• |
ide | kryesore

Varianti Delta në 92 vende/ OBSH: Vaksinat janë të efektshme edhe ndaj tij

-Instant, Lajme, Planet

Varianti Delta i koronavirusit, i cili po shkakton rritje të rasteve në të gjithë botën, mund të ketë një shkallë rezistence ndaj vaksinave. Megjithatë, ekspertë të OBSH-së theksojnë se në përgjithësi vaksinat mbeten shumë efektive në mbrojtjen nga varianti i zbuluar fillimisht në Indi. Maria Van Kerkhove tha: “Ky është një mesazh me të vërtetë i rëndësishëm që duam ta bëjmë të qartë. Edhe pse shohim një efektshmëri të zvogëluar, vaksinat mbeten të efektshme në parandalimin e sëmundjeve të rënda dhe të vdekjeve, përfshirë edhe ato nga varianti Delta”.


Kreu i OBSH-së, Tedros Adhanom Gebrejesus, deklaroi se varianti është identifikuar në 92 vende dhe ka ngadalësuar trendin global të rënies së infektimeve pas 8 javësh radhazi: “Ritmi i rënies së infektimeve në shumicën e rajoneve është ngadalësuar dhe çdo rajon ka vende që po përjetojnë rritje të shpejtë të rasteve dhe vdekjeve. Në Afrikë, numri i infektimeve dhe vdekjeve është rritur me gati 40% javën e kaluar”.


Përhapja e variantit Delta detyroi Britaninë e Madhe të shtyjë me katër javë rihapjen e plotë të ekonomisë. Në Shtetet e Bashkuara, ku niveli i vaksinimit është relativisht i lartë, zyrtarët shëndetësorë kanë paralajmëruar se varianti Delta mund të bëhet lloji dominues i koronavirusit gjatë verës. Megjithatë, të dhënat sugjerojnë se rastet po rriten në zonat ku niveli i vaksinimit është i ulët. Në Izrael, një prej vendeve me mbulimin më të mirë të vaksinave në botë, autoritetet shëndetësore kanë bërë thirrje për vaksinimin e shpejtë të adoleshentëve të moshave 12 deri në 15 vjeç, për shkak të shpërthimeve lokale të rasteve me koronavirus.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.