• |
ide | kryesore

Euro 2020/ Tetë minutat që thyen dy rekorde: Jude Bellingham, 17 vjeçari anglez që bëri histori

-Instant, F1, Kryesore, Sport

Jude Bellingham u bë më lojtari më i ri ndonjëherë, që ka luajtur në një Kampionat Evropian, kur hyri në fushë për Anglinë të dielën, në ndeshjen kundër Kroacisë. 17-vjeçari erdhi nga pankina për të zëvendësuar Harry Kane në ndeshjen e parë të skuadrës së tij në turne kundër Kroacisë. Mesfushori i Borussia Dortmund gjithashtu ka thyer rekordin e Michael Owen për t’u bërë lojtari më i ri që përfaqëson Anglinë në një turne të madh.


Bellingham, i cili aktualisht luan për Borussia Dortmund, erdhi përmes akademisë së Birmingham City para se të transferohej në Gjermani për shumën e 25 milionë paund – duke u bërë 17-vjeçari më i shtrenjtë në histori.


Ndërsa Bellingham fikson një arritje tjetër, le të hedhim një vështrim në lojtarët e rinj që kanë vendosur rekordet në Europian.

Portieri më i ri që ka bërë një paraqitje në Euro – Jose Angel Iribar

Spanjolli Jose Angel Iribar u bë portieri më i ri që ka bërë një paraqitje në Euro, në 1964, në moshën 21 vjeç dhe 108 ditë.

Iribar vendosi shenjën e tij në fitoren 2-1 të Spanjës ndaj Hungarisë dhe ai do të vazhdonte të ndihmonte vendin e tij të fitonte turneun, duke u bërë portieri më i ri që e fitoi gjithashtu.

Duhet të theksohet se lojtarë si Iker Casillas në Euro 2000 dhe Igor Akinfeev në Euro 2004 ishin më të rinj se Iribar kur u përfshinë në skuadrat për turneun, por nuk bënë asnjë paraqitje aty.

Lojtari më i ri që shënoi një gol – Johan Vonlanthen

Johan Vonlanthen i Zvicrës u bë lojtari më i ri që shënoi një gol në Euro në 2004 në moshën 18 vjeç dhe 141 ditë.

Interesant fakti, ai bëri debutimin e tij në Euro në të njëjtën ditë kur Wayne Rooney u bë shënuesi më i ri në historinë e Euro-s me dy gola kundër skuadrës së tij. Sidoqoftë, Vonlanthen vazhdoi të shënonte kundër Francës katër ditë më vonë dhe e mori atë rekord për vete.

Vonlanthen ka bërë 40 prezenca për Sëitzerland përpara se të tërhiqej në 2018.

Lojtari më i ri që paraqitet në një finale – Renato Sanches

Kur Portugalia arriti në finalen e Euro 2016, Renato Sanches ishte një perspektivë e nxehtë. Ai sapo ishte bashkuar me Bayern Munich nga Benfica në moshën 18 vjeç dhe kishte një reputacion për të jetuar.

Ai luajti një pjesë në finale kundër Francës, ku Eder shënoi golin fitues për Portugalinë. Renato ishte 18 vjeç e 328 ditë kur u prezantua në finale, duke u bërë lojtari më i ri që e ka bërë këtë.

Renato Sanches dështoi të përmbushë premtimin e tij dhe aktualisht luan për Lille.

Lojtari më i ri që shënon në një finale – Pietro Anastasi

Në finalen e Euro 1968, Pietro Anastasi i Italisë u bë lojtari më i ri që shënoi në një finale kur volej i tij me të djathtën tundi rrjetën e Jugosllavisë. Ai ishte 20 vjeç e 63 ditë në atë kohë.

Interesante është se finalja fillimisht përfundoi 1-1 dhe ata luajtën një ndeshje tjetër, duke qenë se atëherë nuk kishte penallti. Anastasi shënoi golin e dytë dhe vulosi një fitore 2-0 për Italinë.
Anastasi, në atë pikë, ishte lojtari më i shtrenjtë në botë kur u bashkua me Juventus nga Varese.

2 Comments

  1. Nëse Basha dorëzohet nga presioni i SHBA, siç dhe premton me zë të ulët nëpër takime me diplomatë, dhe hyn në konflikt me Berishën, për ta nxjerrë atë nga grupi parlamentar, ai është duke bërë një histori të re të Partisë Demokratike dhe të vetën personalisht.

    Por për ta bërë këtë, ai duhet çojë partinë në zgjedhje dhe të marrë mandat për këtë histori të re.

    Personalisht jam në krah të tij, nëse ndërmerr aktin e dytë, por jo të qëndrojë në krye të PD me votat e siguruara nga Berisha, si garant i tij.

  2. Basha tashmë është gati “për betejën” kundër Edi Ramës dhe “klikës së tij” për masakrën zgjedhore të 25 prillit sikurse i cilëson ai zgjedhjet, po dalin një nga një elementë shokues nga masakra që vetë Lulzim Basha realizoi mbi kundërshtarët brenda PD në zgjedhjet e 13 qershorit.

    Nuk kishte ndodhur që në kohën e Enver Hoxhës që të ndalohej vota e një qytetari, kur të “deklasuarve” të atëhershëm u ishte ndaluar vota për frontin dhe gjykatat pasi ishin armiq të partisë dhe klasa të përmbysura.

    Ditën e dielë, Basha ia kaloi Enverit, pasi anëtarë të PD u ndaluan të të votonin në zgjedhjet për kryetarin e partisë

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu