• |
ide | kryesore

Zgjedhjet rajonale në Francë: Shuplakë për Macron, Le Pen nuk bind

-Instant, Lajme, Planet

Presidenti francez Emmanuel Macron dhe udhëheqësja e ekstremit të djathtë Marine Le Pen nuk arritën të bindin votuesit në zgjedhjet rajonale dhe të departamenteve të së dielës, të cilat u shënuan nga pjesëmarrje rekord të ulët. Pavarësisht nga çështjet lokale në thelbin e saj, votimi i së dielës po konsiderohej nga disa si një parathënie e zgjedhjeve presidenciale të vitit të ardhshëm, ku Macron dhe Le Pen pritet gjerësisht të luftojnë në raundin e dytë.


Votuesit po zgjidhnin këshilltarë për 13 rajonet e Francës, si dhe për 96 departamente. Partitë që fituan më shumë se 10% të votave në raundin e parë mund të kalojnë në balotazhin vendimtar më 27 qershor.


Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu