• |
ide | kryesore

Mourinho merr aprovimin e Xhakës: mesfushori në Romë deri 32 vjeç

-Instant, Sport

Mesfushori i Arsenalit, Granit Xhaka dhe Roma tashmë kanë përmirësuar detajet e kontratës katër-vjeçare që do ta lidhin shqiptarin me verdhekuqtë deri në moshën 32 vjeçare. Ky është lajmi që raportohet nga “Blick”, gazeta zvicerane. Tani mungon vetëm marrëveshja me Topçinjtë, por hendeku midis ofertës dhe kërkesës duhet të ngushtohet.


Nga ana tjetër, duhen paratë për të bindur Arsenalin të shesë Xhaka. Oferta e parë prej 15 milionësh u konsiderua e pamjaftueshme përballë një kërkese prej 25 të londinezëve, por është e mundur që palët të takohen në gjysmë të rrugës, duke përfituar nga bonuset që shoqëria verdhekuqe mund të vendosë në tavolinë në varësi të objektivave të arritura. Por Roma gjithashtu ka një as për të luajtur: gatishmërinë e lojtarit për të kaluar nën drejtimin e Mourinhos, me të cilin ai tashmë ka pasur kontakte jozyrtare.


Për këtë arsye përcaktimi i marrëveshjes me mesfushorin zviceran (por me origjinë shqiptare) nuk do të jetë aspak problem. Në fakt tashmë flitet për një katër-vjeçar prej rreth 2.5 milionë (plus bonuse të larta), të cilat do ta shoqëronin lojtarin deri në moshën 32 vjecare. Organizatori, ndër të tjera, ka marrë edhe një premtim nga Arsenali, përkatësisht atë të “lirimit” në shifra të pranueshme nëse arrin një ofertë në preferencën e tij. Dhe kjo ofertë tani ka mbërritur.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.