• |
ide | kryesore

Temperaturat e padurueshme në rritje, OKB kritika për liderët e G7

-Instant, Arkiva, Lajme, Të fundit

Kreu i ndryshimit të klimës në Kombet e Bashkuara ka paralajmëruar që udhëheqësit botërorë janë ende “larg” nga sigurimi i një marrëveshje për të kufizuar efektet katastrofike të ngrohjes globale, me më pak se pesë muaj për të shkuar përpara një samiti kryesor në Glasgow.


Sipas Guardian, Patricia Espinosa tha se megjithëse ishin bërë përparime në takimin e G7 në Cornwall fundjavën e kaluar, nuk ishte bërë përparim në respektimin e angazhimeve të kaluara për të gjetur 100 miliardë dollar në vit për të ndihmuar vendet në zhvillim të investonin në teknologjitë e gjelbra.


“Ne jemi akoma shumë larg nga të qenit plotësisht të sigurt për të patur një sukses të plotë në Cop 26,” tha ajo. Konferenca e KB për klimën, që hapet më 31 tetor në Glasgow, konsiderohet të ketë një rëndësi të veçantë në betejën kundër ngrohjes globale, e cila tani po shkrin akujt, duke ngritur nivelin e detit, duke shkatërruar shkëmbinj nënujorë koralorë dhe duke prishur sistemet e motit në të gjithë planetin.

Marrëveshja e Parisit për klimën në 2015 premtoi se kombet do të përpiqeshin të kufizonin ngritjen e temperaturës në më pak se 1.5C duke kufizuar në mënyrë drastike emetimet e karburanteve fosile, shkaku kryesor i ngrohjes globale. Glasgow do të jetë mundësia e parë për të vlerësuar ndikimin e premtimeve të bëra në Paris dhe për të zbatuar masa të reja për të shmangur katastrofën globale.

G7 kishte ofruar shpresë se ky proces mund të rritur përpara Cop26, por Espinosa shprehu zhgënjimin, duke thënë: “Sa i përket financave, unë do të kam shpresuar me të vërtetë për një sinjal të qartë se si dhe kur do të jetë në gjendje për të parë angazhimin për mobilizoni $ 100 miliardë të plotësuara. ”

Espinosa shtoi se kishte ende dyshime nëse samiti do të mbahej me të gjithë delegatët që merrnin pjesë personalisht, ose nëse ai mund të organizohej pjesërisht ose plotësisht në një format virtual. Nëse do të kishte valë në Covid-19, planet do të duhej të adaptoheshin në përputhje me rrethanat.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu