• |
ide | kryesore

Mandati i tretë, ai i hakmarrjes

-Instant, 1, Ide

Të gjithë naivët që deshën të besonin se konfirmimi i pushtetit pas 25 prillit do ta zbuste apo qetësonte Edi Ramën, po zhgënjehen ende pa filluar mandati i tretë. Asgjë nga premtimet e tij, pas zgjedhjeve, se do ti shtrinte dorën e bashkëpunimit atyre që nuk e kishin votuar, se do ti jepte fund sherrnajës politike 30 vjeçare, nuk po zbatohet në praktikë. 


Madje, në planin konkret, po ndodh krejtësisht e kundërta. Arroganca e pushtetit është shtuar. Trimërimi për të vënë me shpatulla për muri kundërshtarët ka marrë hov. Beteja me ata që nuk i binden fermanëve të udhëheqësit po godet edhe brenda llojit. 


Menjëherë pas zgjedhjeve, socialistët mblodhën urgjentisht 49 nënshkrime për të filluar procedurat për shkarkimin e presidentit Meta. Përtej përplasjes ligjore, nëse ky komision mund të ngrihej në kufirin e këtyre afateve, pra nëse kishte të drejtë kreu i shtetit që e quante anti kushtetues, apo shumica parlamentare që e konsideronte të rregullt, politikisht ai është simboli i një arrogance që mund ta ushtrojë vetëm dikush që nuk e fiton pushtetin përmes votës së lirë. Sepse të duash të zhbësh edhe të vetmin institucion që, në të mirën apo në të keqen e vet, nuk është sinkron me valën autokratike, duke përdorur për këtë një parlament me mandat të skaduar dhe duke thirrur në ndihmë sharlatanët e opozitës së re, fallcitetin e të cilëve e treguan zgjedhjet, nuk ka më nevojë për koment. Pavarësisht pretendimeve qesharake se Ilir Meta ka krisur marëdhëniet me SHBA-në, apo se ka turpëruar funksionin që e detyron të jetë mbi palët, nuk ka dyshim se çdo hap i hedhur kundër tij niset nga një filozofi revanshiste.

Jo për nga pesha, por për nga procedurat edhe më qesharake është ajo që po ndodh në Vlorë. Vetëm se nuk pranoi ti bindej urdhërit të Ramës për tu bërë pjesë e listës në betejën e 25 prillit duke dhënë dorëheqjen nga bashkia, Dritan Leli po linçohet publikisht dhe po masakrohet brenda strukturave të partisë. Asgjë nga pretendimet që thuhen, për ritmin e tij të punës, për pastrimin e qytetit, për mosmirmbajtjen e lungomares nuk qëndron. Po të ishte kështu, shefi nuk do ti kërkonte ta gradonte si deputet. Kryebashkiaku i qytetit bregdetar po ndëshkohet vetëm për një gjë, sepse theu rregullin e pashkruar, që në këtë vend gjithkush duhet ti bindet një njeriu të vetëm.

Shenjat e revanshit nuk duken vetëm në sallonet e politikës, ato kanë infektuar me sa duket edhe drejtësinë e rë. 

Mund të jetë çdo gjë tjetër përpos rastësisë, fakti që SPAK dhe Prokuroria e Posatçme u shkundën menjëherë sapo votimet u mbyllën me fitoren e rilindjes. Ata nxituan të shpallnin dënimin për Adriatik Llallën, të rihapnin papritmas çështjen e Gërdecit për Fatmir Mediun, të kujtohen se në këtë vend ka ndodhur dikur edhe 21 janari. Madje gjykata Kushtetuese filoi të trajtojë njëra pas tjetrës konfliktet politike që gjendeshin prej kohësh në dosje. Dhe po të bësh një bilanc, në këtë “zgjim” të beftë të drejtësisë nuk ka asnjë çështje për vjedhjet me tendera e koncesione, asnjë njeri të akuzuar për skandalet e mëdha me PPP, pra shkurt, aty nuk shigjetohet asnjë anëtar i grupit të strukturuar të rilindjes. Zgjedhjet mbaruan dhe prokurorët e gjykatësit e institucionëve të reja u kujtuan për ata që kanë qenë në pushtet para një dekade.  

