• |
ide | kryesore

Anglia e Portugalia rrezikojnë 1/8 të komplikuara, Spanja e ka dështimin një hap larg: ja cfarë vendosin ndeshjet e fundit

-Instant, F1, Sport

Nuk është një europian surprizash si ai i 5 viteve më parë, por edhe pa befasi nuk është. Sigurisht që ka ekipe kombëtare prestigjioze që kanë komplikuar jetën e tyre, shumë madje në disa raste. Mjafton të mendosh Spanjën, e detyruar të luajë për kualifikimin në ndeshjen e fundit, ose Anglinë që rrezikon të renditet e dyta pas Republikës Çeke. Nuk po shkon shumë mirë edhe për Portugalinë, pas humbjes së rëndë të pësuar nga Gjermania.


Ndër favoritët e supozuar, udhëton e sigurtë Belgjika me pikë të plota dhe praktikisht e sigurt për kalimin si e parë në grupin B. Rusia do të ishte e dyta në rast të barazimit me Danimarkën. Nëse do të humbasë (duke supozuar të sigurtë humbjen e Finlandës me ekipin kombëtar të Lukakut), do të ishin tre skuadra me pikë të barabarta dhe gjithçka do të vendoset nga diferenca e golave në ndeshjet kokë më kokë.


E njëjta situatë e Belgjikës vlen, në grupin C, edhe për Hollandën (e impenjuar në ndeshjen e fundit kundër Maqedonisë së Veriut). Austria dhe Ukraina do të luajnë për vendin e dytë me ekipin kombëtar Shevcenkos të favorizuar, në rast barazimi, nga llogaritë e golave të shënuar.
Anglia, në grupin D, po luan për vendin e parë në grup me Republikën Çeke. Me pikë të njëjta (4), me një barazim çekët do të ishin në avantazh për diferencën e golave. Skuadra që do të humbiste mund të gjendej në të njëjtën renditje me fituesin e përplasjes mes Kroacisë dhe Skocisë dhe hyrja në raundin e 1/8 do të vendosej nga përplasjet direkte.

Suedia me 4 pikë, Sllovakia me 3, Spanja me 2 dhe Polonia me 1. Grupi E është ende i gjithi në ekuilibër. Kombëtarja e Luis Enrique, duke mos mposhtur Hamsik dhe shokët e tij në ndeshjen e fundit të grupit, do të rrezikonte një dalje të parakohshme. Suedezët thjesht kanë nevojë për një barazim me polakët për ta mbyllur si të parë (gjithnjë nëse spanjollët nuk rrëzohen kundër Sllovakisë). Nëse, nga ana tjetër, Suedi-Poloni përfundon në barazim, Morata dhe shokët e tij të skuadrës, duke fituar ndeshjen e fundit me një rezultat të mirë, mund të shkojnë edhe në vendin e parë.

Franca kryeson në grupin F me një pikë më shumë se Portugalia dhe Gjermania. Gjithçka do të vendoset në përballjen e drejtpërdrejtë mes Mbappé dhe Cristiano Ronaldos. Nëse do të përfundonte me një barazim, Gjermania, duke mundur Hungarinë, do të ishte e para në grup. Sidoqoftë, ka të ngjarë që të tre emrat e mëdhenj të kalojnë në raundin e 1/8 me të tretën në renditje që do të peshkohet si një nga të tretat më të mira.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu