• |
ide | kryesore

UEFA bën prapaktheu: pezullohet procedimi kundër Juve, Barcelona e Real Madrid

-Instant, Sport

Bllokohen, të paktën për momentin, sanksionet kundër klubeve rebele në Super League: “Pas hapjes së procedurave disiplinore kundër FC Barcelona, Juventus FC dhe Real Madrid CF për një shkelje të mundshme të kornizës normative të Uefa-s në lidhje me projektin e të ashtuquajturës ‘Super League’, Komisioni i Apelit Uefa ka vendosur të pezullojë procedurat deri në një njoftim tjetër”, thuhet në një shënim zyrtar. Pastaj sqarimi nga organizmi i udhëhequr nga Ceferin se “do të merren të gjitha masat për të siguruar që procedura disiplinore të rifillojë sa më shpejt të jetë e mundur”.


“Uefa merr shkas për vendimin e marrë sot nga Komisioni i Pavarur i Ankesave Uefa për të pezulluar përkohësisht procedurat disiplinore që ishin hapur kundër FC Barcelona, Juventus FC dhe Real Madrid CF për një shkelje të mundshme të kornizës ligjore të Uefa-s në lidhje me të ashtuquajturin Projekti Super League – lexon njoftimin për shtyp që pason vendimin për të ndaluar – Uefa pranon se vendimi për pezullimin e përkohshëm të procedurave u mor nga organi i apelit Uefa pas njoftimit zyrtar të bërë ndaj Uefa-s nga autoritetet kompetente zvicerane në 2 qershor 2021 i një urdhërese gjyqësore ex parte të marrë në 20 prill 2021 nga subjekti juridik European Super League Company SL e Gjykatës Tregtare Nr. 17 të Madridit. Vendimi i organizmit të pavarur të apelit Uefa u mor pa paragjykuar çështjen e zbatueshmërisë së urdhërit të gjykatës së Zvicrës.


Uefa kishte hapur procedurat disiplinore në 25 maj, duke kërcënuar me sanksionone tre klubet për një shkelje të mundshme të kornizës ligjore të trupit qeverisës evropian të futbollit, ndërsa nëntë promovuesit e tjerë të Super League i shpëtuan këtyre persekutimeve në këmbim të gjobave të lehta. Një vendim pritej para fillimit të Euro 2020. Të hënën, megjithatë, kishte qarkulluar lajmi se Ministria Zvicerane e Drejtësisë kishte dërguar një njoftim në UEFA dhe FIFA, duke i informuar ata se ata nuk do të ishin në gjendje të vendosnin sanksione kundër tre klubeve akoma të lidhur zyrtarisht me projektin e Super League.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu