• |
ide | kryesore

Erdogan pas takimit me Mitsotakis: Ne vendosëm të rrisim kontaktet tona të drejtpërdrejta

-Instant, Lajme, Planet

Marrëdhëniet mes Turqisë dhe Gresë duket se tashmë janë drejt normalizimit.


Presidenti i Turqisë Tajip Erdogan , pas takimit të tij të fundit me Kryeministrin Kyriakos Mitsotakis në Bruksel, ka bërë me dije se klima e marrëdhënieve mes dy vendeve është pozitive.


Erdogan hedh ura komunikimi jo vetëm në Athinë por edhe në Uashington dhe Paris janë gjithashtu shumë probleme në marrëdhëniet midis tyre.

Presidenti turk  në një deklaratë të bërë për mediat ka bërë me dije se ishte vendosur të intensifikonin kontaktet e tyre të drejtpërdrejta me Kryeministrin Kyriakos në të ardhmen.

Në të njëjtën kohë ai ka thënë të njëjtën gjë përkatësisht për Presidentët e SHBA dhe Francës John Biden dhe Emmanuel Macron .

“Më 14 qershor, ditën e Samitit, ne u takuam me Presidentin Francez, Macron, Kryeministrin e Mbretërisë së Bashkuar,  Johnson, Kryeministrin e Spanjës, Sanchez, Kryeministrin i Hollandës, Ellis Presidenti i SHBA Biden. Në këto takime është diskutuar për një atmosferë pozitive në marrëdhëniet e Turqisë me vendet e tjera, veçanërisht me Greqinë”, ka thënë ai.

Lidhur me diskutimet me SHBA dhe Presidentin Biden, veçanërisht për çështjen me gjemba të S-400, presidenti turk deklaroi se fushatat e tyre të bashkëpunimit janë gjithnjë e më shumë fitimprurëse.

 

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu