesatarja afatgjatë.

Maji ishte 0,26 gradë Celsius më i ngrohtë se mesatarja për 20 vitet e fundit.

1 Comment

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.