• |
ide | kryesore

Rama: Shqiptarët dhe serbët të ndjekin shembullin e gjermanëve, padia për gjenocid nuk sjell rezultat

-Instant, Lajme, Të fundit

Kryeministri Edi Rama në një intervistë të dhënë për mediat serbe është shprehur se  do të ishte mirë që shqiptarët dhe serbët mund të imitonin francezët dhe gjermanët pas Luftës së Dytë Botërore. Rama në fjalën e tij për Euronews Serbia ka theksuar se është e domosdoshme zgjidhja e çështjes mes Serbisë dhe Kosovës, pasi do të ndihmojë në zhbllokimin e potencialit që ekziston në marrëdhëniet midis Serbisë dhe Shqipërisë.


Ndër të tjera ai beson se Shqipëria dhe Serbia do të përdorin gjitha mundësitë dhe thotë se BE nuk mund të na tregojë se çfarë mund të bëjmë dhe çfarë nuk mund të bëjmë. Kryeministri shqiptar foli gjithashtu nëse Shqipëria do ta ndihmojë Kosovën të ngrejë një proces gjenocid kundër Serbisë dhe cilat janë marrëdhëniet midis Serbisë dhe Shqipërisë.


“Nuk i thonë askujt, si shqiptar, dhe natyrisht për mua, nuk mund të mos mendoj për Kosovën dhe nuk mund të mos mendoj për historinë e gjatë të konfliktit, ndarjen e shqiptarëve, heshtja midis Shqipërisë dhe Serbisë, dhe gjëra të ndryshme. Përsëri, nëse shkojmë një hap më tej, kur themi Serbi, do të kuptojmë atletë të mahnitshëm, filma të pabesueshëm, krijimtari, disa cilësi krijuese, do të thosha, dhe në fund, kur kemi gjithë atë në mendje, imponohen dy gjëra: një gjuhë, e cila u bë e njohur për ne si e shëndoshë, jo sepse e kuptonim, por sepse u përpoqëm të prishim murin e izolimit, duke parë televizionin jugosllav, i cili ishte i ndaluar dhe ishte dritarja e vetme në botë, sepse televizioni italian nuk mund të është parë në dy të tretat e Shqipërisë.

Përsëri, përveç gjuhës, mbetet një kuriozitet, sa mund të bëjmë së bashku në të ardhmen dhe sa mirë do të ishte nëse ne, shqiptarët dhe serbët, mund të imitonim francezët dhe gjermanët pas Luftës së Dytë Botërore. Sigurisht, ky është një dimension krejtësisht i ndryshëm, por është i ngjashëm, për sa i përket vullnetit për të kapërcyer historinë, për të zgjidhur mosmarrëveshjet, për të krijuar një themel të ri dhe për të filluar të njihemi më mirë dhe për t’u lënë fëmijëve tanë një trashëgimi tjetër”, ka thënë Rama .

Duke nënvizuar se megjithatë vendimi përfundimtar i takon klasës politike në Prishtinë dhe jo Tiranës zyrtare, Rama u shpreh se kjo do të ishte jo një iniciative që do të sillte rezultate.

7 Comments

 1. Konflikti shqiptaro-serb eshte i nje natyre krejt tjeter nga ai franko-gjerman sepse nuk eshte thjesht

  nje konflikt per domonim, por njera pale, ajo serbe e konsideron token e Koseves si toke serbe, si

  pjese e Serbise pra do ta shkulin me rrenje popullin shqiptar te Kosoves, te shuajne ekzistencen e

  asaj popullesie ne ato troje. Vetem per KM-tone, kur themi Serbi nenkuptojme atlete te mahnitshem,

  te pabesueshem e krijimtari e cilesi krijuese kurse per popullin shqiptar te Kosoves e Shqiperise kur

  themi Serbi nekuptojme nje shtet qe ne vazhdimesi ka ushtruar dhune e perdhune, jo vetem e ka lare

  Kosoven me gjakun e Kosovareve, jo vetem u ka mohuar atyre lirine dhe te drejtat por ka planifikuar

  deri edhe ne nivele akademike per shpernguljen, deportimin e deri sterilizimin e popullesise se Kosoves

  dhe popullimin me kolone Serbe. Kur themi Serbi nenkuptojme jo vetem Vucicin qe e konsideron token

  kosovare si Serbi, por edhe Milloshevicin, Rankovicin, Cubrillovocin e deri tek Stefan Dushani ne mesjete.

  KM-ja jone paska ndjekur dhe pelqyer filmat e krijimtarine Serbe, por populli shqiptar i Kosoves dhe

  i Shqiperise eshte mbrujtur nga bukuria dhe madheshtia e Eposit te Kreshnikeve ne themel te te cilit

  qendron konflikti shqiptaro-sllav, lufta per mbrojtjen e territorit te tyre nga paraardhesit e Vucicit e

  Milloshevicit. Por keto gjera KM-se tone i duken koncepte te tejkaluara se e tejkaluar i duken edhe

  te drejtat e lirite themelore te cilat perdite e me teper po ua mohon shiptareve , po ua shterngon lakun

  ne fyt e po ben ceshte e mundur ta shpopulloje Shqiperine nga shqiptaret sic beri keto 8 vjet me

  500 mije njerez kryesisht nga populli opozitar.

  1. Kete qe ke komentuar ti .. e ka sqaruar Rama shume mire ne fund te intervistes se tij.

   ‘ Sigurisht, ky ( konflikti Gjermano – Francez) është një dimension dhe rast krejtësisht i ndryshëm, por është i ngjashëm, për sa i përket vullnetit për të kapërcyer historinë, për të zgjidhur mosmarrëveshjet, ””’
   Pra ai nuk po e merr si shembull per nga karakteristikat dhe tematikat,, por nga deshira dhe vullneti per te kapercyer mosmarrveshjet.

 2. Aaa lapsi Stilolapsiiii. Prap manipuluat me titullin.

  Cdokush qelexon vetem titullin kujton se Rama mer si shembull dy gjermanite. Dhe keta lexues qe lexojne vetem titujut pyesin.. ‘ po ky ka luajtur mendsh ? Ceshtje midis 2 gjermanive ishte ceshtje midis te njejtit poputll ! ”” ,, dhe menjehre vjen ne goje fjala TRADHETAR.
  Por nese lexon qe behet fjale per konflikitn Gjermano-Francez.. aty e kupton qe e ke ngrene me titullin qe te ka servirur lapsi.

  1. Këta leshkomentuesit më sipër nuk e shikojnë që kryeleshministri flet me një gjuhë të pakuptueshme, të stilit Fatos Nano, për të folur shumë e mos thënë asgjë.

   “Nuk i thonë askujt, si shqiptar, dhe natyrisht për mua, nuk mund të mos mendoj për Kosovën dhe nuk mund të mos mendoj për historinë e gjatë të konfliktit, ndarjen e shqiptarëve, heshtja midis Shqipërisë dhe Serbisë, dhe gjëra të ndryshme.

   Përsëri, nëse shkojmë një hap më tej, kur themi Serbi, do të kuptojmë atletë të mahnitshëm, filma të pabesueshëm, krijimtari, disa cilësi krijuese, do të thosha, dhe në fund, kur kemi gjithë atë në mendje, imponohen dy gjëra: një gjuhë, e cila u bë e njohur për ne si e shëndoshë, jo sepse e kuptonim, por sepse u përpoqëm të prishim murin e izolimit, duke parë televizionin jugosllav, i cili ishte i ndaluar dhe ishte dritarja e vetme në botë, sepse televizioni italian nuk mund të është parë në dy të tretat e Shqipërisë.”

   Këto nuk janë fjalë të një kryministri po të një “studente pikture nën efektin e drogës”.

 3. Këta leshkomentuesit më sipër nuk e shikojnë që kryeleshministri flet me një gjuhë të pakuptueshme, të stilit Fatos Nano, për të folur shumë e mos thënë asgjë.

  ide | kryesore

  Rama: Shqiptarët dhe serbët të ndjekin shembullin e gjermanëve, padia për gjenocid nuk sjell rezultat
  3 orë më parë

  Kryeministri Edi Rama në një intervistë të dhënë për mediat serbe është shprehur se do të ishte mirë që shqiptarët dhe serbët mund të imitonin francezët dhe gjermanët pas Luftës së Dytë Botërore. Rama në fjalën e tij për Euronews Serbia ka theksuar se është e domosdoshme zgjidhja e çështjes mes Serbisë dhe Kosovës, pasi do të ndihmojë në zhbllokimin e potencialit që ekziston në marrëdhëniet midis Serbisë dhe Shqipërisë.

  Ndër të tjera ai beson se Shqipëria dhe Serbia do të përdorin gjitha mundësitë dhe thotë se BE nuk mund të na tregojë se çfarë mund të bëjmë dhe çfarë nuk mund të bëjmë. Kryeministri shqiptar foli gjithashtu nëse Shqipëria do ta ndihmojë Kosovën të ngrejë një proces gjenocid kundër Serbisë dhe cilat janë marrëdhëniet midis Serbisë dhe Shqipërisë.

  “Nuk i thonë askujt, si shqiptar, dhe natyrisht për mua, nuk mund të mos mendoj për Kosovën dhe nuk mund të mos mendoj për historinë e gjatë të konfliktit, ndarjen e shqiptarëve, heshtja midis Shqipërisë dhe Serbisë, dhe gjëra të ndryshme.

  Përsëri, nëse shkojmë një hap më tej, kur themi Serbi, do të kuptojmë atletë të mahnitshëm, filma të pabesueshëm, krijimtari, disa cilësi krijuese, do të thosha, dhe në fund, kur kemi gjithë atë në mendje, imponohen dy gjëra: një gjuhë, e cila u bë e njohur për ne si e shëndoshë, jo sepse e kuptonim, por sepse u përpoqëm të prishim murin e izolimit, duke parë televizionin jugosllav, i cili ishte i ndaluar dhe ishte dritarja e vetme në botë, sepse televizioni italian nuk mund të është parë në dy të tretat e Shqipërisë.”

  Këto nuk janë fjalë të një kryministri po të një “studente pikture nën efektin e drogës”.

 4. Ore qen rrugesh ; Gjermania dhe France kane qene ne lufte si gjithe Evropa, e serbet kane bere genocid ne Bosnie e ne Kosove o mi kanalesh. Mos bej rroten e …arit me qellim.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu