• |

Kupa e Amerikës: Brazili merr përpara Perunë e kryeson i vetëm grupin

-Instant, Sport

Një mbrëmje tjetër perfekte për Brazilin në Copa America. Në ditën e dytë të fazës së grupeve, në fakt, Selecao mposhti Perunë 4-0: pas golit në minutën e 12′ nga Alex Sandro, kampionët në fuqi u shpërthyen në pjesën e dytë falë golave të Neymar (68′), Ribeiro (89 ‘) dhe Richarlison (93’). Ekipi i Tite tani është i pari në renditje, i vetëm, në sajë të 0-0 në ndeshjen tjetër të grupit B midis Kolumbisë dhe Venezuelës.

BRAZIL-PERÙ 4-0
Udhëtimi i Brazilit në Copa America vazhdon i papenguar. Pas debutimit 3-0 kundër Venezuelës, Selecao fikson një 4-0 ndaj Perusë, që e nis në mënyrën më të keqe aventurën kontinentale. Loja u zhbllokua që në minutën e 12′: Gabriel Jesus shërbeu në qendër për Alex Sandro i cili, i lënë krejtësisht i vetëm në zonë, depozitoi golin e 1-0 në favor të kampionëve në fuqi. Pasi i shkuan pranë dyfishimit në pjesën e parë me të djathtën e Fabinhos dhe në fillim të pjesës së dytë me Danilon, ekipi i Tites shënoi golin e dytë në mesin e pjesës së dytë: Neymar, që në minutën e 62 fitoi një penallti të anulluar më pas nga Var, mori pasimin e Fred dhe me një diagonale, jo të parezistueshme, mundi Gallesen në minutën e 68, duke mbyllur në mënyrë efektive ndeshjen. Dy golat e tjerë erdhën në fund: në minutën e 89, Everton Ribeiro shënoi 3-0 në asist të Richarlison, i cili fiksoi rezultatin përfundimtar 4-0, duke e shtyrë në rrjetë devijimin e portierit në goditjen e Firminos. Kështu Brazili merr fitoren e dytë në po aq ndeshje të Copa America dhe shkon në 6 pikë në grupin B, duke lënë pas Kolumbinë dhe Venezuelën. Nga ana tjetër, Peru mbetet pa pikë.

KOLUMBI-VENEZUELË 0-0
Një Farinez mahnitës bllokoi Kolumbinë, e detyruar të barazojë 0-0 në ndeshjen e tyre të dytë në Copa America. Në Goiânia, Cafeteros nuk shkuan përtej një barazimi falë performancës së shkëlqyer të portierit të Lens, i cili thjesht priti gjithçka. I pari që u shfaq i rrezikshëm ishte atalantini Muriel, pastaj Cardona, fituesi i ndeshjes kundër Ekuadorit, i cili e gjeti veten të ndaluar nga Farinez, i mrekullueshëm edhe në minutën e 35′ ndaj Duvan Zapatas. Në pjesën e dytë, Uribe provoi dy herë, por portieri venezuelian konfirmohet në mbrëmjen e madhe duke grushtuar gjysëm rovjeshatën e lojtarit të Portos, që provoi pa gjetur rrjetën edhe në fund. Një ofensivë e padobishme për Kolumbinë, që mbeti edhe me dhjetë lojtar në shtesë për shkak të kartonit të kuq të Luis Diaz: Cafeteros ngjiten në 4 pikë, por rrëshqasin në -2 nga vendi i parë i Brazilit. Pika e parë, ndërkohë, për Venezuelën.