• |
ide | kryesore

Studimi izraelit: Vaksina Pfizer ka lidhje me një sëmundje të rrallë të gjakut

-Instant, Lajme, Planet

Sipas një studimi nga shkencëtarët izraelitë, disa persona kanë zhvilluar trombocitopeni(TTP) pas vaksinimit me Pfizer. TTP është një sëmundje autoimune që shkakton mpiksjen e gjakut në organe të ndryshme të trupit.


Sipas Institutit Kombëtar të Shëndetit, këto mpiksje mund të bllokojnë gjakun e pasur me oksigjen në organet kryesore si truri, veshkat dhe zemra, duke çuar në probleme serioze shëndetësore.


Studiuesit nga Instituti i Hematologjisë në Qendrën Mjekësore Shamir thanë se ata ishin shumë të shqetësuar pas rritjes së rasteve me TTP në vend – katër raste të zbuluara në një muaj krahasuar me dy ose tre raste në vit.

Sipas ekipit mjekësor,  ata zbuluan një “lidhje kronologjike” midis vaksinimit  dhe simptomave të sëmundjes.  Si rezultat, ekipi mjekësor, i udhëhequr nga Dr. Maya Koren-Michowitz, shefi i Hematologjisë rekomandoi që njerëzit që kanë zhvilluar TTP të vaksinohen vetëm nëse marrin rekomandim nga mjeku i tyre.

Mjekët dhe pacientët duhet të jenë të vëmendshëm ndaj simptomave si: lodhje, dobësi, çrregullime neurologjike, hemorragji dhe dhimbje gjoksi,” sipas njoftimit të shkencëtarëve.

Ata gjithashtu u bënë thirrje “njerëzve të shëndetshëm” që janë vaksinuar të jenë vigjilentë dhe të kërkojnë ndihmë mjekësore menjëherë nëse kanë simptoma të tilla. Diagnostikimi i hershëm dhe trajtimet moderne kanë rritur shkallën e mbijetesës së një pacienti me TTP nga 10% në të kaluarën në 80% sot.


1 Comment

  1. patjeter trombocitropenia,sic e kam une eshte e tmerrshme,por po lave dhembet,po perdore listerine a jodex,po bere gargare me sode buke,ose kripe,ose alkol,ose uthull nuk te gjen gje.Po e teprove me alkol,apo embelsira a duhan ose droge atehere e ha me tresh.Dhe nuk eshte faji i vaksines.Eshte faji i pehashit qe krifon ti ne organizem dhe lluces se gelbazes.Keni pare mushkeri te bagetive ne dimer qe kullojne?Ja ajo eshte.Mbi te gjitha nderroni shpesh bluzat e brendshme.Kur jeni keq ferkohuni me raki apo limon sipas stines.Vetem pirja e ujit,kur nuk zhduk mekanikisht gelbazat nuk mjafton.Edhe lavazhi me uje te nxehte e pastron gojen.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.