• |
ide | kryesore

Envision anija kozmike evropiane, që do të vizitojë Venusin

-Instant, Planet

Agjencia Evropiane e Hapësirës ( ESA ) së fundmi ka njoftuar se do të dërgojë në  anijen kozmike Envision në Venus. Mediat bëjnë me dije se ky është një vendim që është marrë pas njoftimit të NASA se do të dërgojë misionet Veritas dhe Davinci +, në planetin më të afërt Tokë.


Të tre misionet robotike, të cilat konsiderohen plotësuese, do të përfundojnë brenda viteve 2030, me Parashikimin Evropian të planifikuar për të lëshuar një raketë Evropiane Ariane 6 pas SHBA, midis 2031-2033 dhe për të arritur Venusin e nxehtë dhe të mbytur në 2034 ose 2035.


Ndërkohë pritet që nga këto tre misione studiuesit të jenë në gjendje që të marrin  pamjen më të plotë të Venusit relativisht të lënë pas dore.

Agjencia Evropiane e Hapësirës ( ESA ) së fundmi ka njoftuar se do të dërgojë në  anijen kozmike Envision në Venus. Mediat bëjnë me dije se ky është një vendim që është marrë pas njoftimit të NASA se do të dërgojë misionet Veritas dhe Davinci +, në planetin më të afërt Tokë  .

Të tre misionet robotike, të cilat konsiderohen plotësuese, do të përfundojnë brenda viteve 2030, me Parashikimin Evropian të planifikuar për të lëshuar një raketë Evropiane Ariane 6 pas SHBA, midis 2031-2033 dhe për të arritur Venusin e nxehtë dhe të mbytur në 2034 ose 2035.

Ndërkohë pritet që nga këto tre misione studiuesit të jenë në gjendje që të marrin  pamjen më të plotë të Venusit relativisht të lënë pas dore.

Ndërkaq Venusi u parapri nga misioni Evropian Venus Express (2005-2014) i cili u përqendrua në kërkimet atmosferike, japonezët  Akatsuki  (ende studion atmosferën që nga viti 2015) dhe ish-amerikan Magellan (harta e planetit me teknologjinë e vjetër midis 1989-1994).

 

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu