• |
ide | kryesore

Euro 2020, sot debuton Spanja “e re”: Enrique përballë Suedisë së frikshme, Polonia sfidon Sllovakinë

-Instant, F1, Sport

Dita e katërt e kampionatit europian të futbollit ofron debutimin e shumë pritur të Spanjës. “Furitë e Kuqe” sonte do të përballen me Suedinë e frikshme në ndeshjen kryesore të grupit E. Në të njëjtin grup gjithashtu do të zbresin në fushë Poloni-Sllovaki, ndërsa kompleton Grupin D Skoci-Republika Çeke, ndeshje që ngre siparin e ditës.


Pasi kapërceu vështirësitë e shkaktuara nga Covid dhe dëmtimet, Spanja e revolucionarizuar nga Luis Enrique, filloi aventurën kontinentale. Iberikët nuk janë më të varur nga Barcelona e Real Madrid, dhe në Sevilje, që zuri vendin e Bilbaos në hartën e Euro 2020, pret Suedinë. Nga ana tjetër, ekipi kombëtar verdheblù po lufton me lloje të ndryshme tërheqjesh, Ibrahimovic në vendin e parë, por për trajnerin Jarne Andersson, nuk është rasti të bëhet dramë, veçanërisht në dritën e asaj që rrezikoi ti ndodhte Eriksen. “Një ngjarje si ajo që i ndodhi Eriksen – komenton trajneri suedez – shkakton ndjesi të pakëndshme. Është e vështirë të kuptosh reagimet e të gjithë lojtarëve kur një gjë e tillë ndodh. Logjikisht shpresoj të mos na ndodhë edhe neve. Por ajo që ka rëndësi shumica. është se Eriksen është mirë tani. Sa për ne, ne do të luajmë nesër duke shpresuar se asgjë e tillë nuk do të ndodhë me ne dhe me të tjerët”.


Luis Enrique gjithashtu ka marrë kritika, por kjo nuk e ka mërzitur atë pasi ka kaluar diçka tjetër në jetë. Për ndeshjen e nesërme ai thotë se “Suedia është e fortë, ata kanë njerëz cilësorë, por sigurisht mungesa e Kulusevskit do të jetë e rëndë për ta. Ndeshja e parë në një turne nuk është kurrë e lehtë – shpjegon ai – sepse shërben për “matjen e pulsit ” e konkurrencës, dhe ka gjithmonë shumë faktorë që mund të përcaktojnë prirjen e tij. Sidoqoftë, ne kemi besim se mund të shprehemi në nivelet tona”. Por edhe ai, ashtu si Andersson, do të duhet të merret me mungesat. “Sigurisht, do të doja të kisha në dispozicion ‘Busi’ (Busquets ed) – pranon ai -, por nuk mundem dhe në çdo rast unë kam një ekip që më pëlqen shumë dhe që sigurisht nuk i mungojnë liderat. Jam edhe unë, sepse po të mos ishte i tillë një trajner, do të ishte një shenjë e keqe “.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu