• |
ide | kryesore

Video/ Polonia me 10 lojtarë dënohet nga Skriniar: versioni goleador i mbrojtësit fut në telashe teknikun Sousa

-Instant, F1, Sport, Video

Sllovakia i befason të gjithë dhe fiton 1-2 kundër Polonisë në ndeshjen klasike që prish të gjitha parashikimet e grupit, dyshet e mundshme që shkojnë në 1/8 dhe kandidatët për të tretët më të mirë të turneut. Euro 2020 fillon keq për ekipin kombëtar të drejtuar nga Paolo Sousa, i cili fillimisht arriti të ekuilibrojë një sfidë të komplikuar, por përfundoi të paguajë për naivitetin e të tijve, që e shohin veten të detyruar të kapërcejnë dy angazhimet e mbetura me Spanjën dhe Suedinë.Njeriu më i pritur në Shën Petersburg ishte padyshim sulmuesi rekordmen Lewandowski por, çuditërisht, është skuadra e Tarkoviç që hapi ndeshjen në Grupin E pas kontrasteve të para. Në fakt, Sllovakisë iu deshën vetëm 18 minuta, me Mak që ndërtoi një veprim personal mahnitës: nisi nga krahu i majtë, shmangu markimin e dyfishtë duke kaluar Bereszynski me tunel dhe shënoi në shtyllën e parë. Fatkeq, por jo i pafaj portieri Szczesny, me topin që goditi shtyllën dhe përfundoi në rrjetë pasi u përplas në shpinën e juventinit: zyrtarisht është një autogol i 31-vjeçarit. Nuk është vetëm një episod, sepse formacioni i Sousas vazhdoi të vuajë, i vendosur nën presion së pari nga një depërtim i Haraslin dhe më pas nga një goditje ngjitur me traversën e Kuckas.

Polonia megjithatë reagoi me atë që më pak pritej, sepse një Linetty shumë negativ për 45 minuta, riktheu barazinë më pak se 30 sekonda pas kthimit në fushë: asist i Rybus dhe mesfushori i Torinos e dërgoi topin në rrjetë, pavarësisht një impakti jo perfekt me topin. Poloninë duket se ka dëshirën dhe energjinë për të përmbysur rezultatin, por në minutën e 62 një naivitet i papritur i Krychoëiak komplikoi gjithçka: shkelje e dukshme dhe karton i dytë i verdhë, që la polakët me 10 lojtarë. Efekti i inferioritetit u ndje menjëherë në qëndrimin e ekipeve dhe në të 68′ edhe në rezultat, sepse një goditje nga këndi e Hamsik gjeti Skriniar të lirë: goditja e mbrojtësit përfundoi në rrjetë për golin vendimtar të takimit. Sllovakia kështu fillon të shijojë një fitore befasuese dhe shtyu më tej duke u përpjekur të shmangë një barazim të dytë, që në fakt nuk arriti, sepse sulmi i dëshpëruar polak nuk i dha asnjë shpresë teknikut portugez.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu