• |
ide | kryesore

Kujt i drejtohet Yuri Kim: SHBA, e vendosur kundër të korruptuarve

-Instant, Arkiva, Lajme, Të fundit

Ambasadorja e Shteteve të Bashkuara në Shqipëri, Yuri Kim ka shpërndarë deklaratën e Sekretarit Amerikan të Shtetit Antony Blinken që sqaronte vendimin e Presidentit Joe Biden për bllokimin e pasurisë dhe hyrjen në SHBA të personave nga Shqipëria dhe vendet e ish-Jugosllavisë.


Kim thotë se SHBA-të janë të përkushtuar për të luftuar pandëshkueshmërinë.


“Korrupsioni kudo dëmton drejtpërdrejt politikën e jashtme, sigurinë kombëtare dhe shëndetin ekonomik të SHBA-së dhe partnerëve dhe aleatëve tanë. Kjo është arsyeja pse ne jemi të përkushtuar të promovojmë llogaridhënie dhe të luftojmë pandëshkueshmërinë për ata që janë përfshirë në korrupsion të rëndësishëm…” – veçon Kim nga deklarata e Blinken. ©LAPSI.al

11 Comments

 1. Eshte krejt e qarte ku duhet kerkuar korrupsioni dhe ku duhen kerkuar fajtoret per korrupsionin
  e shfrenuar ne te gjitha deget e qeverisjes. Ajo eshte opozita dhe populli i papune e i varfer
  opozitar. Prandaj keta duhen ndeshkuar jo me non grata ne Amerike por me nongrata ne Shqiperi.
  Por ne kemi fatin e madh qe me vizionin e tij te njohur kesaj i ka paraprire KM-ja yne i nderuar
  dhe u ka dhene nongrata rreth 500 mije shqiptareve deri tani dhe pritet qe nen udheheajen e tij
  ne vitet e ardheshme te mos mbetet kembe opozitari d.m.th korrupsionisti ne Shqiperi.
  Edhe masat e marra nga qeveria ne kete drejtim kane qene mjaft efikase i ka lene pa pune me
  qellim te mos korruptoheshin, u ka prishur shtepite e grabitur pronat, i ka fut ne burg per 30 mije
  leke te vjetra , apo per nderrimin e dy tjegullave, u ka mbyllur dyert e administrates jo vetem
  per punesime por edhe per tu dhene te drejtat dhe sherbimet qe u takojne me ligj.
  Ketij qellimi fisnik i sherben edhe spiunimi e patronazhimi permanent duke u caktuar cdo opozitari
  nga nje spiun-patronazhist qe te raportoje tek partia e pakorruptuar socialiste dhe per te neutralizuar
  qe ne zanafille tentativat per korrupsion te popullit opozitar.
  Lavdi PS-se dhe Rilindjes me ne kkrye Z Rama dhe Ms. Kim per luften e paepur kunder korrupsionit
  opozitar.

 2. Ti ke të drejt të mos flasësh në këto momente, pasi çdo deklaratë do të përdoret në gjyq”.

  Berishët janë fiks në këtë pozitë. E vetmja mbrojtje dinjitoze e tyre, pas gjithë këtyre gjëmave që po u ndodhin, është të përdorin të drejtën e tyre për të heshtur Pasi sa më shumë flaisn, aq më shumë shtrëngohet laku dhe provojnë akuzat.

  Kështu ndodhi që nga dita kur ata u shpallën në Listën e Zezë të Departamentit të Shtetit , deri dje kur hynë në Listën e Zezë të Presidentit dhe u paralajmëruan për sanksione. Më tej Shqipëria mund të hap negociatat me Bashkimin Evropian dhe ky ndëshkim mund të konvertohet edhe aty dhe pastaj u mbetet të lëvizin nga Lalëzi në Gërdec dhe të drekojnë vetëm me Ilir Metën, për të cilin sot nuk ka denjuar askush të thotë një fjalë pro tij.

 3. Na e hiqni kete zhabe Kineze nga faqet ekranet dhe gjithandej !?!
  Kjo nuk cenon sigurine kombetare kur bashkpunon me nje bande kriminale qe vjedh popullin e tij,vjedh votat,trafikon droge me çdo mjet e mbush europen plot,falsifikon dokumetet e shteteve te huaja per te perfituar miliona euro,Unaza e re,behet shembull Global ne korrupsion !!E del me dhurata nga PM,sahere qe shkon ne ate vend krimi !Po,ambasadori i Kirgistanit,Lu we bashkpunonte me Sajmir Tahirin ?!
  Kjo Zhabe Kineze,duhet te dale jashte jetes tone se na çau bythen !!!

 4. Kujt i drejtohet ambasadorja Kim me kete deklarate eshte me se e qarte. Pasi i beri “nderin” duke njohur ca zgjedhje qe vetem zgjedhje nuk ishin, pra pasi i dha karoten qeverise shqiptare, tani SHBA me sa duket ka nevoje per dicka ne kembim dhe po tregon shkopin. Cfare mund te jete ajo qe duhet te beje qeveria shqiptare per t’i kthyer nderin SHBA-ve? Opsionet jane disa. Duke filluar qe nga mbeshtetja e planeve sorosiane per Kosoven, falja e detit Greqise, pranimi i refugjateve aziatike duke larguar shqiptaret nga vendi i te pareve, sjellja e plehrave (kujtoni armet kimike siriane) ne Shqiperi dhe deri ne krijimin e nje qeverije me baze te gjere ku te perfshihet edhe sorosiani i PD-se e kjo do te sherbente per te ndare “pergjegjesite” duke u bere shkaterrimtare per vendin. Nese eshte vetem njeri nga keto opsione, disa prej tyre apo te gjithe keta opsione dhe opsione te tjera shtese, kete koha do e tregoje. Nje gje eshte e sigurt dhe e thene haptas ne urdhrin ekzekutiv te sleepy Joe, QEVERITARE QE MINOJNE INTERESAT AMERIKANE. Pr asgje nuk ka te beje me permiresimin e jetes se shqiptareve, por thjesht me interesat amerikane.

 5. Kujt i drejtohet ???!!!

  Ku di gjo kjo, i çojn sorrat tekstin,

  kjo papagallja e ri-shkrun,

  merr ato mut lekesh dhe turizem pa fund,

  pa fut doren ne xhep neper shqipri

  Ka gjet shqiptaret e bo si celebrity

  Pjerdh njeri ne bote per kamariere ambasade

  Vetem shqipot truthare

 6. America e mytun ne korrupsion Biden mos te shikojn ma larg se te birin , apo si po shihet do ti ndajm prap si veruku kulaket te prekunit o te pa vaksinuemit

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu