• |
ide | kryesore

RuçiTV/ Çfarë thanë gazetarët e Panoramës, Oranews dhe News24 në protestën para kuvendit

-Instant, Arkiva, Lajme

Gazetarët e televizioneve dhe shtypit të shkruar protestuan sot para godinës së Kuvendit të Shqipërisë kundër vendimmarrjes së Byrosë së Parlamentit që i përjashtoi nga aksesi në komisionet parlamentare.


Gazetarët firmosën një draft-kërkesë, të cilën thanë se do t’ia dërgojnë Kuvendit, ambasadave, OSBE-së, Avokatit të Popullit, Kryeministrisë, dhe Presidentit. Ata e konsiderojnë vendimin si cenim të punës së tyre, transparencës dhe kundër interesit të publikut.


Gazetari i “Panoramës” Mariglen Kume u shpreh: “Një vit e gjysmë më parë ne kemi qenë në një Konferencë për mbledhjen e fondeve për Shqipërinë. Në argumentet që kanë dhënë deputetët në Shqipëri, thonë që kështu ndodh edhe në vendet e tjera. Në BE na bëhej vetëm një check-in pastaj ne kishim të drejtë të merrnim në intervista këdo që ishte në interes të publikut. I bëj thirrje të tërhiqen pasi nuk është në shërbim të transparencës!”, tha ai.

Ndërkaq gazetari i “News 24” Osman Stafa tha se: “Të gjithë e dimë që të bësh gazetari sot është shumë e vështirë, informacioni është centralizuar. Pse kanë frikë deputetët dhe cila është arsyeja pse është marrë ky vendin?!
Kryesia e Kuvendit është i vetmi vend ku mund tu drejtojmë një mikrofon politikanëve?”

Fiorela Beleshi e “Ora News” deklaroi: “Vendimi bie në kundërshtim me interesin tonë dhe lirinë tonë.
Si mund të japin llogari të gjithë parlamentarët që do të jenë në shtator?

Këtë vendim e kanë marrë disa deputet që nuk u votuan nga populli. Kemi reagime të dobëta edhe nga ana e PD. U bëjmë thirrje edhe ndërkombëtarëve për të reaguar. I bëj thirrje PS-së të tërhiqet”.


Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *