• |
ide | kryesore

Zbulohet një prej diamantëve më të mëdhenj në botë

-Instant, F1, Stil

Një nga diamantët më të mëdhenj në botë është zbuluar në Botsvana.


Guri i çmuar 1,098 karat, besohet të jetë diamanti i tretë më i madh “me cilësi të çmuar” i gjetur ndonjëherë, iu paraqit Presidentit Mokgweetsi Masisi të Mërkurën.


Zbulimi u bë në fillim të këtij muaji në minierën Jwaneng, rreth 75 milje nga kryeqyteti i vendit, Gaborone. Miniera operohet nga Debswana, një kompani diamanti në pronësi të përbashkët nga qeveria e Botsvana dhe Grupi De Beers, sipas faqes zyrtare të internetit.

Një llogari zyrtare e qeverisë në Twitter shkruajti se “të ardhurat nga diamanti do të përdoren për të çuar përpara zhvillimin kombëtar në vend”.

1 Comment

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu