• |
ide | kryesore

Euro 2020, turneu më i pasur në histori: 30 milionë euro për kampionin, shpenzimet arrijnë 2 miliardë

-Instant, Sport

Evropiani më i pasur në histori fillon me Itali-Turqi. Sipas Corriere della Sera, në fakt, në këtë edicion ekipet kombëtare pjesëmarrëse do të ndajnë thesarin e 331 milionë eurove (30 milionë më shumë se në Francë 2016). Fillimisht duhej të ishin 371 milionë, por më pas pandemia i detyroi organizatorët të bënin disa shkurtime dhe të rishikonin buxhetin me ulje.


Në llogaritë e shpërblimeve, fituesi i Euro 2020 do të marrë 30 milionë euro, ndërsa 9.5 milionë do t’u garantohen secilit prej 24 pjesëmarrësve në fazën finale. Por kjo nuk është e gjitha. Në grupe një fitore vlen një milion euro, ndërsa një barazim 500 mijë euro. Kalimi në 1/8 garanton 1.5 milionë, çerekfinalet 2.5 milionë dhe gjysmëfinalet 4 milionë. Në fund, janë edhe 5 milionë euro për ata që do të marrin pjesë në finale.


Shifra të rëndësishme, edhe pse biznesin e vërtetë do të vazhdojë ta bëjë UEFA. Shpenzimi i përgjithshëm i Euro 2020, në fakt, do të jetë afër dy miliardë euro me synimin për të arritur një fitim prej mbi 850 milion euro. Para të çmuara për të rikthyer të fortë futbollin evropian dhe për t’i vendosur llogaritë përsëri në rregull.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu