• |
ide | kryesore

I jepet lamtumira e fundit në SHBA regjisorit Pirro Mani

Arkiva, Lajme, Të fundit

Regjisorit të njohur Pirro Mani i është dhënë sot lamtumira e fundit. Pavlina Mani bashkë me familjarët dhe miqtë e përcollën sot në SHBA për në banesën e fundit Manin. Pirro Mani ndërroi jetë në moshën 89 vjeçare në Nju York ku jetonte bashkë me bashkëshorten e tij Pavlina Mani dhe vajzën Jona.


Ai ishte regjisor dhe pedagog i shkëlqyer, për 25 vjet punoi në Teatrin Kombëtar. Mani lindi në Korçë më 14 Prill 1932 për t’u shquar si një nga personalitetet më të shquar në historinë e teatrit shqiptar. Studioi në Institutin Shtetëror të Artit Teatror, GITIS, në Moskë. Pas kthimit në atdhe u emërua regjisor i Teatrit “A. Z. Çajupi”, Korçë, të cilin e drejtoi me sukses për rreth tetë vjet. Që nga 1967 – 1992 ka qënë regjisor i Teatrit kombëtar, ku ka vënë me dhjetëra pjesë teatrale.


Në karrierën e tij artistike numëron mbi 80 shfaqje. Është nderuar me shumë çmime. Është mjeshtër i regjisë e skenave masive, njohës i thellë i mizanskenës. Shfaqjet kulminante janë “Cuca e maleve”, “Fytyra e dytë”, “Arturo Ui”, “Gjenerali i ushtrisë së vdekur”, “Epoka para gjyqit”, “Nata e 12 -të”, “Prometeu”, etj. Është angazhuar edhe në disa filma artistikë. Ka fituar shumë çmime dhe është nderuar me titullin e lartë “Artist i popullit”.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu