• |
ide | kryesore

Rama: Do fusim nëpunësit digjital në administratë

-Instant, Arkiva, Lajme, Të fundit

Kryeministri Edi Rama ka zhvilluar një bashkëbisedim me të rinjtë e përzgjedhur nga ‘Gati për Shqipërinë’.


Gentjana Agushi jeton dhe punon në Brooklyn prej 12 vitesh. Ka mbaruar studimet për administrim biznes, duke vazhduar më tej më studimet për financë ekonomik. Dëshira e saj është kontribuojë për vendin e saj.
Kryeministri u shpreh se po mendohet që të krijohet një administratë, që do të jetë një segment pune për nëpunësit digjitalë që duan të kontribuojnë në Shqipëri nga jashtë vendit.
“Ne jemi duke menduar për një reformë, e cila në japi mundësinë që ata të cilët, si rasti i Gentjanës, që duan të kontribuojnë në mënyrë sistematike dhe nuk duan të vijnë në Shqipëri, të hapim një segment të administratës të lartë për nën-punës publik digjital, që punojnë nga shtëpia”, tha Rama.


15 Comments

 1. Bravo puneso administrate digjitale,do ishte me e mira te kishte dhe nje qeveri digjitale se do shpetonte Shqiperia nga injoranca dhe harbutlleku.

  1. Ne nje shtet demokratik dhe ku sundon ligji punesimi dhe rekrutimi ne adminostrate civile behet ne perputhje me ligjin. Jo nga Kryeministri apo Ministra te qeverise. Vendet e lira te punes publikohen, behen aplikime dhe ka nje proces ku fiton ai qe ploteson me mire kriteret. Kuptohet qe ne kete rast personi qe eshte ulur ne kolltukun e Kryeministrit ka nevoje per propogande e kredite personale. Porse eshte ne nje shkelje te rende te ligjit me premtimet qe ben per punesim. Ne nje vend te BE kjo do te ishte nje skandal. Por jo ne Shqiperi, ku shperdorimi dhe abuzimi jane vlera qe kokoshe si ky sot kaperdisen.

 2. O injorant te mbyte hajdutat ne dogane te kane degjeneruar komplet. Nuk e di si ke surrat e del ne media o i pa bese. I ke denoncimet mbi tavoline dhe rri si llum. Bej show kot.

 3. Ja dhe nje arsye tjeter per te emigruar nga Shqiperia.
  Pse u dashka ndejt ne Shqiperi kur shkollimi i marre ne vend zerohet ?

  Lejohen te rrine ne atdhe vetem Bangladeshasit dhe turistet.

 4. Nepunes digjital🙄?
  Te shkershen ligjin, te shtyp, te vjedh e ky nepunesi nuk dihet se kush eshte?
  Menyre spektakolare per te dhunuar, vjedhur, shtypur e te mos kesh mundesi ta dish se kush!
  Ke do oadisesh?
  Pastaj te rrofte e drejta ligjore dhe fjala e lire, nuk ke cfare te besh me të!

 5. Ben ca lek per kulishin zaho e ik qihu me byth
  Cfar do besh to nje plak I kalbur qe te zihet shurra
  Bir spiuni bir kristaqiiiiiii

 6. Nese Ajnshtajn do dinte “fenomenin rama” do rishqyrtonte thenien e tij per paralelizmin mes Universit e cmendurise; ai do thoshte edhe cmenduria e paska nje kufi te km shqipetar rama…

 7. Shiheni pak me gjere problemin shqipo dhe mundohuni sado pak me mendjelehtesine ekzemplare qe ju karakterizon te kuptoni cfare realisht po ndodh. Keta te gjith jana zara ne doren e atyre qe realisht e zoterojn kete vend. Keta jane thjesht dhe vetem kukulla. Ky po ja u sterthote te verteten …. une ju thashe por ju mendjelehte nuk na moret seriozisht….cfar doni me?!

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu