• |
ide | kryesore

Kongresmeni amerikan e pyet per Berishën/ Shikoni si përgjigjet Antony Blinken

-Instant, Arkiva, Lajme, Të fundit

Sekretari amerikan i Shtetit, Antony Blinken është pyetur në Komisionin e Punëve të Jashtme të Shtëpisë së Bardhë për shpalljen ‘non grata’ të Sali Berishës.


Ka qenë kongresmeni republikan Lee Zeldin që i ka kërkuar Blinkenit informacione specifike për vendimin ndaj Berishës. Ai ka theksuar se ka bërë dhe vetë hulumtime, por s’ka gjetur asgjë për përfshirje korruptive të Berishës.


Ndërkohë Blinken ka sqaruar se momentalisht nuk mund të ndajë asgjë me kongresmenin për këtë çështje, por nëse ai kërkon më shumë informacion mund të paraqitet në Zyrën e Legjislacionit apo në Zyrën e Zëdhënësit për Çështjet Publike.

Sipas Blinken edhe procedurat për t’i ndaluar hyrjen në vend të Sali Berishës kanë qenë standarde si për gjitha rastet e tjera, ndërkohë thekson se SHBA vijon të shohë përtej kufijve për ata që sfidojnë parimet e demokracisë.

(Në videon më poshtë shihni në minutën 1.36.00)

Lee Zeldin: Kohët e fundit ju keni njoftuar për sanksione ndaj ish-Presidentit të Shqipërisë, Sali Berisha dhe për shumë nga ne kjo erdhi e papritur. Sa i takon historisë së tij politike me SHBA-të, ai ka qenë mysafir dhe aleat i ish-Presidentit Bush, gjithashtu një kundërshtar agresiv i George Soros. Çfarë informacionesh mund të ndani me komitetin për të justifikuar këtë lëvizje dramatike?

Antony Blinken:  Faleminderit, ne vijojmë të shohim përtej kufijve rreth atyre të cilët janë të përfshirë në aktivitete korruptive, ata që nënvlerësojnë të drejtat e njeriut apo që sfidojnë parimet e demokracisë. Në rastin e tij ne patëm një çështje të cilën e zhvilluam nëpërmjet një procesi normal, përfshirë avokatët. Do të isha i lumtur ta ndaja me ju nëse do të ishte dobishme se për cfarë flitet ekzaktësisht.

Lee Zeldin: Po, a ka ndonjë informacion specifik që ju mund të ndani me komitetin në këto çaste?

Antony Blinken: Nuk kam asgjë për të ndarë në këto çaste me komitetin, por do të isha i lumtur të komentoja, të sigurohesha që ta ndaja me ju dhe me këdo që është i interesuar.

Lee Zeldin: Po përpiqesha të bëja disa hulumtime për të gjetur se në çfarë afere korrupsioni është i përfshirë ai dhe nuk arrita të gjeja asgjë. Ku duhet të shkojë një gazetar që kërkon informacione? Aktualisht ka disa ecejake mes Departamentit të Shtetit, vendimit tuaj mbi sanksionet kundrejt tij dhe familjes së tij, përfshirë palës mbrojtëse të zotit Berisha. Pra ku duhet të shkojë një gazetar për të marrë informacione mbi korrupsionin që ju i referoheni?

Antony Blinken: Para se të kalojmë tek media, anëtarët janë të lutur të vijnë në zyrën tonë të çështjeve legjislative dhe ne do të sigurohemi që ju merrni informacione. E dyta, sa i takon medias i’u lutem të vini tek zyra e zëdhënësit të punëve të jashtme dhe ne do të sigurohemi që në përputhje me detyrimet që kemi, atë informacion ta ndajmë me ju.

Lee Zeldin: A jeni ju në dijeni për burime të hapura informacioni që mbështesin pretendimet se ka patur korrupsion në të cilin është përfshirë z.Berisha?

Antony Blinken: Jam i sigurtë që çdo kush nga gazetarët mund t’a bëjë atë pyetje në deklaratat për media që ne mbajmë çdo ditë në departamentin e shtetit për të marrë çdo informacion që ne kemi në dispozicion për publikun.

Lee Zeldin: Për të qartësuar diçka që ka lidhje me mbrojtjen e z. Berisha, thjesht po përpiqem të kuptoj se çfarë është e vërtetë dhe çfarë jo. A keni komunikuar ju apo dikush në emrin tuaj me z. Soros? Thjesht po përpiqem të kuptoj se çfarë është e vërtetë dhe çfarë jo!

Antony Blinken: Unë jo, por nuk mund të flas në emër të të gjithë Departamentit të Shtetit, por unë jo!

33 Comments

 1. Eshte arti i ktyre te kuqve,
  perdorin fjale pa fund, per mos me thone asgjo…
  kta sikur marrin te njejtet kurse llafollogjie

  1. Landi idioti na del me demokrat se sa Sekretari Amerikan i Shtetit. Nuk jam i cuditur kur diagnoza e doktorit te tij eshte depresion i madh psiqik.

   1. Nipi i felliqesise me te madhe qe ka njohur shqiperia,pilo muti,na doli Pro amerikan.pyet kacollin per kartelen e liderit tend psikopat.

 2. EDI RAMA E AKUZOJ BABAIN E RIJ KRISTAQ RAMEN PER INCEST NE FAMILJE,DHE I THA DONAL TRUMPI SE RREZIKON POPULLIN AMERIKAN thotë:

  ATO QKA SHKRUAJN YMER GELBAZA KELLIRA KOL SALLAKU SKYPE CARLO BOLJA BOLINO DHE SKENDER KURVA MINXHOZI EDI RAMA JA KA PERKTHYER KIMETES DHE E KANE DERGUAR NE DASH HAAH

   1. Shko mor rrot kari. Prit se po i hapen petet lakrorit se te gjtihe e dinin se kjo eshte nje qok Paulin-Aleks Sorros.

    Ta tha Blinken, une skam folur me Sorron, po nuk ve doren ne zjarr per te tjere:).

    Te qifsha plaken patronazhiste o patronazhist:)

 3. KY eshte kulmi, ai e pyet se cfare keni per Berishen ai i thote hajde ta tregoj. Po nqs ti e di per cfare behet fjale perse nuk i thua qe akuzohet apo ka prove per kete apo ate po i shmanges pyetjes me hajde te tregoj dokumenttat. Dhe ajo qe te ben te dyshosh me teper eshte pergjigja persa i perket Sorros, une per vete skam fol per te tjeret nuk e di, dmth qe po. Punet normal qe nuk behen si ne Shqiperi ku Ministri del gjithandej por ka vartes apo hallka te tjera komunikimi.

  1. Nuk e paske pare vidion me vemendje, kulmi eshte te fakti qe ai genjeu publikisht kongresmenin. Nder te tjera ai e pyet, mir une qe mund te vi ta mar dosjen, po media si mund te informohet per kete vendim?
   Dhe ai tjetri i pergjigjet qe media eshte e lire te pyesi por deri tani nuk e ka pyetur asnje gazetar lidhur me kete ceshtje. Ky eshte nje mashtrim i hapur pasi vetem une e kam pare te pakten 3 here median te pyes per kete ceshtje, dhe pergjigja ishte qe nuk jemi te detyruar te japim argumenta.
   Ca prisni nga amerika, diktature Oligarkesh. A e dini qe ne USA te arreston policia vetem pse nuk ke vene rripin e sigurimit, apo se nje person behet polic me 4 jave kurs, ndersa ne Norvegji duhen 6 vite.

 4. fjale tipike te nje burokrati

  asnje gje konkrete

  ai ska as si ta dije se ca ndodh pervec faktit qe eshte siguruar qe ka pasur nje proces me letraa ne dukej ne rregull dhe dikush ka lobur per kete gje

  e vetmja je qe di ai eshe lobimi dhe letrat jane bere ne dukej ne rregull
  kush do e rruje ne nje mejhane si eshe bere sot amerika

  lexoni raportet e koloneleve amerikane pas pushtimit te sicilise ne vitin 1943 per maffian dhe tre opsionet qe kishte ai vend

  morali i fabules, ky eshta gangsteri jone

  2 gjera, e para ne bythe e ha populli dhe jo blinken, e dyta, amerikanet nuk e kane per here te pare deshtimin ne inisiativa idiote te cilat jane shtuar pas luftrave ne irak dhe ne aganistan

  moto e re e blinken hahahahah te luftojme korrupsionin pertej kufinjve, !!! cfare paturpesie, ne nje vend ku lobim eshte i ligjshem dhe ti und tepaguash kedo!!!!

  te dhjefsha internacionalen kominutiste,…… te luftojme kapitalizmin, proletare te te gjithe vendeve bashkohuni!!! genjeshtra mbi genjeshtra

  maskarallek hesap

  1. Pervec Sicilise ke nje rast akoma me flagrant, Panamane e cila ka qene pjese e Kolumbise, por e pushtoi USA, instaloi nje regjim diktatorian atje, dhe ky regjimi si shperblim ja fali kanalin e Panamase USA-s.
   Nje miku im nga USA, para disa kohesh, po me thoshte, a e di se cili ne cilin vend korrupsioni eshte i ligjshem. Eshte ne USA. Pasi pervec se lobimi eshte i ligjshem, ka dhe nje maskarallik tjeter qe i lejon drejtuesit e shtetit, ato qe marin vendime qe pasi te lene detyren te “punesohen” me rroga marramendese tek lobistet dhe anasjelltas, lejohen lobistet te marin detyra shteterore.
   Pra skena eshte e qarte si kristal, ti bej ca te themi ne dhe kur te lesh detyren ke kaq Milion $.

 5. Berisha ndoshta meriton edhe me shume , por jo non grata per korrupsion , Nese do behej nje liste me 100 te korruptuarit me te medhenj te ketij vendi Berisha do ishte i 101-ti . A nuk ju thote ndonje gje qe nje njeri qe iku nga pushteti me lufte dhe vjen pas tete vjetesh ne pushtet me vote te lire ? Atehere pse e votuan Shqiptaret? Motivi i vetem pse e votuan eshte sepse ishte pothuajse i pakorruptuar , biles thonin eshte harbut por i pakorruptuar . Nese i bejme nje krahasim me te tjeret atehere te gjithe duhet te jene non grata jo vetem ne amerike por edhe ne shqiperi . E çduhet te themi per te gjatin tone , kuçedren e korupsionit galopant? Po per “ezmerin” e gjirokastres , te cilit nuk do ti mjaftonin edhe 100 jete te tjera per te mbaruar denimin per ate qe ka vjedhur e abuzuar ? Po per Alfred PeZen qe eshte i kapur gafil me duart e tija ? Po per skenderbeshen Spiropali , qe mjafton ti beshe nje inventar garderobes se saj per ta denuar me ekrastolo ? po pe zj.Demaj qe e jep 1m2 toke dhjete here me pak pa ju dridhur qerpiku ? Jepjani nuk grata Berishes por me pare jepjanime pare non grata ketyre lubive mavi qe nuk i ngop as e gjithe pasuria e botes e marre se bashku .

 6. Tërësisht zhgënjim për të vetmen arësye që partia demokratike amerikane ka lidhje kaq të ngushtë me trashigimtarët e bllokut komunist!!!

 7. Keto jane turpet e amerikes
  Sa larg politikes se Reganit apo Bushit
  Keto jane pa bosht
  Keshtu vijne fundet e perandorive

 8. sa te mefsht..sa delirant..sa debila..njelloj si komunistet qe su besonin dot veshet e syte per bemat e familjes hoxha..dhe e quani veten antikomunista..ku ku shqiperia per ju..qenkeni zhgenjyer nga amerika pale..u shuajti yllin qe u iluminonte…ndonjeri pikpyetje qe mund te jete vertet i korruptuar e ka shkel ne derras te kalbur??!!me arsyetimin pse jo rama dhe po berisha i vini damken amerikes..ju barktharet e ballkanit dhe ju ligjerusit e liris..sa turp kur lex debila qe shkulin floket per kryetarin…

  1. Asnje nuk shkul floket per kryetarin edhe per asnje njeri moj kafe e hidhur! Fakti qe jetojm 8 vjet ne nje vend ku mbizoteron krimi vjedhja varferia arroganca dhe avash avash ndarja klasore dmth qe e keqja me e madhe nuk eshte saliu! Le te vej drejtesin ameroka si fillim tek problemet aktuale pastaj le ti hy te gjithve me rradhe deri tek skenderbeu! Kur te prishet nje dhemball dhe po thyhet shkon edhe kuron ate qe jep dhimbje jo urat qe ke vendour ne goje para 10 vjetesh! Kjo eshte ideja se po ta shpjegoj me kuba tani qe te kuptohemi drejt ! Shpresoj te jemi kuptuar !

 9. Se pari qe ta dijne qytetaret, ky ka qene komunikim standart qe behet ne kongresin amerikan, pasi ne se i nenshtrohet procedurave te nje komisioni hetimor te kongresit apo senatit, ky zorraxhi i financuar dhe sponzorizuar nga Soros-i, duhet te beje Betimin para Komisionit ne Kongres apo Senat, dhe pastaj nuk ka kellqe te thote: “Eja prane Komisionit te legjislacionit etj etj…..”.
  E rendesishme shume: Ketij Individi i duhet kerkuar, ndofta dhe nga diaspora apo ndonje Kongresmen o Senator, qe te deshmoje para kongresit apo Senatit nen BETIM !
  Nese dalin fakte le te shkoje ne burg Saliu me gjithe kompanine familjare apo shoqerore,
  por nese do te rezultoje e kunderta duhet te filloje hetimi i ndersjelle (kete praktike USA e ndjek “per shkak te deklarimit mashtrues me pasoja per DASH-in ne vecanti dhe politiken e jashtme te USA ne pergjithesi).
  Ndofta del i perfshire edhe “Bilali ose ndonje Bilale” nga Shqiperia …. dhe ky konsiderohet KRIM qe i kalb ne burg mashtruesit ………….

 10. Po mire o komentuesa qe me gjith shpirt doni te mbroni vampirin.
  PO…. NUK E LEXUAT???
  SI I THA HAJDE DHE LEXEOJE…. PARA SE TE DAL NE MEDIA.
  Pra do dal ne media, do jua dhjesin fare liderin. Dhe mire ti behet. Ti behet nje dhjerje nderkombetare. Se ndryshe nuk besoni ju.

 11. Rama (me gojen e Blinken) thote se Berisha ka minuar Institucionet demokratike, kur dihet boterisht

  se eshte pikerisht Berisha qe u vu ne krye te levizjes per shembjen e komunizmit dhe ngritjen e

  institucioneve demokratike, ndarjen e pushteteve e kalimin ne ekonomine e tregut, ndersa tani Rama i

  ka uzurpuar te gjitha pushtetet, ka vjedhur zgjedhjet , perjashtuar opoziten duke kaluar vendin ne

  monizem si para 30 vjetesh, por Rama (Blinken) ka te drejte se Rama eshte burre i ndercem.

  -Rama (me gojen e Blinken) thote se Berisha eshte i korruptuar kur pasuria e tij eshte vetem nje

  shtese prej 3o meter katrore me shume se shtepia qe ka pase ne vitin 1990 dhe 100 mije euro

  kursime pas 30 vjetesh ne politike si President, si kryeminister e si depudet kur Rama sipas

  vete institucioneve eurpiane para se te behej kryeminister, pra vetem per periudhen sa ishte

  kryetar bashkie kishte arritur nje pasuri marramendse prej 200 milion euro dhe merret me mend

  sa ka sot pas 8 vjetesh kryeminister e sa do kete pas 4 vjetesh, por Rama (Blinken ) ka te drejte

  se Rama eshte burre i ndershem.

  -Rama (me gojen e Blinken) thote se Berisha me retoriken e tij eshte i gatshem te mbroje veten,

  familjen e tij dhe aleatet e tij politike nga hetimet e pavarura. Berisha dhe kushdo tjeter mund te

  jete i gatshem te mbrohet me retorike, po a mbrohet dot me retotike ,pra me fjale kur organet

  e hetimit , prokuroria dhe gjykatat jane plotesisht ne dore te Rames dhe per 8 vjet nuk kane

  arritur te ngrene as formalisht asnje akuze dhe kur dihet se Berisha nuk ka asnje tager ti ndaloje.

  Kjo eshte e qarte per cdo njeri me aresye ne Shqiperi per vec Rames por Rama(Blinken) ka te drejte se

  Rama eshte burre i ndercem

 12. Qe kishte dicka qe nuk shkonte ne veprimin ndaj Berishes, kjo u pa qarte qe ne momentet dhe deklaratat e para te Blinken. Pa u marre aspak me Berishen qe ndoshta po fajesohet per disa gjera qe nuk i ka bere (nderkohe qe ka shume gjera te tjera per te cilat duhet te jape llogari) mjafton te besh krahasimin ndermjet deklarates se Blinken ku thote se informacioni eshte marre nga gazetaret dhe nga OJQ qe punojne ne Shqiperi me raportet e DASH per situaten e korrupsionit dhe qeverisjes ne vend. Ju kujtohet kur DASH doli me deklaraten per Gjushin se si tha Rama? Gjushi-tha ai-eshte miku im dhe nuk me meson DASH se me ke duhet te kem miqesi dhe me ke jo. A u be ndonje hetim per Gjushin nga drejtesia e re qe amerikanet e proklamojne me te madhe? Apo mos valle deklarata e km ia preu hovin drejtesise se re? Nese amerikanet, apo kushdo tjeter duan me te vertete qe te luftojne korrupsionin, do duhej se paku qe te denonconin edhe gazetarin qe u mor me Berishen dhe qe kishte nje milion dollare te pakustifikuar. Por ka edhe nje rast tjeter me flagrant. Gruevski ne Maqedoni eshte denuar me vendim te formes se prere per korrupsion nga gjykatat e MV dhe pavaresisht kesaj, nuk eshte futur ne listen e zeze te DASH-it. A nuk duket pak e habitshme? Pastaj nese Berisha paska qene i korruptuar, pse u prit per tete vite per ta shpallur “non grata”? Pse u prit mandati i trete i Rames? Jane disa pyetje qe kane lindur vetvetiu qe ne momentin e berjes publik te lajmit. Po t’i shtosh ketyre pyetjeve edhe qendrimin dhe pergjigjet e sotme te Blinken, atehere pergjigjet jane te qarta. Megjithate amerikanet bejne c’te duan ne kete vend sepse politikanet tane jane kaq te ulet dhe kaq te pafytyre, saqe blihen ne cdo moment dhe per hir te karrikes se tyre i falin detin Greqise, copetojne Kosoven, e kthejne vendin ne strehe te terroristeve apo edhe ne kazan plehrash. Kaq e thkeshte eshte

 13. Po mire mo burre po gjithe keta shkerdhata qe as per cobane me dhi nuk benin atje ku qene edhe sala i beri me prona ne tirane
  Si nuk doli njeri te thote “ta qifsha nenen amerike mos ma prek Salen”
  Po jaragviten edhe Sala edhe Amerika ka te drejte.
  Popull shkedhate!

 14. Are you in need of Guaranteed Cash quick money apply here contact us for more information on how to get

  started: (Whats App) number:+919394133968
  Mr Jeffery

 15. We provide personal loans for debt consolidation, bad credit loans, unsecured loans, loans for bad

  credit and instant secured loans with cheap rates Do you have a firm or company that need loan to start

  up a business or need,personal loan, Debt consolidation? For more information. We will provide you with

  loan to meet your needs. For more information
  contact Note: We offer the following loans to individuals-
  *Commercial Loans.
  *Personal Loans.
  *Business Loans.
  *Investments Loans.
  *Development Loans.
  *Acquisition Loans .
  *Construction loans.
  *Business Loans And many More:
  and many more at 2% interest rate;(Whats App) number:
  +919394133968 patial[email protected]
  Mr Jeffery

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.