• |
ide | kryesore

Konfirmohet dënimi për Ratko Mlladiç/“Kasapi i Bosnjës” me burgim të përjetshëm

-Instant, F1, Planet

Ai lindi në vitin 1943 në fshatin Božanovići afër Kalinovik, në Bosnjë dhe Hercegovinë. Ai u diplomua nga akademia ushtarake në Beograd dhe shërbeu në Maqedoni dhe Prishtinë. Ai mori komandën në Knin në 1991, një vit më vonë në Sarajevë. Ai ishte gjithashtu komandant i Ushtrisë së Republika Srpska nga 1992 në 1996. Mlladiç mbahet përgjegjës për udhëheqjen e një fushate të pamëshirshme të spastrimit etnik që kishte për qëllim vrasjen ose ndjekjen e joserbëve nga territory boshnjak gjatë luftës 1992-95. Më shumë se 100 mijë njerëz vdiqën në këtë konflikt. Në korrik të vitit 1995, trupat e Mlladiçit pushtuan qytetin e Srebrenicës, që ishte shpallur zonë e sigurt e Kombeve të Bashkuara. Fillimisht, ushtarët e Mlladiçit shpërndan çokollata dhe u përpoqën të qetësonin turmat e refugjatëve boshnjakë, më pas ushtruan terrorr.

Pas luftës, Mlladiç u strehua nga serbët, që e konsideronin atë si një hero. Ai u arrestua nga forcat special të policisë serbe më 2011 në fshatin Llazarevo në veri të Serbisë. Pas presionit të madh ndërkombëtar, Serbia ekstradoi Mlladiçin në Hagë për t’u përballur me drejtësinë. Herën e parë që ai doli në Gjykatë, Mlladiq nuk shfaqi pendesë, madje kërcënoi nënën e një viktime të Srebrenicës që ishte në sallë, duke i bërë gjestin e prerjes së fytit

“Unë nuk kam marr pjesë në asnjë krim. Unë vetëm kam mbrojtur njerëzit e mi,”-thoshte ai. Ndërsa para se të shkonte në paraburgim, shprehur 4 dëshira: të hante luleshtrudhe; një televizor në qeli; një libër të Tolstoy-t dhe të vizitonte varrin e të bijës.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.