Madje aq e madhe po bëhet arroganca e kontrollit të kësaj drejtësie të politizuar, sa tani nën urdhrat e pushtetit organet e vettingut po japin vendime edhe në kundërshtim me pretendimet e ndërkombëtarëve të OMN-së që deri më sot na i patën shitur si garantët e vetëm se peshorja e drejtësë së re do të qëndronte e ekuilibruar.

Kësaj mendësie moniste nuk i shpëtuan as KAS dhe më pas kolegji zgjedhor që hodhën poshtë me përbuzje çdo hetim për blerjen e votës që mund të kriste imazhin e vitrinës së fitores së Ramës. Edhe milionat marramendëse të parave të rindërtimt të dhëna në javët e fundit para zgjedhjeve, edhe ato të ndihmës sociale edhe punësimet masive të militantëve do të varrosen të pa hetuara. Në këtë vend nuk funksionon asnjë mekanizëm i pavarur nga pushteti që të arrijë ti’u kumtojë shqipëtarëve të vërtetën.

Në këtë kontekst, deklaratat e Ramës se do ti shtrijë dorën gjithë qytetarëve në një festë bashkëpunimi për Shqipërinë e nesërme, duke i dhënë fund gërmërreve të së shkuarës, tingëllojnë, sa mashtruese po aq edhe pa kuptim.

Jo vetëm sepse faktet e mësipërme, që po i shohim me sy përditë, vërtetojnë të kundërtën. Por edhe për një arsye të dytë që ka të bëjë me thelbin e gjësë. Pasi çdokush që nuk e fiton mandatin në mënyrë demokratike, nuk e ka, as luksin, as mundësinë ta ushtrojë atë me tolerancë. Nëse e ndan mendjen të sundosh si pakicë, e vetmja rrugë është të godasësh ata që nuk e pranojnë këtë diktat.  

Prandaj, përtej propagandës dhe fjalëve të bukura të mitingjeve pas fitores, mandati i tretë do të jetë ai i shtimit të arrogancës dhe revanshit. Dhe për këdo që nuk bindet, pse jo dhe ai i hakmarrjes.  

©Lapsi.al

26 Comments

 1. ORE KY EDI KETE GREGUN QKA E KA ,VELLA NGA GRUEJA,VELLA NGA BABAI.NIPASH NA BABAI,GJYSME DHALI NGA GRUEJA-YMER GELBAZA KELLIRA DUHET TA PUBLIKOJ CERTIFIKATEN E GREG KRISTAQ RAMES thotë:

  KAM DYSHIME SE YMER GELBAZA KELLIRA DO TE PUBLIKOJ EDHE NJE DOSJE SE ZAHO OSE ESHTE I BATON HAXHIUT OSE I KUJTIM GJUZIT

 2. Nje regjim qe nuk lejon zgjedhje te lira eshte diktature dhe largohet vetem me dhune.

  Cdo interpretim tjeter eshte fasade dhe bojatisje e diktatures.

 3. Se kuptoni akoma se kemi te bejme me Edvin Kristaq Ramen,akoma besoni se ka drejtesi ne kete vend kush beson jazek i qofte.

  1. te pakten bertet, po ti dhe ca si ti, lezetohesh nga huri qe po te fut rama ne b**. Turma te papjerkura qe per nje cope buke, lepijne rrugen ku kalon fituesi

 4. YMER GELBAZA KELLIRA KY MJERAN DO TO KALOJ PUSHIMET ME SURRAT SHEMTUARIN FRROK CUPIN-FRROKU KA FLOKE TE GJATA,KURSE YMER GELBAZA KA HUNDET ME LESH TE RRITUR thotë:

  QKA THA YMER GELBAZA KELLIRA SE GREGU ESHTE I KRISTAQ RAMES DHE TANI JA FUT LLAPEN NE BYTH EDI RAMES DHE E SHANTAZHON KE DOSJEN E KRISTAQ RAMES SE I KUJT ESHTE GREGU I EDIT APO KRISTAQIT

 5. QKA KOL SALLAKU SKYPE SE KAM FITUAR GJYQ NDAJ LAPSI.al KU KA SURRAT AI ME DAL NE PUBLIKE -VETEM KUR MASTUBON LIVE NE SKYPE thotë:

  KA SHUME MUNDESI SE KOL SALLAKU SKYPE DO TA HEDH EDHE NJE VIDEO DUKE MASTURBUAR NE SKYPE PER DESHIRE TE EDI RAMES DHE YMER GELBAZA KELLIRES DHE FRROK CUPIT

 6. Kete Mandatin e trete,
  e kam per juve ore Milet,
  ate “gje akoma s’keni pare”
  per ju e thashe or Gomare,

  Ne fukarallek juve do t’ju zhys,
  do ju kthej me bythe permbys,
  qe te luteni nat-dite per Sulltan,
  per timonier EdRamen Erdogan,

  se kur ka anembane Fukarallek,
  e blej Pushtetin me Maskarallek,
  sa me shume t’ju kem te varferuar,
  aq me lehte e kam per t’ju shaluar,

  Ate “nuk keni pare gje akoma”
  kur e thashe nuk ma besuat,
  nuk ishte vetem per opozitaret,
  ashtu sic disa nga ju e kuptuat,

  “Nuk keni pare gje akoma”
  eshte per gjithe shqiptaret mbar,
  kush nuk ja mbath jashte vendit,
  ketu do ta shtroj qe te haje bar !

 7. MUHAMED VELIU,BATON HAXHIU ,FRROK CUPI,KOL SALLAKU SKYPE DHE YMER GELBAZA KELLIRA ME SHUME E MBAJN LLAPEN NE BYTH TE EDI RAMES SE SA NE GOJE TE TYRE

 8. Vizita e parë shtetërore ka qenë në Kuvajt. Berisha gaboi e bëri një humor atëherë dhe e teproi kur tha që ‘aq shumë e dua Kuvajtin sa që dhe babai im ka folur’. Nuk kam dëgjuar deri më sot, asnjëherë, që lidershipi shqiptar të thotë ‘na falni të dashur shqiptar, se ne gabuam që u lidhëm me islamizmin, përpara se të lidheshim me Bashkimin Europian”.Nje shkrim i bukur per shpellkaret e byrektores e pd ne capendo e qershorit qe të freskine trute e lodhur nga salihu

 9. FRROK CUPI&YMER GELBAZA KELLIRA MOS SHKRUANI KETU OR ZAGAR TE TREDHUR NGA BOT NGA EDI RAMA thotë:

  FRROK CUPI IK SE TE ESHTE DUKE TE PRITUR YMER GELBAZA KELLIRA DHE DENIS DYRNJANJA PER TE FUTUR KA**N NE BYTH

 10. QKA I BERI YMER GELBAZA KELLIREN EDI RAMES ME KETE DOSJE TE GREG KRISTAQ RAMES -HALLE HALLE KJO DUNJA HALLI HALLIT NUK I NGJAN thotë:

  ZOTI BUSHATI QKA MENDONI SE SI DO TE NDAJ EDI RAMA PASURINE SE KJO PUNA E GREGUT ESHTE SHUME E KOMPLIKUAR,QKA MUND TA TRAJTOJ EDI RAMA GREGUN,VELLA NGA GRUEJA ,VELLA NGA BABAI GJYSME DJALI NGA GRUEJA,SIGURT DO TA BISEDOJ EDI RAMA EDHE ME BATON HAXHIUN ,KOL SALLAKU SKYPE ,FRROK CUPIN DHE MUHAMED VELIUN DHE FRED PEZA DO TE BEJ NJE DEKLARATE PER MEDIA

  1. Kari un jetoj ne itali. Ca lexoj ktu sa per info. Ju atje rrini ter diten online si pabuksa. Ik futi i tas kos. Stronzo zorraxhi

 11. Konkretisht, nga viti 2007 deri në vitin 2013, të ardhurat e Argitës nga fakultetet private janë 314 mijë euro. Në vitin 2011 ka shënuar nivelin më të lartë, duke deklaruar 8.4 milionë lekë ose 84 mijë USD dhe 35 mijë euro nga mësimdhënia në fakultetet private.

  Nga viti 2014, kur Berisha nuk ishte më në pushtet, deri në mars të vitit 2019, Argita Berisha deklaron vetëm 7.5 milionë lekë ose rreth 61 mijë euro të ardhura nga fakultetet private. Nivelin më të ulët të të ardhura e ka shënuar në vitin 2016 me 1 milionë lekë.

 12. Jane manovra te vjetra komuniste keto. Pasi e mund kundershtarin perpiqesh ta shkaterosh ta turperosh publikisht, shikoni rastin Leli te cilit donin ti benin gjygj publik si ne kohen e xhaxhit duke e trajtuar si armik te brendshem. Meten vete e ben kryetar parlamenti dhe President dhe pasi e akuzuan per videon e 21 janarit vajten ben kualicion me te. Saliun aty e kane patur gjithe keto vite, vendimi i shpalljes non grata mbas pilafit eshte qesharak. Mediun per Gerdecin aty e kane patur ta denonin. Lulushin e kane ne xhep sepse ai ben lojen e Rames kurse Mona nuk ka ndonje peshe te madhe eshte kot dhe vetem llafe ka. Ja dhe ku vjen pushteti i perjetshem.

 13. Anti- perëndimizmi:

  Tani PD ka hyrë në verbërinë anti- perëndimore. Orientimi anti- perëndimor i PD nisi që në vitin 1992 kur presidenti e anëtarësoi vendin në Lidhjen Islamike, por sot konflikti me SHBA është kthyer në sjellje kriminale.

  Vjedhja direkte:

  Edhe vjedhja e fondeve publike nisi herët derisa u kthye në pasurim familjar si Çaushesku dhe në rrezik për paqen. Qeveritë e PD e kanë shitur veten si ‘shenjtore’, por duke futur duart në vlerat e mëdha të përbashkëta të kombit. PD mori vendime shtetërore në favor të vetes, jo në favor të kombit,o bushat vetem ti ja kupton mendjen ketyre shpellkareve të cecenit salih karaxhic berisha i fut ca rreshta dhe keta fillojne e masturbohen ne grup

 14. YMER GELBAZA KELLIRA PUSHIMET ME FRROK CUPIN DO TI KALOJ -NJE DHOME DO E MARRIN thotë:

  YMER GELBAZA KELLIRA JA FUT KA***N NE BYTH FRROK CUPIT, KOL SALLAKUT SKYPE DHE CARLO BOLES BOLINO

 15. Shumë nga ne komentuesit e kemi perjetuar fenomenin kur e largonim një dashnore, ajo shkonte tek ish dashnori i mëparshëm vetem për të na “plasur” zemren. Edhe Berish kurva, e vertetoj që e paska dashur dashnorin e vet Ameriken, vetem për interes, dhe kur dashnori i tij Amerika e kuptoj kush ishte kurva e tij Berisha, ja dha shqelmin bythve dhe e nxorri në trotuar. Çbëri prostituta Saluçkë Berisha, shkoj të ngushëllohej dhe të ankohej tek prokseneti i tij i mëparshem Franca. Pra puna e prostitutes Sali UDB-ash Berisha, është thjeshtë odiseja e një kurve që nuk din çka është besa, besnikria dhe fjala e nderit, dhe keto veti e çojnë kurven Berisha si të gjitha kurvat e tilla të gjindet në trotuar në moshë të vjeter dhe pa dhëmbë në gojë. Pt’huuuuu rraspihe Viçidoli.O Ymer dhe ti je nje nga shpellkaret masturbues ne grup të pd

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu