• |
ide | kryesore

Alarmi i OKB për klimën: Ngrohja globale rrezikon njerëzimin

-Instant, Lajme, Planet

Ngrohja globale mbi pragun e vendosur nga marrëveshja e klimës në Paris do të kishte ndikime të pakthyeshme në sistemet njerëzore. Nëse arrihen +2 gradë celsius në vend të +1.5, rreth 420 milionë më shumë njerëz në Tokë do të duhet të përballen me valë ekstreme të nxehtësisë dhe deri në 80 milionë më shumë njerëz në botë mund të kërcënohen nga uria. Kjo është ajo që thuhet në një draft të raportit të Grupit Ndërqeveritar për Ndryshimet Klimatike (IPCC) të Organizatës së Kombeve të Bashkuara.


“Mungesa e ujit, eksodi, kequshqyerja, zhdukja e specieve: jeta në Tokë siç e dimë se do të transformohet në mënyrë të pashmangshme nga ndryshimi i klimës kur fëmijët e lindur në 2021 do të jenë 30 vjeç ose edhe më herët, paralajmëron IPCC. Cilado qoftë shkalla e zvogëlimit të emisioneve të gazrave serrë, ndikimet shkatërruese të ngrohjes globale në natyrë do të përshpejtohen dhe do të bëhen të prekshme shumë më përpara se 2050”,  thuhet në projekt-raport.


“Jeta në Tokë mund të rikuperohet nga ndryshime të mëdha klimatike duke evoluar në specie të reja dhe duke krijuar ekosisteme të reja, por njerëzimi nuk mundet”, vijon IPCC.

Raporti i plotë i vlerësimit me 4000 faqe, është shumë më alarmant se sa ai i mëparshmi në 2014, që synon të drejtojë vendimet e ardhshme të politikave. Ndërsa konkluzionet e tij kryesore nuk do të ndryshojnë, ai nuk do të dalë zyrtarisht deri në shkurt 2022, pas miratimit të tij me konsensus nga 195 shtete anëtare.

1 Comment

  1. NJERZIMI OSE DO PRANOJN DOMOSDOSHMERIT DHE DORZOHEN ,NGA ANGAZHIMET QE KAN TE CILAT JAN BURIM PROBLEMESH,OSE DO VUAJN PASOJAT E ANGAZHIMIT TYRE, thotë:

    TASHME QE KUR U KRIJUA JETA NE TOKE ,NJERZIMIT I KA ARDHUR ULLZIM NGA BURIMI HYJNORE,PER NJE GRUP NJERZOR POPULL DHE DERI PER MBAR BOTRAT SI ULLZIM DHE MESHIR,NGA ,KRIJUESI GJITHESIS,QE DO THOT PA ULLZIM HYJNOR I CILI U JEP QARTESI GJALLERI SIGURI ZGJILLJE PAQE SHPRES,SHPETIM,GJINIJA NJERZORE,NUK KA PERSE ANKOHET SE E KA PASUR PREZENT,ULLZIMIN ,PASUESIT E TIJE DIETARET SHKENCETARET NJERZIT E MIRE,TUA THON TE VERTETEN,PER KET PJES NUK KAN PERSE ANKOHEN,PJESA TJETER,I PERKET ANGAZHIMIT,ME DITURI APO DESHIRA,KAN MARRUR PO MARRIN DHE DO TE MARRIN ATE,CFAR MENDOJNE FLASIN DHE VEPROJNE,SIPAS PERCAKTIMIT TE ZOTIT BOTNAVE,MBASI,SEJCILIN NGA NE E BERI ME KRIJIM DHE ULLZIM PENG TE MENDIMIT FJALES VEPRES VET,PER TU NDESHKUAR OSE SHPERBLYER SIPAS ANGAZHIMIT QE BEN,SHUM NGA NJERZIT PER GJAT HISTORIS NJERZORE,U PERPOQEN TE ZEVENDESOJN ,ZOTIN APO TA QUAJN VETEN ZOT,NE TOK POR ASNJEHER ASKUSH NUK TRIUMFOJ,MBI TE POR TE GJITH KAN PERFUNDUAR PO PERFUNDOJN DHE DO TE PERFUNDOJN NE SHKATRRIMIN E TYRE,SEPSE AI QE ME MALLESHTIN E VET GJITHCKA KRIJOJ,QE NE KRIJIM MENDIMIT FJALES DHE VEPRES KEQE NUK I LLA MUNDESI TRIUMFI POR E BERI PADREJTESIN SPROVE MUNDESI ,TE PIKAVE PER PENDIM,PENDIMI,LARGIMI NGA E KEQA MESHIRE NDRYSHIMI DOBIJE MESIMI,MIRKUPTIMI PER TE PADITURIT GABIMQARE,,OSE SHAHMAT KUNDER LOJTAREVE TE VET KOKFORTE PER NDESHKIM,E MIRA DHE E KEQA JAN TE KRIJUARA,,KETU I KEMI,,NUK ZHDUKEN ,POR NJERZIT NUK MUND TE NDRYSHOJN FILLIMIN,SEPSE GJERAT JAN TE KRIJUARA ME RREGULL MAS DHE FUNKSIONOJNE PO ME RREGULL MAS DREJTESI HAK,,KESHTU QE GJITHA DESHIRAT QE PROLLON EGOJA NJERZORE SFIDOHEN NGA KRIJIMI DHE LIGJI HYJNORE,SEPSE EGOS NUK I PERGJIGJET FUNKSIONI I KRIJIMIT HYJNORE TE ASNJE GJALLESE,ZOTI SNA PYETI NEVE SI E DONI KRIJIMIN E PERCAKTOJ SIPAS VULLNETIT VET,DHE E QARTESOJ PERSE,PSE SNA PELQEN NE ,ESHTE TJETER GJE,,NE NUK KEMI SI BANORE TE TOKES NE KET KRIJIM MALLESHTOR TE KRIJUESIT GJITHESIS,ASNJE RRUG ZGJILLJE ,TJETER VETEM SI THOT ULLZIMI HYJNORE,VETEM KESHTU KA MUNDESI ZGJILLJE SHPRES SHPETIM ,KY ESHTE MENDIMI IM ,RRETH KAMBANAVE TE ALARMIT QE BIEN NGADO,DUKE NJOHUR TE VERTETEN PER GJITHA PROBLEMET QE KEMI E THEM ME BINDJE SE VIN SI REZULTAT I MOS ZHVILLIMIT TE VERTETES,TANI PADREJTESIJA KA MARRE SUPERZHVILLIM DHE KEMI HYRE NE FAZEN QE PO ZHVESH NGA TE DREJTAT LOJTARET E VET,NE MENYRE TE PACMANGESHME,PLUS PERGJEGJSIN QE KAN PERPARA ZOTIT VET,SE ASNJE NUK KALON PA PERGJEGJSI PER ANGAZHIMET E TIJE NE KET BOT PERPARA ZOTIT VET,ESHTE KOHA QE SEJCILI NGA NE TI LLOGARISIM VEPRAT TONA PERPARA SE TE NA I LLOGARISIN ZOTI BOTNAVE NDRYSHOJM PER DOBI E FITOJM MESHIREN DHE SHPETIMIN TONE MUNDESIT JAN GJITHCKA FILLON NGA PENDIMI MEDITIMI PER TU NJOHUR ME LIGJIN HYJNORE DHE ANGAZHIMI NE SHPETIMIN E TIJE ASKUSH NUK ESHTE I NDALUAR AS PRIVUAR NGA KJO GJE,KY KOMENT BEHET PER GJITH ATO ,QE DIT NAT ,NE MENDJE MENDOJN PARAN ,DHE KERKOJN TA KTHEJN NE LLOGARI BANKARE,MENJEHER,JU KUJTOJ SE GJERAT NUK FUNKSIONOJNE SI ME BUTON ,,SE I MALLI ZOT THOT NE ULLZIMIN HYJNORE ,DESHIRAT JAN TUAJAT DHE REZULTATI NE DOREN E TIJE,,,,,,,,,KU MES DESHIRAVE LLE REZULTATIT KA URDHERUAR KESHILLUAR DHE QARTESUAR RRUGET SI RALIZOHEN,PRANDAJ JU KUJTOJ ME SHUM DASHAMIRESI,QE PARAJA NE MENDJE NE BANKE KALON PERMES ,PLANIFIKIMIT ANGAZHIMIT DUKE JA NENSHTRUAR VULLNETIT ZOTIT SIPAS ULLZIMIT TIJE

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu