• |
ide | kryesore

Video/ Francës i anullojnë dy gola, Hummels i bën dhuratë një autogol: Gjermania tani rrezikon shumë

-Instant, F1, Sport, Video

Aventura e Francës në Euro 2020 fillon me një fitore të rëndë. Në Grupin F, ekipi i Deschamps mund Gjermaninë 1-0 dhe i përgjigjet suksesit të Portugalisë. Në Mynih u luajt një ndeshje e nderë dhe e ekuilibruar. Në pjesën e parë Bleus zhbllokuan ndeshjen falë një autogoli të Hummels (20 ‘), pastaj në pjesën e dytë Rabiot goditi një shtyllë dhe Franca shënoi edhe dy herë të tjera me Mbappé dhe Benzema, të zhleftësuar për pozicion jashtë loje në të dy rastet.Fitoi Franca, nuk humbi Gjermania. Ajo që duhej të ishte ndeshja kryesore e fazës së grupeve nuk zhgënjeu pritshmëritë. 1-0 shpërblen kështu ekipin e Deschamps falë një autogoli të Hummels në minutën e 20 dhe është një verdikt i drejtë nga ajo që u pa në fushë. Por Gjermania nuk doli kurrë nga loja, duke krijuar madje disa mundësi për barazimin. Franca konfirmoi veten si ekipi më i mirë i turneut: pa asnjë dobësi, ata kanë lojtarë që gjithmonë mund të ndryshojnë lojën. Sulmi atomik, mesfushë graniti me Pogba dhe Kanté, dy mbrojtës qendrorë të fortë dhe dy anësorë të shkëlqyer. Nuk u prezantuan keq as gjermanët, të cilët nuk e humbën busullën pas disavantazhit dhe me Mueller dhe Gnabry humbën shanse të favorshme. Jo se Franca qendroi të shihte, siç dëshmon shtylla e Rabiot dhe tre raste në të cilat Mbappé, i cili ndoshta gjithashtu meritonte një penallti në pjesën e dytë, mund të dyfishonte. Var anulloi, me të drejtë, dy gola të Blues për offside.

Përveç nivelit të lojës, në kontekstin e një ritmi jo të furishëm, por në nivel të lartë, të dy ekipet konfirmuan një qëndrueshmëri të caktuar themelore. Mundësitë e lejuara vijnë nga cilësia e kundërshtarëve, jo nga gabimet difensive. Autogoli i Hummels erdhi nga një top fantastik i Pogba dhe një krosim i rrezikshëm nga Lucas Hernandez, që detyroi mbrojtësin të tradhëtonte portierin e tij. Gjermanisë ndoshta i mungon një qendërsulmues i madh: Ëerner, që hyri në finale nuk është saktësisht ai që duhet. Në anën tjetër, Deschamps ka Mbappé dhe Benzema, të mbështetur nga Griezmann: padyshim skuadra që duhet mundur.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu