• |
ide | kryesore

Kanada/ Libri i Charles Dickens rikthehet pas 80 vitesh në bibliotekë

-Instant, Planet

Zyrtarët nga një bibliotekë e Ontario thanë se një libër i kthyer së fundmi ishte vonuar për 80 vjet, shkruan faqja e internetit notizie.it.
Biblioteka ”Fergus” tha se një kopje e ”Martin Chuzzlewit” të autorit Charles Dickens u kthye kohët e fundit nga një person anonim.


Zyrtarët e bibliotekës thanë se ata nuk kanë regjistrime të librit, por ai ka një etiketë me emrin e bibliotekës brenda kopertinës, duke e sugjeruar mund të ketë qenë nga koleksioni origjinal i vitit 1900.


Zyrtarët thanë se nuk ishin të sigurt se kur libri u huazua për herë të fundit.
“Ne mendojmë se është midis 100 dhe 50 vjet më parë”, u tha gazetarëve kreu i bibliotekës, Rebecca Hine.

Hine tha se ka të dhëna të tjera që mund të gjenden në libër.
”Nuk kemi në plan të gjejmë personin që e huazoi librin”, thanë zyrtarët.
“Është vërtet e mrekullueshme të kesh këtë lloj lidhje me të kaluarën dhe me komunitetin. Shumë nga ne adhuruesit e librit mendojmë se është vërtet bukur të kesh një libër të vjetër”, theksuan ata.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu