• |
ide | kryesore

Rama bëri votat për shkarkim, ç’ndodh tani me Ilir Metën?

-Instant, Kryesore, Lajme

Shakarkimi me 104 vota pro qeveritare nga kuvendi nuk përbën automatikisht fundin e mandatit të Metës në presidencë. Brenda pesë ditësh parlamenti duhet ti’a dërgojnë të zbardhur vendimin e vet Gjykatës Kushtetuese e cila është instanca e fundit që vendos për fatin e kreut të shtetit.


Lexo më tej:


Rama sfidon Metën, shihni gjestin që bën duke votuar kundër tij

Por, loja me afate duket se ka një ngërç. Sapo doli nga salla e parlamentit, Taulant Balla theksoi se Gjykata Kushtetuese duhet ta marrë në shqyrtim këtë çështje brenda tre muajsh ose edhe pak kohë më shumë pasi gushti është pushim.  “Çdo vendim i Gjykatës Kushtetuese është i vlefshëm kur 5 prej tyre janë shprehur pro vendimit, pra vendimi i shkarkimit kërkon 5 vota në Gjykatë Kushtetuese” theksoi ai. 

Pak a shumë të njëjtën gjë përsëritën ndoshta nga padija apo ndoshta me porosi edhe mediat pro qeveritare.

Parlamenti një ngjyrësh voton kundër Metës/ 104 vota për shkarkimin e presidentit

Por në fakt e vërteta nuk është kjo. Ndonëse çështja është prioritare dhe duhet shqyrtuar me shpejtësi, ligji nuk vendos afat për kohën e futjes në klaendar. Vetëm pasi gjykatësit kushtetues vendosin ta bëjnë atë pjesë të kalendarit hyn në fuqi periudha 3 mujore.    

Por këtu ka dy probleme.

Gushti, që e pranoi edhe shefi i deputetëve të PS, Balla, zakonisht është muaj pushimi për gjykatat dhe kjo mund të bëjë që periudha e shqyrtimit të zgjatet. Një zgjatje tjetër mund të vijë edhe nga fakti se me siguri Meta do e çojë sërisht këtë kazus në Komisionin e Venecias. (Ai kështu veproi edhe herën e parë kur Venecia mbërriti në përfundimin se presidenti nuk kishte bërë shkelje të rënda të kushtetutës). Pritja e një rekomandimi nga komisioni mund të kërkohet edhe nga anëtarë të gjykatës për të krijuar një mburojë politike dhe për të shtyrë në kohë vendimin që duhet të marrin.

Koment/ Votimi i fundit i limonit të shtrydhur Majko

Prandaj, ndonëse parlamenti e shkarkoi me 104 vota, Ilir Meta sipas të gjitha gjasave do të jetë ende në detyrë së paku deri përtej shtatorit, për të mbledhur kuvendin e ri dhe për ti dhënë Edi Ramës mandatin për krijimin e një tjetër qeverie socialiste. Prandaj është ende shpejt për të thënë se përplasja presidencë, qeveri, kuvend është drejt fundit.

©Lapsi.al


27 Comments

  1. Eshte qesharake dhe fare butafonike shfaqja qe beri Baftiari sot, duke mbledhur nje grup cingijesh (qe paguhen nga taksat tona) per te bere haheng ne oborrin e Presidences!

 1. Ike like fshatari. Ter jeten ne tirane e su bere dot qytetar o i zi. E paske pasur shume te forte genin e përçin e provincialit

 2. Shkopin do t’ja mbaje Kujtim Gjuzi shkumimin do t’ja beje Jenisheri(ai kafsha qe eshte derr pi… nga surrati )depilimin do t’ja beje Ramiu kurse llapen do t’ja beje Nimut Musai derri Patosit parfumosjen mbasi te kene mbaruar pune do ta beje Pandi nenes.

 3. Ju qytekaret e Tirrunes jeni denbabalesh KATUNDARE kokeloqe.
  Keni edhe kulture …hahaha!
  Zogu Ju beri njerez.

 4. ca ndodh me Meten me dy fjale… per ti dhene fuqi vendimit te kuvendit dhe per te ndikuar direkt vendimin e GjK, SHBA do shpalli brenda pak ditesh non-grata ish-presidentin Meta duke e futur ne listen e zeze si individ. Kete veprim nuk mund ta bente per sa kohe Meta ishte i legjitimuar pasi perfaqesonte kryetarin e vendit tone. Ne keto rrethana vuliset perfundimisht historia e Metes ne politike. Sigurisht qe do vijne dhe pasojat ligjore per te duke filluar me bllokimin e pasurive marramendese qe ky dhe mona kane si dhe cuarja para drejtesise. Ky akt se bashku me arrestimin e Sali Berishes do te jene gjuthashtu viza per hapjen e negociatave me BE.

 5. Opa nje here ,ja ku po komenton super astronomi Spartak ngjala ,burre i tredhur nga larte dhe poshte ,degjojeni me vemendje se s’ha mut kot.

 6. Social-komunistet e ridhjerjes, nuk kane asnji shans me u perkrahe dhe ndihmu per fillimin e bisedimeve per ne BE.
  Kater shtete kryesore te BE-se jane kunder.
  Edhe ky katervjecar shkon tue u marre me plotesimin e kushteve qe nuk duan t’i plotesojne Kryemuti Ramashtruesi dhe qeveria moniste.

  1. Po ti qe nuk e di nga osht jotom, duhet ti thuash Bushatit, apo Shkullakut, se pergjigja e pyetjes, po tani c,do te ndodhe me Meten, eshte:
   – Ate e di SHBA.
   Mesohuni me faktin, se ne Shqiperi po komandojne amerikanet.
   Dhe jane keta qe po e cojne Meten drejt burgut, qe kur ky i kujtoi raketat russe dhe koreano veriore amerikaneve.
   Kush e kruan me tel me gjemba, gjak do i dale.
   Tani shfryhuni kunder imperializmit amerikan. Si e ka quajtur sekretari i organizates komuniste, SRB-i, kur rrinte gju me gju me djemte e Enverit ne Pogradec.
   Imperializmi amerikan eshte tiger prej letre.
   Prandaj PD, hedh valle ne goje te ujkut.
   Por nuk e shef se ujku eshte duke mbyllur gojen.

 7. Selia blu është bërë merak për Ilir Metën, që Lulzim Basha e akuzonte publikisht dikur si “tregat i Venedikut” dhe “kryetar i një SHPK-je”.

  Sot, PD e konsideron sulm antikushtetues të Parlamentit mbi Presidentin këtë votim,nuk i beri ramo o lapsexhi por meta donte te bente si nje trim prej lecke,votuan dhe deputetet e lulzimi salih BBasha

 8. O kari i Metes ne tre shkrime te ndryshme ,po te njejtin koment,cfar ke ngrene per drek fasule qe vazhdon te c’fyshe.me ty e kam o karuc i ores 17 58

  1. O komunist fshatarevgjit. Mos me ca karin. Dhe tani ik e blej ne supermarkat ushqimet e evropes ose plehrat e bangladeshit. Po ti je skarco nuk i meriton as keto. Ha mut dhe pi shurre, paguan qeveria.
   Prandaj ky vend do te kthehet azil per lebrozet dhe tallava bangladeshi made in noizi.

 9. Eshte qesharake dhe fare butafonike shfaqja qe beri Baftiari sot, duke mbledhur nje grup cingijesh (qe paguhen nga taksat tona) per te bere haheng ne oborrin e Presidences!

 10. Sh mire beri po mbeti vendi ne dore te elisa kurves dhe tao hajdutit te elbasanit ne dore te nori pederastit qe ja futi edi ne dore te malarjes murriz te nimet palles te gramos spartak kellirash komuniste jenisher e zaberhanqe permban ai kuvend kthehun ne monizem o popull shkerdhat shituni e vdisni se nuk mesuat nga sistemi i vjetue

 11. Ti ke të drejt të mos flasësh në këto momente, pasi çdo deklaratë do të përdoret në gjyq”.

  Berishët janë fiks në këtë pozitë. E vetmja mbrojtje dinjitoze e tyre, pas gjithë këtyre gjëmave që po u ndodhin, është të përdorin të drejtën e tyre për të heshtur Pasi sa më shumë flaisn, aq më shumë shtrëngohet laku dhe provojnë akuzat.

  Kështu ndodhi që nga dita kur ata u shpallën në Listën e Zezë të Departamentit të Shtetit , deri dje kur hynë në Listën e Zezë të Presidentit dhe u paralajmëruan për sanksione. Më tej Shqipëria mund të hap negociatat me Bashkimin Evropian dhe ky ndëshkim mund të konvertohet edhe aty dhe pastaj u mbetet të lëvizin nga Lalëzi në Gërdec dhe të drekojnë vetëm me Ilir Metën, për të cilin sot nuk ka denjuar askush të thotë një fjalë pro tij.

 12. Jua shkërdheu brinjet Edi Rama mor bastardë se kujtuat se u bo deti kos dhe o burra ta rrjepim kte vend ! Pttuu shpellare te neveritshëm mos jua pafshim më bojen ! Ec perpara Gjigant se na ke 1 milion ushtarë në disposicion , i hamë të gjallë po ngritën kokë! Nuk kanë parë asgjë akoma!! Si gjithmonë robt paraprakisht kush meret me mesazhin tim!!

  1. TE QIFSHA MOTREN , MAMIN DHE SIDOMOS BABIN O FISKURVE
   TE QIFSHA PALLOSHIN , PARTINE , POR SIDOMOS GJYSHEN O FISKURV

 13. Sali Berisha eshte lloji i species qe e ka lekuren me të trashe se sholla dhe turpi, jo e jo qe nuk e zë.
  , ky ideator e mbeshtetes i Republikes se dikurshme te Lazaratit gjate kohes kur ishte vete kryeminister, ka surrat dhe akuzon. Cfare ben? Ne Fejsbukun e tij, pret ketu dhe ngjit atje fjale te shkeputura te Rames.
  Ky ngrites kurthesh i policise dhe cfare policije? Te policise qe drejtontr ne kohen e tij si kryeminister. Dajti ishte djali i kuzhinjerit te Berishes dhe vete Berisha futi ne kurth policet e shtetit te drejtuar tij.
  Tjeter cfare eshte duke bere duke intriguar Fatos Nanon kunder Rames.
  Kujton se do funksionoje helmi i tij per te percare te majten.
  Kete ka bere edhe me Veriun dhe Jugun, eshte perpjekur qe ti perçaje.
  Kete ka bere me Shqiperine dhe Kosoven, eshte perpjekur ti ngaterroje. Pas 92-it solli ne Shqiperi ca kosovare aventuriere dhe kete e beri qe te krijonim pershtypje te keqe per te gjithe shqiptaret e Kosoves.

 14. Ça do bëhet me Metën???Nqs gjykatakushtetuse do jetë me integritet dhe që të japi sinjal pozitiv dhe për reformën nuk e mer në shqyrtim fare atë votim të kuvendit të injorantëve.Nëse ndodh kështu i jep dhe një mësim të gjithë kuqalashëve që duan ti shohin në burg të gjithë kundërshtarët politikë si dikur.Në të kundërt atëhere do të jetë me të vërtetë instalim diktature dhe më e keqja jo nga ish shtetet komuniste por me ndihmën e vëndit të demokracisë Amerika!!!

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.