• |
ide | kryesore

Italia, makina e luftës e Mancinit: humbja e fundit 33 muaj më parë

-Instant, Sport

10 shtator 2018, ose më saktë 33 muaj më parë. Kjo është data e humbjes së fundit të Italisë së Roberto Mancinit. Ekipi i tij kombëtar fiton, bind, argëton dhe duket se nuk humbet asnjë humbje, e një Komb i tërë po mblidhet rreth të kaltërve, të cilët falë 3-0 ndaj Zvicrës rrëmbejnë kalimin për në raundin e 1/8 me një ndeshje për tu luajtur ende në grup e duke siguruar rezultatin e 29 pozitiv radhazi. Rekordi historik i Pozzo, prej 30 ndeshjesh pathyeshmëri, që zgjat nga viti 1939, është një hap larg (të dielën është Uellsi).


Një Itali argëtuese, e cila deri më tani ofron futbollin më të mirë në Kampionatin Evropian, por edhe solide, aq sa nuk ka pësuar asnjë gol në dhjetë ndeshje. Në 2021 porta e Gigio Donnarummas është ende e pastër dhe për të gjetur ekipin e fundit të aftë për ti shënuar një gol Italisë, duhet të kthehesh prapa në 14 tetor 2020 (1-1 me Hollandën). Duke e mbajtur portën të paprekur edhe të dielën me Uellsin (ndeshja që do t’i paraprijë firmës me PSG), numri një i kaltër, i pamposhtur për 785 minuta, mund të afrohet akoma më shumë me rekordin e pathyer të Zoff, i vendosur mes 1972 dhe ’74, që është 1,143 minuta. Në fakt, Gigios i duhen edhe katër ndeshje, pikërisht ato që e ndajnë Italinë nga finalja…


E papërshkueshme në mbrojtje, por shumë produktive në sulm kjo Itali: duke marrë parasysh në fakt serinë aktuale të dhjetë fitoreve radhazi, me tre golat ndaj Zvicrës, të kaltrit kanë realizuar 31 gola radhazi pa pësuar asnjë (dhe Immobile, në gol për 4 ndeshje rresht, arriti Belottin në kuotën 8 në renditjen e shënuesve të epokës Mancini). Një fabrikë e vërtetë goli ajo e Mancinit, të gjithë shënojnë, aq sa Locatelli është bërë lojtari i tretë i aftë të shënojë një dygolësh me Italinë në Kampionatin Evropian pas Pierluigi Casiraghi (Euro 1996) dhe Mario Balotelli (Euro 2012).

Numra e lojë për mbrëmje magjike për Italinë, që tani po shënjestron rekorde të tjera dhe mbi të gjitha finalen e Wembley.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu